W tym miejscu rowerzyści notorycznie wymuszają pierwszeństwo. Powstanie nowy projekt organizacji ruchu

21

Sezon rowerowy trwa w najlepsze, przybywa też dróg i ścieżek rowerowych. Miłośnicy jednośladów muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów. 

Wokół pierwszeństwa w rejonie ścieżek i na przejazdach rowerowych powstało wiele kontrowersji. Z redakcją skontaktowali się czytelnicy, którzy wskazali, że w rejonie skrzyżowania ulicy Bolesława Krzywoustego i ulicy Augustyna Kośnego na osiedlu Piastów, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem jednośladów.

Wzdłuż ulicy Bolesława Krzywoustego wyremontowano chodnik, na którym utworzono ścieżkę rowerową. Poruszający się nią rowerzyści, przejeżdżają przez skrzyżowanie z ulicą Augustyna Kośnego, nie zważając na brak przejazdu rowerowego, wymuszając pierwszeństwo przejazdu przed samochodami.

Jak dowiedzieliśmy się w starostwie powiatowym, projekt organizacji ruchu na tym terenie będzie zawierał rozwiązanie tego problemu. Póki co, skoro nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerzystów na ulicy Kośnego, należy zejść z roweru i go przeprowadzić na drugą stronę jezdni.

21 KOMENTARZE

 1. Tak przy okazji przytaczam przykład wymuszania pierwszeństwa przejazdu przez niektórych kierowców na przejazdach rowerowych przed i za wiaduktem na ul. Wojska Polskiego a także na przejeździe na ul. Grunwaldzkiej za zjazdem w kierunku cmentarza. Nawet nie zwalniają mimo, że rowerzysta zbliża się do przejazdu.

  • Nie muszą zwolnić, bo mają pierwszeństwo. Rowerzysta zbliżający się do przejazdu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa samochodom. Poczytaj upord, to może zrozumiesz.

 2. To na ch… taka ścieżka rowerowa. dawniej jechało się rowerem jezdnią ul Krzywoustego i miałem pierwszeństwo przed wyjeżdżającymi z bocznej ulicy.

 3. Ciekawe kiedy wpadną na pomysł aby na ścieżkach rowerowych (przed skrzyżowaniami i przejazdami), umieścić znaki obowiązujące rowerzystów….wystarczy brać przykłady z krajów, gdzie takich ruch rowerowy dawno został odpowiednio unormowany. Znaki drogowe i sygnalizacja świetlna dla rowerzystów, to nie science fiction a codzienność w np. w takiej Holandii.

   • Tak, ale dokładniej::
    „Rowerzysta może jechać pod prąd jednokierunkową ulicą, kiedy pod znakiem D-3 umieszczono tabliczkę z symbolem roweru i napisem „nie dotyczy”. Oczywiście rowerzysta może także jechać pod prąd, jeżeli na jezdni wyznaczony jest specjalny kontrpas, na którym zaznaczono kierunek jazdy dla rowerów.”

 4. Przeprowadzić rower przez ulicę należy tylko przez przejście dla pieszych,lecz w tym kontrowersyjnym miejscu na ul Kośnego nie ma nawet przejścia dla pieszych.

 5. A na którym przejściu dla pieszych rowerzyści schodzą z rowerów i przeprowadzają? Po jaką cholere te durne przepisy, że niby należy jeździć po ścieżce a nie po chodniku, tym bardziej, że samochody jeżdżą i parkuja na chodnikach i na ścieżkach rowerowych. Oczywiście i straż miejska i milicja ma to gdzieś (tylko wyrabiają kilometrówki).

 6. I to jest niepotrzebne stwarzanie problemów gdzie ich nie powinno być. Jaki to jest koszt pomalować te 3 metry czerwoną farbą i ustawić dwa znaki że jest tam przejazd rowerowy? Pewnie kilkaset złotych ale tak jak z barierką na kanale teraz 3 miesiące będą przetargi robić. Oby w tym czasie nie doszło do tragedii

 7. Nawprowadzali durnowatych przepisów a potem się dziwią co się dzieje. Poprzyzwyczajała się gawiedź do bezkarności i każdy robi co mu się podoba a przepisy ma tam gdzie plecy zmieniają swoją nazwę.

 8. Na kanale za mostem czai się milicja i daje mandaty za jazdę po „chodniku” niech sobie ktoś przejedzie ulicą przez most w necie kiedy tir przejeżdża!!!

 9. Gdzie jest znak o końcu drogi dla rowerów? Niby dlaczego trzeba zejść i przeprowadzić? Pieslicjant na co dzień goniący rowerzystów wymyślił ten artykuł? Bo na prawdę kogo by zainteresowało jakieś skrzyżowanie. Gdzie jest najbliższe przejście dla pieszych, czy pieszy może tam przejść? jak jest w prawo 20m to nie.

 10. Debil który to zaprojektował powinien przyjść i za własne pieniądze ułożyć czerwony pasek w poprzek jezdni. Oraz zapłacić za zmianę oznakowania

 11. Rower jest pojazdem uprzywilejowanym. Ma pierwszeństwo na drodze przed innymi użytkownikami ruchu drogowego, w tym przed pogotowiem, strażą pożarną i policją. Wyjątek stanowi radiowóz policyjny w akcji, kiedy ściga kierowcę samochodu – wtedy policja ma pierwszeństwo i rowerzysta musi ustąpić. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem pierwszeństwa dla rowerzystów na przejazdach kolejowych.

Skomentuj