Wciąż można wspierać inicjatywę „Intimate Box! Wspólna walka z ubóstwem menstruacyjnym

9

Do projektu  „Intimate Box”, zbiórki artykułów do higieny intymnej, przystąpiły wszystkie szkoły z terenu miasta.  W galerii Odrzańskie Ogrody i sklepie E.Leclerc są kosze, do których wciąż można wrzucać produkty do higieny intymnej. Akcja jest walką z ubóstwem menstruacyjnym. 

Akcja „Intimate Box” realizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu wciąż się rozwija. Jak się okazuje, zapotrzebowanie jest ogromne, bo problem, choć nieco niemy, jest bardzo dotkliwy. Młode dziewczyny podczas pierwszej menstruacji często są stygmatyzowane, nieprzygotowane i bez środków do higieny intymnej. Wstydzą się poprosić o podpaskę lub nie mają pieniędzy, aby je po prostu kupić. Dla wielu rodzin to wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić, więc zastępują użycie podpasek lub tamponów watą, papierem toaletowym, bądź chusteczkami higienicznymi. Jednak to sposób, który rodzi w młodej kobiecie kolejny dyskomfort. Ubóstwo menstruacyjne to niestety problem, o którym wciąż niewiele się mówi i wciąż niewiele się z nim robi.

Z problemem tym za przykładem innych miast w Polsce mierzy się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, który realizuje akcję zainicjowaną przez Agnieszkę Jarońską i Danutę Bojdę, dzięki której do toalet w mieście i szkołach trafią pudełka ze środkami do higieny intymnej.

– Cały czas zbierają artykuły higieny intymnej osoby prywatne, firmy, sklepy. Zgłosiło do nas 21 szkół, a toalet, które musimy wyposażyć w pudełka z produktami do higieny intymnej, jest 85. Nie mamy z tym problemu, ponieważ z pomocą przyszła nam firma Jokey Poland, która bezpłatnie przekazała 100 pięknych pudeł. Zostaną ustawione w toaletach dziewczęcych we wszystkich placówkach szkolnych na terenie miasta Kędzierzyn-Koźle – mówi Danuta Bojda z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Nie chcemy, aby akcja była jednorazowa, tylko trwała i wpisała się na stałe w nasze inicjatywy, ale tu wiele zależy od sponsorów. Cel jest wyjątkowy i mamy plan, aby szkoły, które biorą udział w akcji, we własnym zakresie uzupełniały pudełka – mówi Agnieszka Jarońska, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

– Chciałybyśmy ogromnie podziękować wszystkim, którzy bardzo nam pomagają w realizacji tego projektu. To naprawdę wiele osób, bez których nie udałoby się tak sprawnie przeprowadzić akcji, liczymy na dalsze wsparcie – dodaje Agnieszka Jarońska.

Ogromne różowe skrzynie stoją w galerii Odrzańskie Ogrody i sklepie E.Leclerc można do nich wrzucać różne środki niezbędne do higieny intymnej. Dary można przynosić także do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

9 KOMENTARZE

    • Co debilu ma bieda do religii w szkole? Jak usuną religię to zniknie ubóstwo? Zniknie patologia? Podpaski magicznie pojawia się w każdej torebce? Tu chodzi o brak pieniędzy na podstawowe środki higieniczne a nie o wiedzę. Sam wolałbym żeby były szkółki nied zielne,ale to zwyczajnie nie temat pod tym artykułem. Dla mnie to dziwny pomysł, ale przynajmniej zrozumiałem zamysł tej akcji.

      • Zastapia religie edukacja seksualna i zamiast utrwalania poczucia winy mlodziez dowie sie jak dziala ludzki organizm. Wtedy kazdy mlody czlowiek kupi sobie w aptece to czego potrzebuje bez wstydu i zażenowania. To ze mlodziez nie ma na to pieniedzy to bzdura, bo kazde z nich dostaje co miesiac 500zl m.in. z moich podatkow. Bieda to stan umyslu a nie stan posiadania, a debil to twoj stary ktorego twoja matka nie potrafi wskazac.

  1. „Dla wielu rodzin to wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić … ” bo zasiłki lepiej wydać na piwko i fajki a nie na podpaski dla córki.

  2. A to już 500+ nie wystarcza nawet na podpaski czy tampony? Za moich czasów dyżurne środki ochrony osobistej były zawsze dostępne u woźnej lub sekretariacie i było super, a teraz aż takie akcje trzeba przeprowadzać? Katastrofa!!!!!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj