W ZAK będą pracować nad nowymi nawozami. Spółka otrzyma ponad 4 miliony złotych dotacji

0

Zakończyła się ocena merytoryczna wniosków konkursowych złożonych w ramach programu sektorowego INNOCHEM, skierowanego do przedsiębiorstw chemicznych. Wśród projektów wybranych do dofinansowania znalazła się propozycja Grupy Azoty ZAK S.A. pod nazwą „Nowe formulacje specjalistycznych nawozów organiczno-mineralnych”. Na realizację zadania, którego budżet opiewa na kwotę 9,9 mln zł, spółka otrzyma ponad 4 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dofinansowanie przeznaczone zostanie na przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Działania te mają zaowocować wdrożeniem do produkcji organiczno-mineralnych nawozów specjalistycznych, zawierających mikroelementy w biologicznej postaci, nawozów fosforowych na bazie surowców odnawialnych i stymulatorów wzrostu roślin. Nowe kompozycje będą dedykowane pod konkretne uprawy z uwzględnieniem lokalnego składu gleby, zapewniając kontrolowane uwalnianie składników nawozowych, jak również ich większą przyswajalność oraz efektywniejsze wykorzystanie przez rośliny.

– Projekt, na realizację którego uzyskaliśmy dofinansowanie, jest odpowiedzią na wymagania konkurencyjnego rynku nawozów. Obecnie odbiorcy poszukują produktów specjalistycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Znaczący wkład finansowy NCBiR wesprze działania rozwojowe Grupy Azoty ZAK S.A. w zakresie specjalistycznej produkcji w segmencie agro oraz przełoży się na rozbudowę portfolio naszej firmy – komentuje Paweł Mortas, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

W tegorocznej, drugiej edycji konkursu organizowanego w ramach programu INNOCHEM, pozytywną ocenę uzyskało 17 wniosków. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi 72 mln zł. Projekty zgłoszone do konkursu przez Grupę Azoty ZAK S.A. doceniono również w 2016 r., kiedy to spółka uzyskała wsparcie na poziomie 9 mln zł na realizację dwóch projektów rozwojowych z segmentu agro.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

Skomentuj