W miejscu starego lodowiska powstanie zielona oaza z oczkiem wodnym. Podpisano umowę

11

W Inkubatorze Przedsiębiorczości w Ujeździe podpisano dzisiaj umowy dofinansowania kolejnych projektów, które będą lub są już realizowane m.in. w Kędzierzynie-Koźlu. Oficjalnie gminne inwestycje zostały wsparte łączną kwotą w wysokości blisko 5 mln złotych.

Prawie 4 mln złotych dofinansowania otrzymały dwie drogowe inwestycje, przy których trwają już prace budowlane. Chodzi o nowy dojazd do kozielskiego portu oraz przebudowę części ul. Wyspiańskiego wraz z mostem na rzece Kłodnicy. Na łączniku ul. Kłodnickiej i Elewatorowej, oprócz nowej nawierzchni, pojawią się także chodniki i ścieżka rowerowa oraz sieci energetyczne i kanalizacyjne. W drugim przypadku roboty będą polegać na kapitalnym remoncie mostu oraz poszerzeniu go o ścieżkę pieszo-rowerową, która zostanie przedłużona aż do traktu znajdującego się na wale przeciwpowodziowym.

Z kolei około miliona złotych trafi na budowę centrum ochrony bioróżnorodności na os. Azoty oraz wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej oraz opracowanie planu ochrony terenu, na którym zostanie utworzony użytek ekologiczny „Stara Odra”.

W Azotach mamy stare lodowisko. I właśnie tam w miejsce czegoś zdegradowanego powstanie coś bardzo ładnego. Będzie można tu odpocząć po basenie, zrealizować lekcje – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

W centrum znajdzie się m.in. oczko wodne porośnięte licznymi roślinami oraz zamieszkałe przez różne gatunki wodnych zwierząt. Przewidziano także budowę placów edukacyjnych, ścieżek spacerowych oraz postawienie ławek.

Powyższe zadania są elementami szerszego projektu pn. „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej Gminy Kędzierzyn-Koźle, Gminy Ujazd oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn”. Pozostali partnerzy naszego miasta również dzisiaj podpisali umowy na dofinansowanie realizacji swoich zadań – odbudowę zdegradowanego Stawu w Starym Ujeździe oraz przeprowadzenie prac w miejskim parku w Ujeździe oraz modernizację i rozbudowę obiektów w leśnym ośrodku edukacyjnym „Stampnica” koło Ortowic, należącym do nadleśnictwa.

Ponadto przedstawiciele gmin Reńska Wieś, Skarbimierz i Ujazd podpisali z marszałkiem umowy na dofinansowanie budowy dróg dojazdowych do gminnych terenów inwestycyjnych.

Źródło: urząd miasta

11 KOMENTARZE

 1. W Olsztynku święcili traktor-zamiatarkę, więc nie dziwi to zgrupowanie twarzy w sprawie oczka wodnego. Fakt wydarzenie stulecia. Już niedługo będziemy świętować każde pierdnięcie.

 2. To oczko wodne będzie oczkiem w głowie naszych władz samorządowych ;-) A może będą to nawet dwa oczka (obok powstaje przecież „Wodne oKKo”) ;-)

 3. niech ktoś mi wyjaśni który z włodarzy pomieszkuje w Azotach że ciągle tam są inwestycje mimo że miesza tam 5% ludności kk?

   • Jakiś Tyś Tomaszku oblatanyś.
    Tak wiesz dużo, żeś musiałeś swoją wiedzą się za darmochę pochwalić.
    Rąsie same się składają do oklasków dla Ciebie.
    Nie trzymałeś tej swojej wiedzy dla siebie, tylko śmiało rzygnąłeś co wiedziałeś.
    Brawo!

 4. Mi się podobają takie inwestycje, tylko cywilizacyjne nie jesteśmy gotowi
  Albo ktoś zdewastuje to albo zaśmici i zapetuje. Tak wszystko co nowe w KK kończy.

 5. To już są jakieś żarty
  Niech te nieroby z urzędu rusza dupska i w teren a nie zza biurka planują nowe inwestycje których końca nie widać

  • Tomasz.Weź i potrząśnij sobą.
   Dobra, dalej pisać nie będę, choćv mnie paluchy świerzbią, na tak denną wypowiedź

 6. Może tak zainwestować w kosze na śmieci na ulicach osiedlowych a nie tylko głównych, syf taki wszędzie że szok. Ludziom się zwraca uwagę że śmieci ale w sumie mają rację bo koszy brak. Amen

Skomentuj