W Kędzierzynie-Koźlu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. WIDEO

12

Tradycyjnie już 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość pod tablicą na byłym budynku urzędu bezpieczeństwa przy ulicy Piastowskiej.

Tablicę odsłonięto 1 marca 2015 roku w wyniku wieloletnich starań Bogusława Rogowskiego, którego ojciec wraz z innymi członkami organizacji wolnościowych był więziony i męczony w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Koźlu, a następnie skazany w pokazowym procesie.

W tym roku uroczystość odbyła się już po raz czwarty. Kwiaty pod tablicą złożyli m.in. prezydent Sabina Nowosielska, senator Grzegorz Peczkis, wicestarosta Józef Gisman, radni oraz przedstawiciele służb mundurowych. Relacja wideo:

12 KOMENTARZE

 1. W dniu dzisiejszym obchodzone są następujące
  Nietypowe święta:
  Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym
  Światowy Dzień Obrony Cywilnej
  Światowy Dzień Świadomości Autoagresji
  Dzień Puszystych
  Dzień Piegów
  Zero dla Dyskryminacji
  Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rza
  Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach
  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
  ———————–
  Podaję za www. kalbi.pl
  ———————–
  Oczywiście w Polsce obchodzone jest jedynie to ostatnie. Niechby tylko ktoś o nim zapomniał…

  • Kto ci broni świętować? Zbierz grupę wzajemnej adoracji, złóż wniosek do Urzędu aby wszystko było zgodne z prawem i możesz chodzić po mieście z pierogami w rękach.
   Pewnie wolisz z czerwonymi flagami na których będą dwa znaki ale na to i słusznie nikt ci nie pozwoli.

 2. Wstydu nie ma senator. Bredzi o braku nauki historii. To teraz jest już ta właściwa historia w szkole. Co za typ bezczelny.

  • Już wojska Jarosława Wielkiego wyzwoliły Kędzierzyn, a potem Koźle po sprawnym desancie przez Odrę. A wódz w balii sam przepłynął dokonując pierwszego na świecie postawienia stopy na brzegu.

 3. parę lat temu na przeciwko tego budynku była gwiazda i też pamiętam takie spędy. W tym budynku zamęczali nie tylko żołnierzy wyklętych ale przede wszystkim ślązaków .

Skomentuj