W kilku mieszkaniach jednocześnie włączyła się czujka tlenku węgla. Strażacy interweniowali w bloku na osiedlu Piastów

0

W piątek po godz. 21 służby ratunkowe interweniowały w bloku przy ulicy Bolesława Krzywoustego na osiedlu Piastów. W kilku mieszkaniach jednocześnie włączyły się czujki tlenku węgla.

Na miejsce skierowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Jeszcze przed przybyciem służb lokatorzy przewietrzyli, a następnie opuścili mieszkania. Ratownicy przy pomocy specjalistycznych mierników sprawdzili trzy kondygnacje w budynku, jednak nie wykryli obecności tlenku węgla. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogła być wada instalacji bądź cofka.

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, gęstością jest zbliżony do powietrza. Tlenek węgla jest groźny zarówno zimą, jak i w czasie upałów, gdy temperatura na zewnątrz znacznie przewyższa tę w kominach i wentylacji. W efekcie czego ciąg zostaje ograniczony.

Pierwszymi objawami zatrucia czadem są zawroty głowy. Pojawią się one przy zwiększonym poziomie tlenku węgla lub długotrwałym narażeniem o niższym stężeniu. Skrajnym objawem jest utrata przytomności i wtedy niezwłocznie dzwonimy na numer alarmowy. Każda dawka czadu grozi utratą zdrowia, a nawet życia.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Zakupmy czujkę tlenku węgla lub podarujmy taki prezent swoim bliskim. Takie urządzenie ratuje życie i ostrzega domowników o występującym zagrożeniu w pomieszczeniu.

Skomentuj