W Kędzierzynie-Koźlu ruszyła budowa tężni solankowych. Będą jodować powietrze

6

W środę 30 maja nastąpiło przekazanie placu budowy firmie Gabart S.C. z Izbicka, która wygrała przetarg dotyczący budowy tężni solankowych na osiedlu Piastów. Wykonawca jeszcze tego samego dnia rozpoczął prace na terenie rekreacyjno-sportowym przy ulicy Kośnego.

Realizacja inwestycji nie będzie wymagała zamknięcia terenu. Ze względów bezpieczeństwa tylko część placu została zabezpieczona ogrodzeniem. Wykonawca ma 90 dni na realizację inwestycji, więc jeśli utrzymane zostanie takie tempo prac, bardzo możliwe, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z tężni już pod koniec wakacji.

Projekt budowy mini tężni solankowych to ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem inwestycja wybrana przez mieszkańców osiedla Piastów w ramach budżetu obywatelskiego w 2017 roku. Pomysłodawcą budowy tężni solankowych na osiedlu, jak i pozostałych projektów zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego dotyczących terenu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Kośnego, jest Krzysztof Słowik z Rady Osiedla Piastów.

We wcześniejszych latach zrealizowano już modernizację całego terenu obejmującą budowę nowego placu zabaw, strefy fitness i workuout,  oświetlenia terenu i objęcia go monitoringiem.

W 2017 roku na asfaltowym boisku do piłki nożnej położona została nawierzchnia ze sztucznej trawy, a tegoroczny zwycięski projekt zakłada dokończenie modernizacji terenu przez budowę m.in. zjeżdżalni na górce oraz wyposażenie placu zabaw w unikalny zestaw „fabryka piasku”.

Wszystkie dotychczasowe inwestycje były wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania i zostały całkowicie sfinansowane w ramach środków z budżetu obywatelskiego.

Z kolei wiosną tego roku przeprowadzone zostały dwa postępowania przetargowe dotyczące budowy tężni solankowych, w których za każdym razem została złożona tylko jedna oferta wykonawstwa. W obu przetargach kwoty zaproponowane przez oferentów przekraczały środki przysługujące osiedlu Piastów w ramach budżetu obywatelskiego. Realizację pierwszego etapu inwestycji wyceniono na 354 000 zł, a osiedle dysponowało kwotą zaledwie 187 000 zł.

Aby zrealizować zadanie w tym roku, pomimo wątpliwości, rada miasta zdecydowała się dofinansować to zadanie kwotą 80 tysięcy złotych. Reszta brakujących środków została pożyczona z przyszłorocznej puli budżetu obywatelskiego w kwocie 50 tys zł. Projekt został także wsparty przez Radę Osiedla Piastów kwotą 30 tysięcy złotych z przysługującego Radzie tzw. bonusa.

6 KOMENTARZE

  1. Tężnie jak sama nazwa wskazuje spotęgują działanie benzenu. Ciekawe jakie reakcje zajdą pomiędzy jodem i benzenem i co powstanie z w ich wyniku.
    ?

  2. A tak na poważnie. Oczywiście cenne są takie inicjatywy ale cenniejsze byłoby skuteczne wyeliminowanie truciciela benzenem. Życzę obecnym i przyszłym władzom odwagi i skuteczności w tej walce.

Skomentuj