W swoją pracę wkładają całe serce. Pracownicy socjalni świętowali z włodarzami miasta

6

Cierpliwość, wyrozumiałość i empatia, to trzy cechy charakteryzujące pracowników socjalnych, którzy dzisiaj obchodzą swoje święto. Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość z udziałem prezydent miasta. Humorów nie popsuł nawet nagły brak prądu, za sprawą którego spotkanie odbyło się po prostu w bardziej nastrojowym klimacie. 

Ich praca nie jest łatwa, często niebezpieczna, generująca wiele emocji. Na ich drodze stają ludzie, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, rodzinnej, zdrowotnej. Osoby potrzebujące liczą na pomoc, a oni zawsze jej udzielają. Pracownik socjalny to osoba, której pasją jest praca, celem skuteczna pomoc, a radością świadomość jej udzielenia. To właśnie 21 listopada obchodzą swoje święto – Dzień Pracownika Socjalnego.

Dzień Pracownika Socjalnego to dla nas chwila na zatrzymanie się i refleksję. Zawody związane z pomocą społeczną to zawody z misją. Mogą je wykonywać osoby o  szczególnej wrażliwości, z pasją do pomagania. Praca jest trudna, odpowiedzialna, często narażamy swoje zdrowie, a nawet życie. To cichy heroizm, bo codziennie pochylamy się nad ludźmi, którym jest trudniej. Naszą rolą nie jest ocenianie, dlaczego ktoś znalazł się w takiej, a nie innej sytuacji, ale pomaganie. Robimy to, aby ulżyć w ich trudach, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne zasoby, umiejętności – mówi Danuta Ceglarek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Z okazji święta w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość z udziałem pracowników socjalnych, prezydenta i wiceprezydenta miasta.

Odkąd jestem prezydentem miasta, zaczęłam odkrywać szczegóły pracy pracownika socjalnego, nie miałam pojęcia, jak duży to zakres pracy. W naszym mieście takich osób jest już 170 i wciąż mają pełne ręce roboty. Patrząc na was, jestem pełna podziwu dla każdego, niesiecie pomoc, wkładając w pracę mnóstwo zaangażowania. Chciałabym w imieniu tych wszystkich osób, które nigdy wam nie podziękowały, powiedzieć po prostu dziękuję. Pomagacie ludziom żyć godnie. To praca, która jest pasją, poświęceniem i nie każdy może ją wykonywać – mówiła Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

– Praca pracownika socjalnego jest bardzo trudna i wymaga wielu poświęceń. Jest swego rodzaju służbą dla społeczeństwa. Jesteśmy bardzo dumni z naszego ośrodka, bo bez wątpienia jest on wyjątkowy nie tylko na skalę województwa, ale i na skalę Polski. Uwidocznione jest to wieloma sukcesami, projektami, które realizuje nasz ośrodek. Pracownicy socjalni są niezwykle zaangażowani w pracę na rzecz społeczeństwa i naprawdę nie robią tego tylko i wyłącznie z powodów finansowych. Jest w nich ogromna empatia, proszę pamiętać o tym, że pomaganie innym jest prawdziwą sztuką – mówi wiceprezydent Wojciech Jagiełło.

Spotkanie było okazją do analiz minionego roku, podsumowań oraz refleksji.

6 KOMENTARZE

  1. Jakoś mało tych pracowników socjalnych. Zaraz, zaraz. Ich tam nie ma wcale. Na spotkanie z władzami miasta zasłużyli tylko kierownicy. „Socjalni” są od roboty, a nie od świętowania.

  2. pomoc socjalna czy utrzymywanie patoli od lat? jak to jest że młodzi, produktywni od 7 przy kasie ale roboty od urodzenia nie widzieli bo po co? rodzinne powinno być wypłacane w zakładach pracy pincet plus także…coś się w tym świętym kraju po je ba…..o, sorry ale czemu uczciwie pracujący muszą pracować na pasożytnictwo? tak pytam…..

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj