W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się Festiwal „Wrzosowisko”. W czwartek koncert Stanisława Soyki

0

Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko” to jedno z najdłużej odbywających się kędzierzyńskich wydarzeń kulturalnych. Już w ten czwartek, koncertem Stanisława Soyki, rozpocznie się jego XXXIV edycja. 

23 września (czwartek), godz. 18.00 Dom Kultury „Chemik” – Stanisław Soyka, bilet: 70 zł.

Stanisław Soyka to polski wokalista popowy i jazzowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor i aranżer. Karierę muzyczną rozpoczął już gdy skończył 7 lat, śpiewając w chórze kościelnym. Jego talent został w szybkim czasie zauważony i doceniony w świecie jazzowym. Pierwsze solowe kroki stawiał mając zaledwie 19 lat. Obecnie w dorobku Stanisława Soyki znalazło się ponad 30 płyt, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Muzyk ciągle się zmienia, dużo improwizuje, a mimo to jego kompozycje można poznać już po kilku pierwszych dźwiękach. Jest niezwykle charyzmatyczny – z łatwością swoim talentem podbija serca widzów. Jego muzyka to magiczny przekaz emocji, którymi chce się dzielić ze słuchaczami.

24 września (piątek), godz. 18.00 Dom Kultury „Chemik”, Krzysztof Napiórkowski, bilet: 40 zł.

Krzysztof Napiórkowski – wokalista, a także pianista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny. Nominowany do nagrody Fryderyk 2019 za solowy album „Semi electric”. Jako student zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej, m. in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (2005), Poetyckiej Dolinie w Warszawie (2006), OPPP w Oleśnie Śląskim (2006), Bazuna w Elblągu (2006), Wieczorne Nastroje (2006) i wielu innych. Współpracował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami z różnych kręgów stylistycznych m.in. z Anną Jurksztowicz, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Lidke, Grzegorzem Turnauem, Wojciechem Majewskim, Michałem Jurkiewiczem, Markiem Napiórkowskim czy Adamem Strugiem. Od ponad 15 lat koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu projektach muzycznych z udziałem znakomitych muzyków, w setkach koncertów, wielu programach telewizyjnych i radiowych, a także współpracował podczas prac nad albumami innych wykonawców jako autor, wokalista i instrumentalista. Wydał 7 albumów solowych: Napiórkowski / Mickiewicz Sonety Krymskie (2020), Semi electric (2018), 10 X Twardowski (2016), Ziemie obiecane (2014), Drugi oddech (2012) Introspekcja (2008), Granie Herberta (2008). Kompozytor muzyki do filmu „Prezent” (reż. Dominika Długokęcka). Utwory Krzysztofa Napiórkowskiego wielokrotnie wykorzystywano w radiu i telewizji (m.in. w popularnym serialu „Prawo Agaty”).

25 września (sobota), godz. 18.00 Dom Kultury „Koźle”Bolewski & Tubis grają Ciechowskiego, bilet: 30 zł.

Bolewski | Tubis – duet jakiego jeszcze nie słyszeliście. Nasza muzyka to niespotykane połączenie piosenki i improwizacji, polskie teksty, niezwykła synergia, która zaskakuje i przyciąga uwagę podczas występów na żywo – o czym przekonała się już publiczność w blisko 50 miastach, które odwiedziliśmy w ramach trasy koncertowej promującej nasz album „Lunatyk”. Nieprzewidywalny pierwiastek improwizacji, sprawia, że nasza muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie. To właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają nam najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzymy tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet.

26 września (niedziela) godz. 16.00 Dom Kultury „Koźle”, Pierwiastek z Trzech, bilet: 30 zł.

Pierwiastek Z Trzech to niezależny polski zespół, który powstał w 2014 roku z inicjatywy dwóch sióstr – Adriany Owczarczyk i Pauliny Szymlek, wywodzących się z malowniczej miejscowości Leśno położonej na Kaszubach. Zespół tworzy muzykę z pogranicza indie-folk, indie-pop z wykorzystaniem instrumentów muzyki bluegrass (banjo, mandolina) z mocną folkową nutą. Siostry odpowiedzialne są m.in. za wokal, teksty i kompozycje utworów. Zespół początkowo składał się z trzech osób i przez kilka kolejnych lat był muzyczną częścią spektaklu lalkarskiego „Śpij, kochana”, do którego tworzył i grał na żywo. Spektakl można było obejrzeć m.in. na Festiwalu „Dźwięki Słów” w Lublinie. W 2018 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany „Pomiędzy chmurami”. Na płycie znajduje się dwanaście utworów inspirowanych życiem, naturą i sztuką. W swoich tekstach autorki nawiązują do motywów podróży, przemijania, natury oraz malarstwa. W 2020 roku grupa wydała akustyczny singiel „O, Świecie” traktujący o dzisiejszych problemach ekologicznych świata. W 2021 roku ukazał się singiel „Płonie, tonie” zapowiadający drugi album zespołu. 26 września 2021 r. podczas tegorocznego Wrzosowiska zespół wystąpi w czteroosobowym składzie, prezentując akustyczne wersje „Pierwiastka Z Trzech”. Wystąpią: Adriana Owczarczyk – wokal, teksty, kompozycje, guitalele, mandolina, ukulele Paulina Szymlek – wokal, teksty, kompozycje, banjo, ukulele Piotr Dudek – instrumenty perkusyjne, Adam Kasza-Dulęba – bas.

Skomentuj