Wbiegł na klatkę i ostrzegł ludzi, że się pali. Prezydent Nowosielska podziękowała bohaterskiemu 13-latkowi

8

Nie zawahał się ruszyć z pomocą, mimo że w jednym z mieszkań przy ul. Harcerskiej szalał ogromny pożar. 13-letni Maciej Jaszkowic wbiegł do zasnutej dymem klatki, aby ostrzec wszystkich lokatorów bloku. Dzięki zdecydowanej reakcji młodego mieszkańca Leśnicy akcja ewakuacyjna przebiegła bardzo sprawnie i do tragedii nie doszło.

Groźnie wyglądający pożar wybuchł w zeszły czwartek (10.12) około godziny 7:30. Doszczętnie spaliło się mieszkanie na trzecim piętrze. 13-latek, który był świadkiem pożaru, zareagował natychmiast.

– Nie myślałem o sobie. Martwiłem się o ludzi z tego bloku. Wbiegłem do klatki i pukałem do wszystkich drzwi do skutku, aby wszystkich ostrzec – relacjonuje.

Prezydent Sabina Nowosielska, gdy tylko przyjechała na miejsce zdarzenia, dowiedziała się o bohaterskiej postawie chłopca. Kilka dni później zaprosiła go do urzędu miasta wraz z mamą, aby osobiście podziękować mu w imieniu mieszkańców i wręczyć list gratulacyjny.

– Jestem przekonana, że zarówno rodzina, nauczyciele, jak i koleżanki i koledzy są z Ciebie bardzo dumni. Ryzykując własne zdrowie i życie, bez chwili wahania podjąłeś działania, które niewątpliwie usprawniły ewakuację mieszkańców bloku. Ta godna podziwu postawa zasługuje na uznanie, przywraca wiarę w ludzi i powinna być wzorem do naśladowania dla każdego z nas – podkreśliła Sabina Nowosielska.

Bohaterski 13-latek jest uczniem siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Leśnicy. Swoją edukację planuje kontynuować w klasie mundurowej w Zespole Szkół nr 3 w Sławięcicach. Maciej Jaszkowic marzy, aby w przyszłości zostać zawodowym żołnierzem.

8 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj