Waleczne śląskie kobiety. Dla Polski były gotowe oddać życie. Nowa wystawa w Kędzierzynie-Koźlu

8

Każda z nich brała czynny udział w krzewieniu polskiej tradycji i kultury na śląskiej ziemi. Były sanitariuszkami, nauczycielkami, pracownikami administracyjnymi. Podczas II wojny światowej część z nich za swoją działalność poniosło śmierć. Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle oddało im hołd. W parafii Ducha Św. w Kędzierzynie-Koźlu miała miejsce premiera wystawy pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.

– Poprzez ściągnięcie tej wystawy chcemy aktywnie włączyć się w obchody stulecia Powstań Śląskich. Chociaż nasze miasto było objęte walkami dopiero w 1921 roku, to już dzisiaj chcemy uczcić te wspaniałe kobiety, które często poświęciły swoje życie na rzecz niepodległości – mówi Krzysztof Marcinkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Na dziesięciu planszach zaprezentowano sylwetki 42 kobiet zaangażowanych w działalność społeczności polskiej na terenie Górnego Śląska od początku XX wieku aż do 1945 roku.

– Ta wystawa to pierwsze z wydarzeń, jakie planujemy w związku z setną rocznicą Powstań Śląskich. Nie chcemy na razie zdradzać szczegółów, ale jesteśmy przekonani, że godnie upamiętnimy bohaterstwo tych ludzi. Wielkopolska pamięta o swoich powstańcach, mieszkańcy Zaolzia wspominają żołnierzy oraz milicjantów broniących ich przed agresją czechosłowacką w styczniu 1919 roku. Także i nasi powstańcy, przez ostatnie dekady odrobinę zapomniani, zasługują na swoje miejsce w ludzkiej pamięci – tłumaczy Krzysztof Marcinkiewicz.

Wystawa była przygotowana rok temu, na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 2018 roku spędziła w Sejmie, skąd rozpoczęła swój objazd po województwach śląskim i opolskim. Gościła m.in. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, Rybniku, Katowicach. Dziś zawitała do Kędzierzyna-Koźla, gdzie będzie ją można podziwiać do końca miesiąca.

Wystawa została zrealizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Opolu oraz Fundację Polskie Dziedzictwo Śląska.

– Chcemy także przypomnieć, że w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach naszego miasta będzie miała miejsce zbiórka produktów żywnościowych dla Polaków na Kresach. To część akcji „jeden naród ponad granicami”. Wszystkich bardzo serdecznie zachęcamy do wsparcia naszych rodaków, którzy po II wojnie światowej zostali na Litwie i Białorusi – dodaje Marcinkiewicz.

Wystawę można oglądać do końca listopada.

8 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj