W tym roku nie będzie tradycyjnej kolędy! Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret

23
Fot. wikipedia

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret dotyczący corocznych odwiedzin duszpasterskich. Z uwagi na sytuację epidemiczną, tradycyjna kolęda, jaką znamy, nie odbędzie się. Zamiast niej biskup zachęca do organizowania osobnych spotkań dla mniejszych grup wiernych. Poniżej komunikat.

DEKRET O ODWIEDZINACH DUSZPASTERSKICH
W CZASIE PANDEMII

Wielowiekowa tradycja naszego Kościoła partykularnego nakazuje duszpasterzom, aby w okresie Bożego Narodzenia udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe. Wychodząc zatem naprzeciw oczekiwaniom wierzących parafian, przekonanych, że w trudnym czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą, lecz jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich w dobrej i złej doli, zachęcam wszystkich, którym została powierzona pasterska troska o Bożą owczarnię do dalszej ofiarnej służby ludowi Bożemu i zastąpienie odwiedzin domów swoich parafian w roku duszpasterskim 2020/2021, tradycyjnie towarzyszących czasowi okołobożonarodzeniowemu, wydarzeniami, o których poniżej wg podanych zasad.

 1. Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. W przypadku, gdy intencja Mszy jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji a nawet trynacji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach.
 2. Msza święta, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach. Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
 3. Obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po Mszy, zastępującej odwiedziny duszpasterskie. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób.
 4. Szczegółowe propozycje duszpasterskie związane z celebracjami, zastępującymi odwiedziny duszpasterskie, zostaną wydane w odrębnym komunikacie.

Wszystkim P.T. Duszpasterzom i Wiernym w tym trudnym czasie, w którym jednak nie ustaje nadzieja na zwycięstwo nad lękiem, chorobą i cierpieniem z serca błogosławię.

23 KOMENTARZE

 1. Jaka szkoda że nie będzie można dać koperty umiłowanemu wysłannikowi Pana Boga Jedynego .A może coś Księże Biskupie by zrobić uroczystą spowiedź z wręczeniem koperty .Ja wiem że jest ciężko ale te 100 czy 200 zł na datek boży nikogo nie zuboży .I zrobić listę tych lewaków co nie dadzą koperty albo dadzą mniej niż 100 zł . Niech Europa patrzy i się uczy !

  • Ciekawe komu ty tą kopertę wręczasz,skoro od dobrych kilkunastu lat takiego obyczaju w K-Koźlu już nie ma(przynajmniej na Pogorzelcu i chyba za torami) Chyba cię jakaś lewacka bojówka przebrana za księdza rżnie na kasę :)))

 2. Biskup Czaja to jedyny w tej zgrai co zachował resztki rozsądku…
  a tak na marginesie:

  I już nie zapalicie świeczki polska zapałką, Niemiec zamknął ostatni zakład, jak mógł.
  Dlaczego Sasin nic z tym nie robi ?? Niech Orlen wykupi zakład w Czechowicach by Polacy mogli gromnice polskimi zapałkami zapalić.

 3. O nie, a maślak ciułał od pół roku 20 zł żeby farołżkowi do puchy wrzucić. Biedni katolicy, jak przynajmniej raz w roku nie przymie się kolędy to z automatu staje się ateistą. Tyle zagubionych dusz tym silniej zwiąże się z jedyną słuszną partią. Ave PIS.

  • Łał. Maskotka forum znowu nas zaszczyciła swoją obecnością i wylewa tu swoje mądrości. O tak, a koźlarz od lat te 20 zł pewnie sobie w odwłok wsadza. Tak dla zadady. Niezły z ciebie herbatnik.

 4. O jej,o jej jak totak bez wizyty duszpasterza?czyli nie są ręce święte które nie zarażają.jak żyć?co zrobić z zaoszczędzoną kasą?jak żyć.

