W poniedziałek podpisanie umowy na budowę obwodnicy północnej. Przyjedzie Minister Infrastruktury

13
Umowa na budowę obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla zostanie podpisana w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w poniedziałek przyjedzie do Kędzierzyna-Koźla. Powodem wizyty będzie podpisanie wartej ponad 220 milionów złotych umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy północnej.

Umowa na budowę blisko 15-kilometrowego odcinka drogi zostanie podpisana o godzinie 9 w kędzierzyńsko-kozielskiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W podpisaniu dokumentów oprócz ministra wezmą udział: wojewoda opolski Adrian Czubak, przedstawiciele GDDKiA, konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag (wykonawca inwestycji) oraz parlamentarzyści opolscy z senatorem Grzegorzem Peczkisem na czele.

Historia budowy obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla naznaczona jest pasmem niepowodzeń i pustych obietnic. Przez lata kolejni politycy zapowiadali rychłą budowę blisko 15-kilometrowej drogi, która ma wyprowadzić ciężki tranzyt z miasta, a dzięki bezpośredniemu połączeniu z autostradą A4, podnieść atrakcyjność naszych terenów inwestycyjnych.

Przetarg na zadanie ogłoszono już w grudniu 2017 roku. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, już pół roku temu wykonawca byłby znany. W związku z bardzo dużą liczbą zapytań ze strony zainteresowanych firm, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kilkukrotnie przesuwała termin rozstrzygnięcia postępowania. Wreszcie na początku czerwca przetarg rozstrzygnięto. Jego zwycięzcą zostało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. z Zawiercia, które swoje prace wyceniło na niespełna 219,8 milionów złotych.

Rozstrzygnięcie bardzo szybko zostało oprotestowane przez konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag, które złożyło drugą najniższą ofertę cenową. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Po przeanalizowaniu dokumentów złożonych przez firmy izba zadecydowała o unieważnieniu wyboru. W toku postępowania wyszło na jaw, że kierownik budowy wskazany przez firmę Intercor Sp. z o.o. ma mniejsze doświadczenie w realizowanych pracach drogowych niż było to wykazane w dokumentacji.

Po ponownym przeanalizowaniu ofert okazało się, że najwyższą ocenę uzyskało konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag. Za przygotowanie projektu i budowę obwodnicy północnej wykonawca skasuje 220,6 miliona złotych.

Droga ma zostać ukończona do 2022 roku. Obwodnica północna rozpocznie się na wysokości ostrego zakrętu istniejącej obwodnicy przy osiedlu Piastów i poprowadzi aż do Ujazdu. W ramach prac powstaną m.in. nowe mosty nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim oraz kilka wiaduktów. Osobną inwestycją ma być budowa łącznika z obwodnicą, który pozwoli na sprawne wyprowadzenie tranzytu z okolic Blachowni i ułatwi dojazd do Pola Południowego.

Zakres zaplanowanych prac obejmuje m.in. roboty w zakresie:

– części drogowej obwodnicy, skrzyżowań, parkingów, przebudowy dróg kolidujących z planowaną obwodnicą, dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia korpusu drogowego;

– sieci melioracyjnej i drenażu melioracyjnego, istniejących cieków, urządzeń ochrony środowiska, urządzeń wodnych;

– oświetlenia drogowego, sieci energetycznej, teleinformatycznej, gazowej, kanalizacji deszczowej, systemu zarzadzania ruchem wraz ze stanowiskami do ważenia pojazdów;

– ogrodzenia drogi, robót rozbiórkowych, wycinki drzew, nasadzeń zieleni, budowy ekranów akustycznych, wyburzenia budynków i obiektów budowlanych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyznaczania i wznowienia granic pasów drogowych.

13 KOMENTARZE

 1. Teraz w ramach wdzięczności nie pozostaje nam kędzierzynianom nic innego jak w podzięce w najbliższych wyborach pójść i zagłosować. Zagłosować na jedyną słuszną opcję którą wybuduje wspaniały odcinek obwodnicy którym w razie wysokiego stężenia benzenu będziemy mogli spiepszać. Chwała im.

  • było nie było trzeba powiedzieć, że przyszedł PIS i buduje obwodnice – poprzednicy bardzo pięknie gadali gadali gadali gadali a nic sie nie działo – zresztą zgodnie z komunistyczną zasadą, że jak Partia mówi to mówi…

 2. Dziękujemy jaśnie nam panującej jedynej wspaniałej PARTI, tylko ta jedyna jaśnie nam panująca PARTIA pod przywództwem Najstarszego Prawiczka PRL jest w stanie NAM DAĆ drogę, która i tak musi być.
  Dzięki tej oczywistej oczywistości kilka prominentów w blasku fleszy użyje piór. Dożynki i kiełbasa wyborcza, za komuny takiej szopki nie odstawiano. Jak ja kocham PiS, przewodnią siłę narodu i z pewnością zaznaczę ich prężnych i dynamicznych kandydatów !

  • Żal coś tam ściska? Typowe polactwo….. Jak się nie robi źle, jak się coś robi, to jeszcze źle.
   Ciesz się człowieku z tego, że w końcu rządzący myślę o Polsce i Polakach, a nie tylko o własnym pijarze i jakby się Niemcom oraz Francuzom przypodobać.

  • Dzięki za link Kris :) Taka jest właśnie władza PO i MN rządząca (jeszcze) naszym regionem…Obłuda, cynizm, dbanie by tylko „swoi” znaleźli zatrudnienie na kluczowych miejskich posadach, a drugiej strony ogromna buta i arogancja w stosunku do zwykłych mieszkańców…

 3. Zastanawiam się czy jak rządziły pezetpeery, to tyle szumu było w sprawie obwodnicy, tego pierwszego odcinka.
  A jak było tyle szumu co teraz, to znaczy, że wróciły nam się czasy pezetpeeru.

 4. Wszystko ładnie pięknie tylko dlaczego cieszyć się z czegoś co będzie psu na budę. Skoro z trzech wariantów budowy obwodnicy wybiera się i popiera ten najdłuższy najdroższy i w ocenie specjalistów najmniej korzystny pod względem przejęcia ruchu z istniejącej drogi nr 40.Dodatkowo miasta nie stać na wybudowanie łącznika około 50 mil zł , bez którego Kompleks Blachownia i Pole południowe będą miały dostęp do obwodnicy przez Kędzierzyn.NO ale jak to u nas bywa po co zrobić coś dobrze jak można zrobić żle byle wyrzucić pieniądze w błoto . Ale można się pochwalić to myśmy załatwili.

 5. To są dobre wieści! Ale… Uwierzę. jak zobaczę na własne oczy!! Umowa, umową! Do końca roku 2022 całe 4 lata i 2 m-ce. Jeszcze wszystko może się zdarzyć. I to wszyscy już wiemy! Z doświadczenia!

Skomentuj