W tych miejscach policjant może sprawdzić, czy zasłaniamy nos i usta. Kontrole w Kędzierzynie-Koźlu

23

Dzielnicowi z Kędzierzyna-Koźla sprawdzają czy osoby podróżujące autobusami miejskimi stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Powodem kontroli są sygnały od mieszkańców i pracowników komunikacji miejskiej o ignorowaniu tego obowiązku przez część pasażerów. Podczas działań funkcjonariusze przypominali o obowiązujących obostrzeniach i rozdawali maseczki. Pamiętajmy, że niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w komunikacji publicznej jest wykroczeniem.

Codziennie napływają do nas informacje o nowych zakażeniach koronawirusem. Dlatego ponownie apelujemy o przestrzeganie nakazów i zakazów służb sanitarnych. Pamiętajmy, że okres jesienny to czas zwiększonego ryzyka ekspozycji naszych organizmów na różne infekcje, a w obliczu obecnej sytuacji jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na szybko szerzącego się wirusa. Dlatego jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, w trosce o zdrowie własne i innych osób stosujmy się do tego obostrzenia.

Przypominamy, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:

 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, w banku, na poczcie itp.)

W związku z sygnałami płynącymi od mieszkańców i pracowników komunikacji miejskiej o ignorowaniu przez część osób obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusach, policjanci mając na uwadze zdrowie mieszkańców naszego regionu prowadzą kontrole. W trakcie działań policjanci przypominają podróżującym o obowiązku zasłaniania ust i nosa w komunikacji miejskiej oraz rozdają maseczki.

Pamiętajmy, że niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w komunikacji publicznej jest wykroczeniem, które reguluje art. 116 Kodeksu Wykroczeń, za które funkcjonariusz może ukarać mandatem, pouczyć lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

23 KOMENTARZE

 1. I bardzo dobrze. Coraz więcej młodych gniewnych i trochę starszych cwaniaczków nie stosuje się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. To przez nich rozsiewa się to świństwo i w końcu zamkną szpital dla chorych na covid. A wszystko dlatego że do jełopów nic nie dociera. Powinno być jak w Austrii wszelkie restrykcje.

 2. A gdzie był Komendant Policji, gdy w czasie meczu Polska-Węgry na 50 tysięcznym stadionie NIKT z kibiców nie miał założonej maseczki,tak samo było podczas przemarszu ok.100.000 ludzi w Warszawie nikt NIE miał maseczki !!! I co na to nasza nadgorliwa Policja?Przykład noszenia maseczek idzie z Warszawy !.

 3. Jajca z tymi maseczkami, wystarczy wejść do Lidla na Pogorzelcu normalnie wolna amerykanka. Ochroniarz bez maski, personel maska pod brodą i pięćdziesiąt procent klientów to samo. Byle do wiosny.

 4. Brawo -wrescie, jeszcze zakazać wyjścia nie zaszczepionym, jak w Austrii. A siedz w domu skoro się boisz szczepić, zachowujesz na covid, plac za pobyt w szpitalu, chorobowe bezpłatne! !!!

 5. Chcecie to się Szczepcie. Każdy ma prawo do wyboru czy się szczepić czy nie…może nie wiecie ,ale polski rząd przetestował już wszystkie maseczki jakie są na rynku i stwierdzili jednoznacznie że na 67 testów żadna maseczka nie chroni przed zarażeniem się.wiec poco to nosić i poco się szczepić w ogóle…na grypę też się ludzie szczepią i dalej chorują.

 6. Z art 116 policjant nie może mnie ukarać kiedy nie jestem chory i nie zatajam żadnej choroby.
  Sądy już wielokrotnie wypowiedziały się na ten temat.

Skomentuj