 5. Dobra decyzja w kraju rządzonym przez:
  Kurdupel, Pinokio, Adrian, Oborowa, Zero, Miękiszon, Krzywomordy, Maliniak, Policmajster, Jojo,…

  • Przestań robić za klauna czereśniaku. Myślisz, że jesteś zabawny? A teraz ekipę platfrędzli może wymień. Tam to są dopiero gwiazdy. Najzabawniejsi ostatnio są dwaj detektywi Jonasz i Strzelba. Ciekawe czy już sobie założyli biuro detektywistyczne. Gdzie się nie pokażą to jest dobra zabawa. Nie można zapomnieć o guru Borsuku Pupce. Ten to ma gadane. Wyszczekany jak Lenin. Kolejny to szef stolicy Don Szambo. Ten to już chyba spuścił wszystkie fekalia do Wisły. Nie można pominąć niezbyt rozgarniętego posła Nitrego. To jest dopiero aparat. Szarpie ludzi, popycha, obłapia. Widocznie ma za dużo węzłów na zwojach mózgowych i coś go uciska, stąd takie zachowanie. Wszyscy pewnie dobrze znają też Nojmiego. Ten to ma ostry język, jak żyletka PolSilver z czasów PRLu. Można sobie posłuchać jego nagranych wywódów. To dopiero jest pokaz chamstwa. Ale to przecież PlatFiak, to mu wolno. Kolejny na tapecie Arłuk. Pobudzony jak po dopalaczach, przy każdym swoim występie. Szkoda komentować nawet. Zresztą pokazał już co potrafi, jak był ministrem zdrowia. Kolejna gwiazga szerokoustna Widawa Płońska. Poziom intelektualny lepiej przemilczeć. Kolejny magnat to Qrfiński co wszystkie rozumy pozjadał. Jest jeszcze myszka agresorka, Lenart(nie wiem co mówię)towicz, Podpaska, Leszczyzna. Sama śmietanka towarzyska. Aż odwłok urywa. Takie gwiazdy, że wszędzie ich blask widać. Można tak jeszcze długo pisać ale szkoda czasu na tą zbieranię.

   • Oczywiście nie wspomniałem o najświętszym ze świętych, który myśli chyba, że jest ważniejszy od papieża. Oto i on jaśnie panujący nam marszał senatu od śmiercionych kopert czyli Copperfield. Ten to dopiero daje pokazy, jak coś pierdnie publicznie. A wczoraj to już odleciał podczas orędzia. Chyba musiał coś mocniejszego przypalić, bo jeszcze mu dym z uszu leciał. Ciekawe, z którego cyrku tego klauna wytrzasnęli. Jeszcze aureolę mu nad bańką zrobić. Gościa chyba teleportowali z innego wymiaru. Można jeszcze wspomnieć o tych odpadach po nowośmiesznej typu Szterling Wielus, która chamstwem bije chyba wszystkich w koalicji platflamastrów oraz Kaszy Labrauer, która szybciej mówi niż myśli i zazwyczaj od rzeczy. Więc ekipa z prawdziwego zdarzenia. Same gwiazdy.

 6. A na pasterce może być ok.100.
  i więcej osób? Co na to Mateuszek-kłamczuszek?Dlaczego nie ogranicza na św.ilość wiernych w kościołach ???

 7. Oto przekrój społeczeństwa. Plują sobie na wzajem wyznawcy PISlamu do Platfonów i odwrotnie. Oj hołoto durna to właśnie chodzi byście sobie wzajemnie dopieprzali. Władza rządząca ,a zwłaszcza guru o niewielkiej posturze zaciera ręce ,że skłócił naród ze sobą bo takim można łatwo zarządzać i manipulować. A wy jak te ślepcy polityczne wierzycie swym idolom bezwzględnie… Są ważniejsze sprawy niż te wasze ciągłe kłótnie o polityce…. Odpowiedzcie sobie na pytanie :co dobrego od 30 lat ta banda rządząca dobrego zrobiła dla kraju i narodu ? Ciągłe podwyżki które musimy uiszczać, a płace jak stały w miejscu tak stoją. Bezrobocie, coraz gorsze warunki pracy, zabieranie praw pracownikom itd. Ciągłe wmawianie że jest dobrobyt i wolność tylko jakoś tego się nie odczuwa. A więc plujcie na siebie dalej, nadal głosujcie na swych idoli – to na pewno będzie lepiej w tym kraju i dla was !

 8. Bogu można służyć wszędzie i tak samo do niego się modlić, wiec po co te kościoły otwarte? Tym bardziej ze chodzą prawdopodobnie te same osoby i jeszcze starsze, ale cóż ich zdrowie, ich życie

Skomentuj