Wandalom nie popuszczą. Miasto walczy z dewastacjami placów zabaw montując monitoring lub fotopułapki

21

Miasto inwestuje w nowoczesne, atrakcyjne dla dzieci place zabaw. Niestety radość naszych pociech z korzystania z nich nie trwa długo, bo wystarczy kilka dni, aby zostały zniszczone przez wandali. Radą na ten problem będzie system monitoringu połączony bezpośrednio ze strażą miejską oraz fotopułapki. 

Problem z niszczeniem nowych placów zabaw poruszaliśmy na naszym portalu wiele razy, ostatnia najświeższa sprawa miała miejsce na osiedlu Kuźniczka. Tam nowy plac zabaw nie wytrzymał nawet tygodnia. Wystarczyły trzy dni, aby wandale poucinali pałki do cymbałków, a po kilku dniach zniszczyli urządzenie, które dzięki wytwarzanemu przez ruch prądowi zasilało lampkę. Jak widać problem z wandalami jest i to całkiem spory.

Na szczęście wszystko do czasu, bo gmina nie ma zamiaru bezczynnie patrzeć jak niszczy się kosztowne inwestycje, które mają służyć najmłodszym. Osiedlowe place zabaw będą już niebawem nadzorowane przez monitoring online, stale podłączony ze strażą miejską. Tak więc funkcjonariusze na bieżąco będą mogli śledzić, co dzieje się w danym miejscu.

Na tych placach zabaw gdzie jeszcze nie pojawił się monitoring, będą tymczasowo montowane fotopułapki.

Większość placów zabaw już ma monitoring, staramy się go na bieżąco uzupełniać. Jest również plan, aby przełączać kamery pod bezpośredni, bieżący podgląd przez straż miejską. Zależy nam na tym, aby był aktualny nadzór nad tym, co się dzieje na placach zabaw. Zaopatrujemy się również w nowoczesne systemy fotopułapek i będziemy je wykorzystywać na placach zabaw, które jeszcze nie mają docelowego monitoringu – deklaruje Artur Maruszczak, zastępca prezydent miasta Kędzierzyna-Koźle.

21 KOMENTARZE

 1. A co dalej z ławkami w parku kozielskim ? Zniszczono, winnych nie ma, monitoringu też nie ma. Podobna sytuacja miała miejsce na kozielskim rynku w ubiegłym roku tylko tam pomazano elewacje. Monitoring rzekomo jest lecz wówczas nie działał. Robi się teraz powoli ciepło coraz więcej po nocach menelstwa i gdzie jest monitoring ? Gdzie są nocne patrole policji ?

 2. Powierzyć cokolwiek straży miejskiej.. Śmiech na sali. Zamknąć to bo i tak się do niczego nie nadają, prędzej mieszkańcy zareagują niż tamci załapią co się dzieje.

 3. to jak już coś popsuli wandale, to ci czekali do teraz zamiast zamontować te foto pułapki od razu?
  Po za tym straż miejska ma reagować?
  Po zgłoszeniu że menele palą meblami, patrol przyszedł, ale im nikt na domofonie nie otworzył i na tym zakończyli interwencję, a menele dalej palą krzesłami, szafami i łóżkami.

 4. O monitoringu w takich miejscach mieszkancy dawno „bebnili”, A te fotopulapki nie sprawdza sie, jesli wandale naloza kaptury I maski ,Tu potrzebna jest zapadnia bez mozliwosci samodzielnego wyjscia, tak sie poluje na dzikie zwierzeta!!

 5. Straż miejska pracuje do 22, to co później , nie ma kto zobaczyć. Wcześniej zresztą też (historia z ulicy Targowej).
  Wokół Muzeum są kamery, czy to coś daje? Nic, a nic.

 6. Jeżeli ktoś myśli że Straż Miejska pomoże w schwytaniu wandali to jest w dużym błędzie!Przykład na „skuteczne”działanie S.M.jest takie,od kilkunastu(!!!) miesięcy na ul.Harcerskiej obok przychodni”Harcerskiej”na kopercie X dla inwalidów parkuje samochód który miał prawo do korzystania z tego miejsca do Listopada 2020r.a jest już rok 2021r.a samochód nadal parkuje na X kopercie,właściciel traktuje to miejsce jako własny parking!!!Po kilku interwencjach osób niepełnosprawnych w Straży Miejskiej w sprawie tego miejsca,co zrobiła Straż Miejska…NIC!”Brawo operatywna Straż Miejska!!!

  • to samo w Koźlu, pani wystawia kartę i idzie do biura. Karta pewnie na kogoś pobrana, bo pani zdrowa. Może kusi los i będzie w życiu niebawem potrzebować takiego miejsca?

 7. Jak dla mnie to ta część z żarówka mogła być tak kiepskiej jakości,że się komuś w rękach rozleciało. Ta tyrolka to tragedia. Myślałem najpierw,że ludzie przesadzają,ale ona na prawdę okropnie skrzypi i ledwo się rusza…niektóre płyty bardzo cienkie. A gdzie ławki? Serio jedna stara lawka? Wstyd… Zabrakło 2 kafle na 4 ławki. Biedne miasto.

  • i piasek nierówny, depczą wszędzie, za dużo zielonego koloru, za mało niebieskiego, blachy na zjeżdżalniach też jakieś takie nie tego, liny do wspinania za sztywne, wałki do obracania za cienkie i jeszcze ten mostek ma za gęsto szczeble.

   • Weź nie rób z siebie pajaca. Jak lubisz kupować tylko byle tanio to twój problem. Miasto dla dzieci powinno kupować solidne sprzęty.

 8. „Wandalom nie popuszczą”!? 😂 Popuszczą, popuszczą. Niech tylko okaże się, że tatuś wandala jest ważniakiem, ma kasę lub jest etniczne UPRZYWILEJOWANY,😎 to POpuszczę w POdskokach i JESZCZE przeproszą, że wandal musiał się namęczyć

 9. Po zlapaniu wandali nie dość ze niech zapłaci za szkody, to jeszcze tak bym go spalowal żeby pamiętał rok, jednak średniowieczne chłosty na środku rynku dały by lepsze skutki hahahaha

Skomentuj