W tym zawodzie praca jest od razu po szkole. Belmar pomoże kształcić automatyków w Azotach

2

Dlaczego warto kształcić się w kierunku elektryka lub automatyka? Czy te zawody dają gwarancję zatrudnienia? Czym dokładnie zajmuje się automatyk? Na te i inne pytania odpowiadano podczas IX Seminarium „Automatyk i elektryk – zawody na czasie” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.

Elektryk i Automatyk to bez wątpienia zawody przyszłości, dające młodym ludziom gwarancje zatrudnienia. Przekonywali o tym przedstawiciele firm z Kędzierzyna-Koźla i nie tylko podczas prezentacji w ramach seminarium w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.

O zmianach, jakie nastąpiły ciągu lat w automatyce przemysłowej, opowiadał uczniom Romuald Szczepański, dyrektor inwestycji Grupy Azoty Automatyka. Podczas wykładu Marka Kuchajewicza, kierownika wydziału elektroautomatyki firmy Belmar  wyjaśniono, dlaczego to właśnie zawód automatyka jest przyszłościowy, zwłaszcza w czasach, kiedy automatyzacja pozornie wypiera rolę człowieka.

Jak się okazuje, temat seminarium jest jak najbardziej na czasie, ponieważ szkoła w Azotach w tym roku wychodzi z nową ofertą dla uczniów i rozpoczyna kształcenie w zawodzie technik automatyk.

–  IX seminarium w naszej szkole poświęcone jest automatyce i elektryce. Zawody te są jak najbardziej na czasie, firmy poszukują pracowników, chcą wymieniać kadrę, a nie mają kim. Tak więc otwieramy się na rynek pracy. Jest ogromne zapotrzebowanie w tym zawodzie, tak jak i w zawodzie elektryka. Cieszę się, że mamy w tym roku również tak silną reprezentację firm, które z nami współpracują – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach.

 

Podczas seminarium zostało podpisane porozumienie dotyczące objęcia przez firmę Belmar patronatu nad kierunkiem kształcenia technik automatyk.

– W ramach patronatu dajemy uczniom możliwość odbywania w naszej firmie staży, praktyk jak również nasi pracownicy będą w szkole wspomagać w zakresie kształcenia w przedmiotach ścisłych w zakresie automatyki. Będziemy starać się zapewnić odpowiednie wyposażenie klasie, ponieważ technik automatyk powinien mieć możliwość korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Zdajemy sobie sprawę, że na dzień dzisiejszy szkoła tego nie posiada – mówi Kazimierz Szymański, prezes zarządu firmy Belmar Sp z o. o.

Jak zapewnił Kazimierz Szymański, firma Belmar oferuje pracę  przyszłym absolwentom na stanowisku automatyka. Jak podkreślił, wciąż są braki pracowników w tym zawodzie.

2 KOMENTARZE

  1. 8lat Straconych w Belmarze ,firma bez przyszłosci ,sa,me mendy i podpierdal…e ,układy układziki, i 1650 zł na reke jako Tigowiec. Firma Kpina .

Skomentuj