W Parku Pojednania stanie wystawa artystycznych zdjęć śmieci znalezionych w górach i nad morzem

11

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, zastygła pianka poliuretanowa – każdy odpad w obiektywie aparatu może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” zobaczymy na plenerowej wystawie, która jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Podziwiać ją będzie można w Parku Pojednania od 26 kwietnia.

Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach i na górskich szlakach będą dostępne do obejrzenia na wystawie plenerowej „Górska Odyseja” w Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu od 26 kwietnia do 24 maja. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. Wystawa jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, która koncentruje się na temacie rosnącej ilości odpadów. Kampanię realizuje bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL.

W ramach #MniejPlastiku, w styczniu 2021 r. rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” – 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami z zakresu ekologii. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku.

Na plenerowej wystawie „Górska Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych również podczas zeszłorocznej akcji “Bałtycka Odyseja”. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

Patronat nad akcją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

11 KOMENTARZE

 1. Ja bym zrobił wystawę wskazań Benzenu w Kędzierzynie przez ostatni rok . Najciekawszy byłby wynik 1801 % z dnia 03.03.2021 r.

 2. Przewieźcie na wystawę śmieci zebrane na zabiencu, będą obrazować jak mieszkańcy jednego osiedla robią burdel na drugim osiedlu tylko dlatego że tam jest jeszcze lasek.

 3. Czyżby fotograf amator który zrobił tą nędzną ala galerię miał zamiar zaszokować społeczeństwo ? Bo nagle zrobiło się trendy i wszystko kręcić się wokół ekologii. Polska też niby ekologiczna. Duda wystąpił na szczycie rzekomo ekologicznym Bidena. PIS wycinając lasy w całym kraju gdyż uważa że dobrze robi ,że przez to będzie więcej tlenu w powietrzu. A Władzunia lokalna nie umie [przynajmniej tak twierdzi] znaleźć truciciela chociaż są tylko dwa podmioty chemiczne które regularnie nas trują. No cóż różnie postrzegana i rozumiana jest ekologia. I wszystko zależy od podejścia ludzi. Wracając do rzekomego artyzmu to czy jak ktoś włoży sobie w tyłek woreczki z farbą i wystrzeli je z impetem na płótno to też będzie o tym artykuł ?

  • Jakby ktoś nie zrozumiał tej mojej dygresjiyi to te dwa trujące podmioty to ja i Alina – nikt nie ma bardziej trujących gazów !! Ale Władzunia nigdy nie odkryje ,które z nas właśnie zatruwa powietrze, bo się wymieniamy ,a czasami dla niepoznaki bekamy hahahahahaha
   A pytanie o woreczek z farbą w tyłu to dlatego ,że własnie zbiera mi się bąk więc ide se wsadzić !!

   • Ot kretyn Rychu znowu w akcji kradnie czyjąś tożsamość i pisze te bazgroły.. Jednak próchnica coraz bardzie zjada czaszkę bo we łbie nic już nie ma. Lepiej daj dzieciom ten komputer co na nim bazgrolisz. A sam cymbale idź kopać rowy o których wszędzie bredzisz.

   • Coś tam nieskładnie powtarzasz lecz bez istotnej logiki. Używasz do tego słów których nie znasz znaczenia. Podpisujesz się nie swym awatarem. I sądzisz że jak tak poskładasz przypadkiem pewne słowa dodając te prymitywne że będziesz dowcipny to się mylisz. Jesteś regularnym idiotą i zarazem chamem ale do ciebie i tak to nie dociera.
    Masz zaburzenia psychiczne więc idź do lekarza a nie udzielaj się pod artykułami obrażając innych.

 4. Zamiast galerii fotek różnego śmieciowego syfu, NALEŻY iść tropem Warszawy, gdzie kiedyś w Galerii Narodowej „Zachęta” wywalono kubły ze śmieciami.? Miało to symbolizować polską sztukę najwyższych lotów?
  Skoro władze KK idą tropem Trzaskowskiego, to zamiast fotek śmieci – najlepiej w tym Parku Pojednania TEŻ walnąć jakieś PRAWDZIWE wysypisko śmieci? A mając już słynną knajpę „Pod kleszczem”, będziemy NAWET lepsi od „warszawki”?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj