W Koźlu powstanie nowy internat. Zamieszkają w nim uczniowie „Żeglugi”

2

Powiat kędzierzyńsko-kozielski przymierza się do utworzeniu odrębnego internatu dla uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Ma on powstać na ostatnim piętrze szkoły i pomieścić 66 osób.

O planach rozbudowy bazy noclegowej dla uczniów szkół średnich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego mówi się od dłuższego czasu. Likwidacja gimnazjów będzie skutkowała zwiększeniem liczby uczniów w placówkach powiatowych, a co za tym idzie koniecznością utworzenia dodatkowych miejsc dla młodzieży z zewnątrz, która decyduje się na naukę i zamieszkanie na terenie powiatu.

– Przygotowaliśmy dokumentację projektową dla zadania. W budynku zostanie wydzielona klatka schodowa od strony byłego gimnazjum. Mamy pięknie przygotowaną aranżację – pokoje będą dwuosobowe z węzłem sanitarnym. Chcemy stworzyć naszym uczniom warunki na poziomie europejskim, aby młodzi ludzie nie musieli mieszkać w pokojach 4-5 osobowych, co obecnie zdarza się w bursie – opowiada wicestarosta Józef Gisman.

Zadanie będzie kosztowne. Pierwsze szacunki mówiły o konieczności wyłożenia ponad 2,5 miliona złotych na przebudowę budynku szkoły, ale po odchudzeniu projektu udało się zbić tę kwotę. Powiat zamierza wystartować w programie rewitalizacji, który w najbliższych miesiącach ogłosi urząd marszałkowski. Jeśli nie uda się sięgnąć po środki zewnętrzne, projekt będzie realizowany z budżetu powiatu. W internacie zamieszkają uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

– Gdyby projekt udało się szybko zrealizować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć remont już zimą. Przy takim scenariuszu uczniowie mogliby wprowadzić się do nowego internatu jesienią 2019 roku – zapowiada Józef Gisman.

W pokojach ma znaleźć się miejsca dla 66 uczniów. W pękającej w szwach kozielskiej bursie mieszka około 105 osób.

2 KOMENTARZE

    • W połowie szkoła z czynnymi salami wykładowymi, a prawa strona na 1 i 2 piętrze pustostan, w którym będzie nowy internat.

Skomentuj