W Muzeum Ziemi Kozielskiej można zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej z Koźla. Wystawa zabytków sakralnych

6

Niezwykłe zabytki sztuki sakralnej można oglądać w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Pośród nich znalazł się pochodzący z XV w. obraz Matki Boskiej z Koźla — najstarszy obraz maryjny w Diecezji Opolskiej. Po raz pierwszy w historii to dzieło może być podziwiane w przestrzeni muzealnej.  

Cała ekspozycja pochodzi z kościoła pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Na czas prowadzonych w świątyni prac remontowych została ona oddana w depozyt Muzeum Ziemi Kozielskiej. Z niezwykle cennych sakralnych zabytków powstała wyjątkowa wystawa. Znajdziemy na niej m.in. figury świętych, które dotąd stały wysoko na kolumnach, gdzie wiernym trudno było dostrzec ich detale. Poza nimi są misternie wykonane ozdobne relikwiarze, w których przechowywane są pamiątki po patronach kościoła św. Zygmuncie i św. Jadwidze, a także po św. Faustynie i św. Janie Pawle II. Najcenniejszymi zabytkami są jednak złote cyborium z 1691 r. oraz cudowny obraz Matki Boskiej z Koźla pędzla nieznanego artysty. Dzieło powstało pomiędzy rokiem 1420 a 1430 w Czechach, prawdopodobnie w Ołomuńcu.

6 KOMENTARZE

  1. Oryginalne imię tej pani to: ‏מרים‎ czyli po prostu Miriam. Na ręku trzyma dziecko o imieniu ישוע ,ישו czyli Jehoszua. Z pochodzenia oboje są Żydami.
    Warto znać przynajmniej swoją religię.

  2. W Biblii pisze dokładnie że jest zakazane modlić się do obrazków ,figurek i robić sobie bożków. Bóg nakazał to niszczyć!!!

    • Tak robią Żydzi, a jak by nie było również wyznawcy Mohammeda (według obecnych standardów byłby pedofilem)

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj