Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 11:50
Reklama
Reklama
Reklama

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja - jak działa?

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja - jak działa?
Świeże powietrze może być dostępne nie tylko poza budynkiem, ale również w nim. I wcale nie trzeba do tego otwierać okien. Wystarczy zastosować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zadba ona o prawidłowy obieg powietrza w budynku. Jak działa taka wentylacja? Sprawdź w dalszej części tego artykułu!

Wentylacja mechaniczna - co to jest?


Wiele osób przekonuje się o tym, że tradycyjna wentylacja nie zawsze się sprawdza. Wymaga ona odpowiednich warunków, aby właściwie pracowała. Związane są one z różnicą ciśnień, jakie są w budynku oraz poza nim. Zazwyczaj wentylacja grawitacyjna wymaga otwierania okien oraz drzwi, aby przez nie wpadało świeże powietrze. Zużyte zaś jest odprowadzane poprzez kratki wentylacyjne oraz przygotowane kanały.

Z powyższych względów inwestorzy często decydują się na inne rozwiązanie. Wentylacja mechaniczna działa w oparciu o wykorzystanie rekuperatora. Zbudowany jest on z elementów, których połączenie zapewnia jednocześnie wentylację, jak i odzyskiwanie ciepła. System wentylacji mechanicznej składa się ponadto z czerpni, wyrzutni, a także kanałów połączonych z rekuperatorem.

Rekuperacja - jak działa?


Sercem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Do niego prowadzą kanały wentylacyjne. Do rekuperatora, takiego, jaki oferuje JAWAR, trafia powietrze z dwóch stron: jednym źródłem jest czerpnia, drugim zaś pomieszczenia. Świeże powietrze pobierane z zewnątrz w systemie rekuperacji poddawane jest filtrowaniu. Oczyszczone zostaje z bakterii oraz wirusów. Następnie, dzięki odzyskiwaniu ciepła, jest ono ogrzewane - energia jest pobierana ze zużytego powietrza, które trafia do rekuperatora z pomieszczeń. Świeże, a zarazem ogrzane powietrze dystrybuowane jest do pomieszczeń.

Rekuperacja - kiedy planować jej montaż?


Rekuperacja jest bardzo często wybierana przez inwestorów do nowych budynków. Decyzję o jego montażu warto podjąć już na etapie tworzenia projektu domu. Wtedy możliwe będzie dopasowanie jej poszczególnych elementów do planu budynku. W tym celu przygotowuje się oddzielny projekt rekuperacji. Przewiduje on lokalizację wszystkich składników systemu, aby działał on prawidłowo.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - dlaczego warto ją stosować?


Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system. Producent JAWAR wskazuje, że ma on szereg zalet. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stały dostęp do świeżego i czystego powietrza w budynku. Oznacza to, że nie trzeba otwierać okien i drzwi, aby wentylacja działała skutecznie. Odpowiada za to urządzenie mechaniczne, którym jest rekuperator.

Ponadto odzysk ciepła umożliwia oszczędności na ogrzewaniu. W trakcie zimowych miesięcy do pomieszczeń dystrybuowane jest ciepłe powietrze. Zmniejsza to zapotrzebowanie na korzystanie z tradycyjnego urządzenia grzewczego. Można zatem zaoszczędzić na kosztach zakupu paliwa.

Podsumowanie


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, nazywana również rekuperacją, to wydajny system zapewniania świeżego powietrza w budynku. Dzięki niemu możliwe jest również oszczędzanie na ogrzewaniu. Wentylacja mechaniczna składa się z wielu istotnych elementów, a jej sercem jest rekuperator. To on zarządza całym procesem wymiany powietrza.

Materiał promocyjny

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
PRZECZYTAJ