W przyszłym roku remont kozielskiego Rynku. Tak będzie wyglądał. Zobaczcie wizualizacje

20

Miasto przygotowuje się do remontu Rynku w Kędzierzynie-Koźlu. Wiadomo już, jak będzie wyglądał.

W większości miast Rynek to najbardziej reprezentacyjne miejsce tętniące życiem w ciągu dnia i wieczorami. W Kędzierzynie-Koźlu jest inaczej. Szczególnie po zmierzchu plac się wyludnia. Wynika to ze specyficznego układu urbanistycznego Kędzierzyna-Koźla, ale też z faktu, że Rynek jest strefą mało atrakcyjną i mocno dotkniętą przez ząb czasu. Już w przyszłym roku ma się to zmienić. Miasto przygotowuje się do generalnego remontu.

Wizerunek Rynku całkowicie się zmieni. Przyjmie formę otwartego placu. Dzisiaj zajmują go obszerne klomby z pokaźnymi drzewami iglastymi, które niezbyt dobrze komponują się w otoczeniu starówki. Tak plac zagospodarowano po wojnie. Wcześniej na jego środku znajdował się ratusz.

W poprzednich latach mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli zobaczyć różne koncepcje nowego zagospodarowania Rynku, ale nic poza tym. W obecnej kadencji samorządu plany wreszcie się skonkretyzowały. Ostatecznie punktem wyjścia dla projektantów będą poniższe wizualizacje. Inwestycja ruszyć ma na początku przyszłego roku.

20 KOMENTARZE

 1. Duże iglaki wyciąć, pani prezydent lubi niskopienne rosliny i szarości.Już tak jest w Kedzierzynie.A kto będzie pilnowal Rynku przed mniejszością sniadą?

 2. Po co komu. Przecież poza ludnością romską i tak nikt tam nie będzie siedział. Zbędne wydawanie pieniądzy. Lepiej wyremontować kolejne drogi. Albo zbudować kolejny orlik.

 3. Dopóki nie powstaną tam ogródki piwne, jakieś restauracje, lodziarnie to choćby nie wiem co to rynek nigdy nie ożyje. Wystarczy pojechać do Raciborza latem i zobaczyć ile osób się tam przewija. Można tam zjeść obiad, napić się piwa czy polizać lody i już rynek tętni życiem. Sama przebudowa niczego nie zmieni, bo nikt tam nie przyjdzie podziwiać niezbyt urodziwy rynek na którym niczego nie ma.

 4. …czyli to co jest wymieni się na coś nowego ale równie nieużytecznego! Brak kreatywności i pomysłu na funkcję i formę.Czyż starożytny rynek nie był miejscem handlu,rozrywki???Dlaczego kozielskie targowisko upchnięte jest w kąt miasta ,ale jednak przyciąga klientów,podczas kiedy kozielski rynek jest li i jedynie ”tranzytem”.Fatalny pomysł,wygląda na pierwszy lepszy…

 5. Jest dużo miejsca można zaprojektować jeszcze jedną fontannę ale taką chodnikową-woda tryska z płyt chodnikowych w różnych sekwencjach ,w nocy podświetlana z muzyką-świetna zabawa dla dzieci ,a spełnia też rolę kurtyny wodnej.W wielu miastach takie widziałem i myślę ,że rynek kozielskiz jego pustym placem to dobre miejsce na taką instalację.

 6. Kto będzie siedzial w tych nocnych kafejkach?Romowie?Mlodzi wyjezdzają na uczelnie albo za granicę.Starszych nie stać na piwo ,szczegolnie w towarzystwie dziwnych ludzi,ktorzy się snują po rynku.Fontanna i jakies elementy dla dzieci tak jak najbardziej.

 7. Jak na razie jest to wręcz architektoniczny koszmarek, który na dodatek sprawia wrażenie jakby ktoś go projektował w jeden wieczór :( Naprawdę, szkoda wydawać pieniądze na takie coś… Ważne też jest to o czym pisał choćby marter: nieodzowne są kawiarnie, lodziarnie, ogródki piwne itp…

  • Kawiarnie,lodziarnie tak ale to wokół rynku.To jest wizualizacja płyty rynku.Ogródki piwne są sezonowe i trudno je przedstawiać jako plan remontu rynku.(możę sam otworzysz taki ogródek-1 klienta już masz;))

 8. Ładnie i ze smakiem. Przypomina trochę rynek w Rybniku. Miejmy nadzieję, że rewitalizacja przyciągnie restauratorów i innych …lodziarzy ;)

 9. Trochę przypomina otwarty taras w szpitalu dla psychicznie chorych…szkoda…nic nie robić,a potem odwalić manianę,czy to się komuś podoba,czy nie…grunt to zyski…prawda pani prezydent??

Skomentuj