Wał przeciwpowodziowy „Kędzierzyn” gotowy. Będzie chronił ważne obiekty na Pogorzelcu

4

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zakończył długo wyczekiwaną przez mieszkańców Kędzierzyna-Koźla inwestycję pn. „Budowa, rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kędzierzyn-Koźle”.

W czwartek odbyła się konferencja podsumowująca inwestycję. Wzięli w niej udział przedstawiciele gminy Kędzierzyn-Koźle, starostwa powiatowego, Wód Polskich oraz sąsiednich gmin wiejskich. Realizacja inwestycji stanowiła kontynuację I etapu zadania, ukończonego w 2020 r.

Inwestycja, chroniąc przed powodziami, jednocześnie zabezpieczy newralgiczne obiekty: oczyszczalnię ścieków oraz zrekultywowane składowisko odpadów przed wezbranymi wodami Odry. Tym samym mniejsze będzie zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców miasta oraz ryzyko skażenia środowiska.

– Oddajemy do użytku kolejny element bezpieczeństwa samorządu i mieszkańców województwa Opolskiego. Dziękujemy Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach, że pamięta o Opolszczyźnie. Są to historyczne wydatki na bezpieczeństwo. W sąsiedztwie Odry znajduje się oczyszczalnia ścieków, zrekultywowane wysypisko odpadów oraz osiedle Pogorzelec. Wiemy, z jakimi konsekwencjami mogłoby się wiązać wylanie Odry. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy mogą spać spokojniej – mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski

Zakres prac objął przebudowę istniejącego oraz budowę nowego odcinka wału na łącznej długości około 2 kilometrów wraz z budowlami towarzyszącymi. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 13 milionów złotych.

– Patrzymy w przyszłość i widzimy potrzebę dalszych działań. Pamiętając skutki powodzi z 1997 oraz 2010 roku realizujemy bardzo ważne zadania inwestycyjne. W 2020 roku oddaliśmy zbiornik przeciwpowodziowy „Racibórz”. Chciałbym podziękować pani prezydent, ponieważ część zadania została współfinansowana przez gminę Kędzierzyn-Koźle. Patrzymy również na gminę Bierawa oraz gminę Reńska Wieś, gdzie planujemy modernizację oraz budowę wałów przeciwpowodziowych o długości około 7 kilometrów. Będzie to domknięcie prawej strony obwałowań odrzańskich – relacjonował zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś.

– Długo czekaliśmy, aby takie zabezpieczenie przeciwpowodziowe było w Kędzierzynie-Koźlu. W tym miejscu w 1997 roku była woda. Oczyszczalnia ścieków, która praktycznie była gotowa do użytku, została zalana. W imieniu wszystkich mieszkańców dziękuję, że ta inwestycja doszła do skutku. Jednak są jeszcze miejsca, w których powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i zbudować wały – mówi prezydent miasta Sabina Nowosielska

4 KOMENTARZE

  1. Zeby nie fotograf to panstwo z magistratu nadaje w eter do wiatru. Inwestycje które mają być normalną rzeczą w ochronie infrastruktury przypisuja sobie choć jest to ich praca. Czemu kierowcy , budowlancy , sprzedawcy itd nie reklamują się po swojej wykonanej pracy? Jakoś przy zwężeniach na Kłodnicy nie było takiej pompy.

  2. Prawo wodne pozwala na wale przeciwpowodziowym wyznaczyć, przez lokalny samorząd, ścieżkę rowerową. Na razie są zapory, które taki ruch rowerów blokują. Nawet piesi chodząc drogą po wale muszą, aby ominąć zapory, wchodzić na trawę zboczy wałów. Albo na czworakach przeczołgiwać się pod rurą zapory. Oczywiście utworzenie ścieżki będzie się wiązało z przeróbką zapór na szykany.
    Ale czego nie robi się dla wyborców.

  3. Jak to jest? Ponoć zbiornik Raciborz miał zabezpieczyć wszystko aż za Wrocław!!! Budujcie poldery i zbiorniki wzdłuż zlewni Odry aby rolnicy mogli korzystać z tej wody, inaczej zostaniemy krajem pustynnym gdzie nic nie rośnie bo suszę wypalają większość płodów.

    • Poldery powinny być głównym systemem zabezpieczającym. Wały jedynie spietrzają wodę – pogorzelec się nie zatopi, ale woda jednak będzie musiała wypłynąć w innym miejscu – może w Starym Koźlu czy Brzeźcach.
      Miejsc na poldery wzdłuż Odry mamy, moim zdaniem, sporo, po lewej jak i po prawej stronie rzeki.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj