W Kędzierzynie-Koźlu wykryto ognisko ptasiej grypy. To pierwszy przypadek na Opolszczyźnie

7
Ilustracja.

Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o wykryciu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Kędzierzyna-Koźla. Wirus pojawił się na fermie kaczek. Jest to pierwszy taki przypadek na Opolszczyźnie.

Na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 21 lutego 2020 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono 19 w 2020 r. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.

Ognisko nr 2020/19 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 960 kaczek rzeźnych w wieku 2 tygodni, położonym w miejscowości Kędzierzyn-Koźle, w gminie Kędzierzyn-Koźle, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w województwie opolskim. Jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w tym województwie.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

7 KOMENTARZE

  1. Pierwsze poważne doniesienia o ptasiej grypie pochodzą z 1997 roku. Wówczas w Azji na fermie w Hong Kongu padł drób, u którego znaleziono szczepy H5N1. Wówczas drobnoustrojami zakaziło się szesnaście osób, z czego osiem przypadków zakończyło się śmiercią.

  2. Ale może nasze kochane władze potraktują nas poważnie i udzielą informacji gdzie dokładnie jest ta hodowla.
    Jak należy się chronić przed zagrożeniem?
    Może to być test przed (oby nie) koronawirusem.

Skomentuj