W Kędzierzynie-Koźlu ruszyła potężna tłocznia gazu. Jest kluczowa dla uniezależnienia się od Wschodu. WIDEO

17

 

Nowoczesna tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu stanowi kluczowy element gazowego Korytarza Północ-Południe i pozwala przesłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i wschód Polski – od Dolnego Śląska aż po region Podkarpacia.

– Uruchomienie nowej tłoczni w Kędzierzynie-Koźlu – będącej 15. tłocznią w Krajowym Systemie Przesyłowym to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego Gaz-System, który na na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50 procent. Dzięki zrealizowanym przez Gaz-System inwestycjom polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.

Tłocznia jest obiektem o łącznej mocy 23 MW i zajmuje obszar 10 hektarów. Jej budowa trwała 3 lata. Materiał wideo:

 

 

17 KOMENTARZE

 1. Filozof prezesem spółki Gas-System, powiedzcie mi, jakie trzeba mieć plecy by po filozofii znać się na strategicznym dla Polski przesyle gaZZu. Dopiero jesienią zwiększ się udział gazy skandynawskiego. Czy taka osoba mianowana w 2015 roku przez PiS jest aby na pewno rzetelnym przedstawicielem polskich interesów?
  Sądząc po biegłości w znajomości technicznych aspektów i elokwencji w jej przekazaniu nam konsumentom gazu, śmiem wątpić w predyspozycje do piastowania powierzonej funkcji.

  Piastowanie funkcji jest niesamowicie ciekawym zlepkiem, piastowanie w znaczeniu opiekowanie się powierzoną funkcją. Tutaj mamy przykład, że prezes dobrze się opiekuje, bo PiS od 7 lat nie złożył mu lepszej propozycji. A wiemy jak w największym istniejącym zakładzie chemicznym Kędzierzyna rotują kadry!

  Uruchomienie uważam za nieważne, bowiem nie został dokonany odbiór duchowy. Instalacja jest niewidoczna dla większości mieszkańców ale jakby tam coś eksplodowało to mamy obrazek jak z Ukrainy…

  • Implikujesz, Richardu, że filozof to taki gorszy, niekumaty sort? A co powiesz o filozofie Palikocie? Radzi sobie w biznesie, no nie? Widzisz, chłopie, Obajtka też próbowaliśta odsądzić od czci i wiary i robita to z każdym, kto chce być państwowcem. Bo waszym guru persony typu t.grodzkie , s.nojmany i s.nowaki, czyli POdsiębiorcy!

   • Interesy Palikota są jak najbardziej związane z filozofią, jego produkty są wręcz dedykowane tej grupie, najwięcej filozofów poznaję na parkingach, swe wywody rozpoczynają wymownym „panie kieeerowniikuu” …
    Palikot eksperymentuje na SWOIM majątku, a nie na majątku wszystkich Polaków jak ww. Żadna władza nie odrzuci skoku na stołki…

  • Umniejszanie filozofii to przejaw ignorancji. Te studia może nie dają żadnych umiejętności „twardych”, ale można nauczyć się tam wielu przydatnych życiowo rzeczy. Tak jak z matematyką w szkole. Nigdy w życiu nie użyjesz do niczego wzoru skróconego mnożenia, ale co nabudowałeś połączeń neuronowych podczas nauki, to twoje.

   • Kolega skończył filozofię, a w średniej był wiodącym uczniem z dwiema lewymi rękami. Teraz w Londynie robi karierę kloszarda, ale takiego z klasą. Paradoksalnie przeciętni osiągnęli najwięcej normalności…
    Tworzenie połączeń neuronowych, fajnie napisane :) jest za dzieciaka niesłychanie ważne. Ich degradacja następuje z wiekiem, a produkty filozofa Palikota ją drastycznie przyspieszają…
    Stawiam tezę, że Minister Ciemnoty Narodowej PiS – Czarnek, nie chce tworzyć nowych połączeń neuronowych u dziatek polskich.

 2. Pewnie, że studia filozoficzne dają dobre podstawy do zarządzania. Stępień prawie zaraz po studiach filozoficznych został zastępcą dyrektora departamentu w rządzie PiSu. Aby zajmować się nośnikami energii nie potrzeba studiów technicznych, wystarczą studia historyczne lub filozoficzne. A wszechwiedzący poseł Sośnierz jest teologiem.

 3. Myślę, że wykształcenie, lub jego brak, i zdobyty zawód nie wyklucza bycia dobrym
  w innych obszarach. Np.:
  Tusk – historyk
  Komorowski – historyk
  Kwaśniewski – myślał, że ma studia
  Bartoszewski – profesor bez magistra
  Michnik – historyk
  Monika Olejnik – zootechnik i dziennikarz
  Maryla Rodowicz – Akademia Wychowania Fizycznego
  Ta lista powyżej to niewątpliwe osobowości i mistrzowie a przecież niekoniecznie w dziedzinach
  zgodnych ze swoim wykształceniem.

   • Ale Jan Nepomucen Kamiński napisał o Koperniku:
    „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię,
    Polskie go wydało plemię.”
    Poza tym Kopernik był kanonikiem (miał święcenia niższe, nigdy nie został wyświęcony na kapłana) co, teraz jak i wtedy, wiele ułatwiało.

  • no i jeszcze : Sasin – historyk, Błaszczak – historyk, Morawiecki -także historyk (potem tam coś podorabiał),
   Rydz-Śmigły – Akademia Sztuk Pięknych….

   • Jarosław też ma doktorat, ponoć, bo go nigdzie nie ma…
    Kwach był prawie magistrem co mu nie przeszkodziło, a wręcz bo wybuchu dętej afery pomogło bo stał się z niego swój chłop, taki lekki oszust, naciągasz, czyli swój…

 4. Ja osobiście zdaje sobie sprawę że jeśli inwestycja wykonana jest w najwyższych standartach technicznych i technologicznych całym procesem sprężania i przesyłu można sterować z jednego miejsca w Polsce, ale najpierw bez ściemniania jest potrzeba skończenia tych 16 tłoczni, a do tego daleka droga tak samo jak do norweskiego gazu. Chciałbym się mylić ale nie wierzę że pracę uda się skończyć przed końcem roku i wtedy będziemy już bezpieczni. Puki co właśnie dziś Rosjanie zakręcili kurek, pożyjemy zobaczymy ile będziemy płacić za gaz na koniec roku.

 5. To, co Pan napisał o swoim znajomym z Londynu to jest tak zwany dowód anegdotyczny. Ja z kolei znam ludzi po filozofii, którzy pracują na stanowiskach wyższego szczebla w bankach, albo mają swoje dobrze prosperujące działalności gospodarcze. Tylko to, że „ja kogoś znam” niczego nie dowodzi. Proszę przyjrzeć się statystykom. Ludzie po filozofii na ogół dobrze sobie w życiu radzą.

 6. I dla przykładu w drugą stronę – przerost formy nad treścią:
  Sylwia Spurek – Doktorka nauk prawnych, radczyni prawna.
  Klaudia Jachira – Absolwentka Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu.
  Magdalena Środa – W 2004 otrzymała stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego oraz książki Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci.
  Leszek Miller – Studia z zakresu nauk politycznych w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR.
  Rafał Trzaskowski – Absolwent stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego).

Skomentuj