Na placu przed budynkiem dyrekcji kozielskiego szpitala odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą żydowskich mieszkańców Koźla zgładzonych w trakcie Holocaustu oraz synagogę, którą niemieccy naziści spalili w noc kryształową.
Tablica powstała dzięki staraniom Stowarzyszenia Blechhammer – 1944 i młodzieży ze szkolnego koła Amnesty International w I Liceum Ogólnokształcącym, która od lat podejmuje inicjatywy mające na celu upamiętnienie przedwojennych żydowskich mieszkańców Koźla i tragedię, której udziałem stali się oni podczas II Wojny Światowej. Odsłonięty dziś pomnik został sfinansowany ze środków gminy Kędzierzyn-Koźle. Jak tłumaczył dziś Edward Haduch ze Stowarzyszenia Blechhammer – 1944, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń w miejscu tymczasowego szklanego pomnika powstanie betonowy monument.
W uroczystym odsłonięciu pomnika wzięli udział m.in. starosta powiatu Małgorzata Tudaj, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Wojciech Jagiełło, przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Izabela Migocz, rabin gminy żydowskiej z Wrocławia David Basok, młodzież z I LO oraz zwykli mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla.
Edward Haduch przypomniał historię żydowskiej społeczności, która od XIX wieku mieszkała w Koźlu, synagogę oraz tragedię, jaka dotknęła kozielskich żydów po dojściu do władzy nazistów.

Fot. wikipedia
– W Koźlu kiedyś funkcjonowały społeczności kościoła mojżeszowego, ewangelickiego i katolickiego. Tablica jest potrzebna dla upamiętnienia Żydów, którzy tu żyli i budowali nasze jutro (…) Przepiękna, neoromańska synagoga funkcjonowała zaledwie 50 lat – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.
Wiceprezydent Wojciech Jagiełło przypomniał, że starania o upamiętnienie kozielskich Żydów oraz synagogi podjęto już wiele lat temu: – Sześć lat temu przyszła do mnie pani Marzanna Pogorzelska, która powiedziała mi, że jest to miejsce ważne dla całego Kędzierzyna-Koźla. To, że dziś społeczność żydowska nie funkcjonuje w mieście, nie oznacza, że nie tworzyła ona jego atmosfery i miasta jako takiego.
W imieniu społeczności kozielskiego ogólniaka podziękowania na rzecz pomysłodawców pomnika oraz władz miasta złożyła dyrektor szkoły Małgorzata Targosz. Słowa uznania i wdzięczności pod adresem inicjatorów budowy pomnika złożył też rabin gminy żydowskiej z Wrocławia: – Pamięć jest podstawą naszej ludzkiej tożsamości i tak samo jest w przypadku miasta. Dziękuję wszystkim zgromadzonym za ich obecność, która świadczy o tym, że pamięć o Żydach mieszkających tutaj jest dla nich ważna – powiedział David Basok.
Na zakończenie skromnej uroczystości jej uczestnicy wysłuchali występu duetu klazmerskiego Duo NIHZ.
Cześć ich pamięci!
W Prudniku synagoga przetrwala do dzis, jak rowniez cmentarz zydowski ( w dobrym stanie) ,Jest tam obecnie zbor SYLOE!!
Noc Krysztalowa – spalono 171 synagog w 1938 roku, Zydzi ktorzy budowali nasze jutro leza na cmentarzu w Bialej Prudnickiej- pierwszy pochowek w XVII wieku, 3000 macew odczytanych, dzis zaniedbanych i zarosnietych krzaczorami!! Magistracie! znajdz sobie inny temat , moze jak dac prace mieszkancom KK!!
Ale to chyba Mniejszość Niemiecka powinna dzisiaj przypominać te zdarzenia.
a niby dlaczego
A choćby dlatego, że Polacy są tutaj nacją napływową a miejscowi Niemcy tutejszą. To dziadowie dzisiejszych Niemców dali się omamić nazizmowi i demokratycznie wybrali Hitlera.
Synagogę spalili naziści niemieccy.
Więc dzisiaj to oni mają moralny obowiązek uderzyć się w piersi i przypomnieć tamte wydarzenia.
Jak ci gołąb nasra na maskę, to znaczy wszystkie gołębie mają moralny obowiązek itd……
Tylko wtedy nie był to jeden ”gołab” tylko cała rzesza ”gołębi”.
no właśnie – WTEDY. może warto zacząć żyć teraźniejszością i myśleć o przyszłością, a ciągle tylko rozpamiętywać to, co było. owszem, historia jest ważna. ale część tutaj tak zapamiętale siedzi w tym bólu sprzed dziesiątek, a nawet setek lat, że aż mi was żal.
Pytanie do Aliny. Czyli MN z Kędzierzyna Koźla to naziści bo to im karzesz walić się w piersi i przypominać spalenie synagogi?
Doprawdy nic głupszego jeszcze tu nikt nie napisał.
Alyna zawsze pisze bzdury. Wybacz jej, bo ameba nie wie, co czyni.
Alyna konkurs będzie za niedługo. Fajne nagrody są do wygrania.
Ogarnij się alina, chociaż raz. Co ma Mniejszość Niemiecka do przypominania o tym. Co mają Niemcy do nazistów, co mają Rosjanie do komunistów?
Nie no, nic Niemcy nie maja do nazistów :)
To pewnie Polacy byli nazistami.
czy synagoga była miejscu obecnie postawionej tablicy? Słyszałem, że była ona w miejscu zajezdni (placu manewrowego) dawnego PKSu.
Pani tudaj, to jakaś żydówka? Na świecie niepodległości jej nie było, a jesli chodzi o uczczenie żydów to juz była i uśmiech od ucha do ucha, ciekawe czemu?
A gdzie byli 11.XI? Tu nawet przemawiali.
Pani Tudaj dlaczego nie była pani na święcie Niepodległości??????!!!!!!!!!!!
pijar. Nie pij tyle. Nie będziesz zadawał głupkowatych pytań. Bo wiesz, gdy ktoś mniej się odzywa, sprawia wrażenie mądrzejszego.
to sam się zamknij niepytany
No to się nie odzywaj.
Pytanie nie było głupie, natomiast Twoja odpowiedź już tak.
A czemu mieszkaniec a nie citizen?
kiedyś całowali gacie po Leninie wiszące na jedlinie, dzisiaj te same wiatry wieją, tylko gacie się zmieniły……
a gdzie wicestarosta z mn? przecież to niemcy urządzili kristallnacht a nie Polacy. 11 listopada jakoś nie było widać starosty ani prezydenta
Następny podjudzacz się odewał.
obrońca hitlerowskich niemców ?
katolstwo typu Alina i spółka uznaje tylko jednego Żyda i wiesza sobie krzyżyki po domach i jedną Żydówkę, wierząc święcie, że tychże dwoje pochodzi z Częstochowy…
https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2018/04/10/klatwy-rzucone-na-krolow-polski-polske-i-polakow/amp/ alina a co na to powiesz?
@Alino, już od dłuższego czasu czytamy, że to nie Niemcy, tylko jacyś naziści zorganizowali Noc Kryształową i wywołali II wojnę światową, a obozy zagłady nie są niemieckie, tylko polskie.
Atakujący Kościół i nas katolików opierają swoje świadectwo na wolnomularzach i publikacjach nawiedzonego twórcy science fiction.
całe szczęście, że można ich znależć w naszym mieście możliwości
W Kabarecie Moralnego Niepokoju w jednym ze skeczy padło, że oczywiście nie każdy islamista to terrorysta
ale każdy terrorysta to islamista.
Podobnie moim zdaniem jest z tzw nazistami.
Oczywiście, że nie każdy Niemiec był nazistą ale każdy nazista był Niemcem.
Analogicznie jak to że nie każdy piszący tu komentarz jest Alyną, jak i to że nie każda Alyna napisze coś z sensem.
no i? co w związku z twoim niezwykle głębokim przemyśleniem?
Tak składa się że A.Hitler i partia Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), uzyskała władzę w Niemczech w wyniku wolnych, demokratycznych wyborów. We wrześniu 1930 otrzymała 107 mandatów do Reichstagu i stała się najpierw drugą, a potem pierwszą frakcją w parlamencie (po utworzeniu w 1931 sojuszu z niemieckimi ugrupowaniami prawicowymi, tzw. frontu harzburskiego). 5 marca 1933 w wyborach do Reichstagu, Hitler doszedł do władzy w sposób legalny, gdy NSDAP, będące w koalicji z Niemiecką Narodową Partią Ludową (niem. Deutschnationale Volkspartei, DNVP), wygrało wybory parlamentarne z wynikiem 43,9% głosów (288 na 444 miejsc w parlamencie).
Na zgode proponuje odbudowac synagoge!?
Pani Marzanna Pogorzelska znowu nas podpuściła i skłóciła.
wniosek i przemyślenie godne Alyny.
Ok. Niech będzie że zainspirowała i znalazła zrozumienie we władzach Gminy
i Powiatu.
was podpuściła? Alyna, w ilu osobach występujesz? czy może zostało wam tak, towarzyszko Alyno, ze starych, dla was dobrych czasów?
Nikt nikogo nie podpuścił. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie z uroczystego wydarzenia i wyraźnie widać na twarzach pani starosty Tudaj i pana wiceprezydenta Jagiełło uśmiech radosny i szczęście. Tak trzymać, nieobecność na uroczystości w dniu 11 listopada nadrobiona.
impreza pod publiczkę jakby byli szczerzy to zrobili by porządek np z cmentarzem żydowskim na Dembowej. Ludzie chodzą po macewach i sikają na cmentarzu dawnych żydów kozielskich
To nie są ludzie, MIKI
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/613007,wroclaw-breslau-sutryk-noc-krysztalowa-kristallnacht-polityka-historyczna-samorzad-gdansk.html
Do przeczytania ze zrozumieniem.
Przeczytałem. Zrozum, że niemcy sami wybrali w wolnych i demokratycznych wyborach A.Hitlera i NSDAP jako władzę w swoim kraju. Jak każda partia ma tzw. program polityczny, który przedstawia swoim członkom i wyborcom. Zatem żadnej niespodzianki dla niemców niebyła odnośnie żydów i innych kwestii. Wcześniej tzn. przed nocą kryształową były szykany, pobicia i ograniczenia prawne tej narodowości na terenie Niemiec. Zrzucanie na faszystów jak kto woli nazistów nastąpiło po II wojnie światowej jak dwa państwa niemieckie RFN i NRD w celach propagandowych w dwóch wrogich obozach politycznych w czasie zimnej wojny. Kiedy w pamięci sojuszników i obywateli tych państw było bardzo świeżo w pamięci co niemcy wyprawiali podczas II wojny światowej. Tak jest do dzisiaj. Zrzucanie na faszystów (nazistów), lecz już zupełnie z innych powodów.
Psy będą miały takie samo podejście do tej tablicy pamiątkowej, co Nowosielska i Tudaj do obchodów 101-rocznicy niepodległości polski – naszego najważniejszego państwowego święta.