W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęła się przebudowa śródmiejskich podwórek. Zamienią się w ogrody

19

Jeszcze w tym roku kilka terenów w Śródmieściu zdecydowanie zmieni swój wygląd na korzyść, ciesząc oko i poprawiając samopoczucie mieszkańców. Kierowcy będą parkować samochody pod „roślinnymi dachami”, łatwiej będzie się też żyło wszystkim zwierzętom sąsiadującym z ludźmi. Ruszyły prace związane z projektem „Zielone podwórka”.

Zielono dosłownie i w przenośni zrobi się na terenach przy ul. Miłej na zapleczu hali targowej „Manhatan” oraz na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. W utworzonych miejskich centrach ochrony różnorodności biologicznej zostaną wykonane liczne nasadzenia. Powstaną łąki kwietne i skwery z ozdobnymi bylinami, w tym roślinami miododajnymi, trawniki oraz zieleń niska umożliwiająca żerowanie pożytecznych owadów. Między budynkami przybędą kolejne drzewa oraz zielone altany i pergole. Dla żyjących obok ludzi ptaków i owadów zapowiedziano budowę budek (domków). Na podwórkach zostaną też wybudowane miejsca parkingowe, ale z zadaszeniami pokrytymi zielenią. Wiodące przez podwórka ścieżki będą miały nawierzchnię szutrową, ze zrębków drewnianych lub z płyt z kamienia naturalnego.

Przy tworzeniu projektu zaangażowani byli również sami mieszkańcy. Koncepcje utworzenia „Zielonych podwórek” były konsultowane w zeszłym roku podczas otwartego spotkania w Domu Kultury „Chemik”.

Gmina Kędzierzyn-Koźle na realizację inwestycji skutecznie uzyskała wysokie dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Całość prac pochłonie około 3,1 mln zł z czego ponad 2,1 mln zł to środki unijne. W tym tygodniu przekazano plac budowy dla wykonawcy na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. Wkrótce prowadzone będą one także na ul. Miłej. Roboty zakończą się w trzecim kwartale tego roku.

 

19 KOMENTARZE

 1. No to klawo jak cholera. Po skończonej modernizacji będziecie mieli o czym pisać w rodzaju dewastowania
  przez wandali urządzeń i roślinności pod okiem mieszkańców.
  Bez sprawnego i wykorzystywanego właściwie systemu monitoringu, cała ta inwestycja zda się psu na budę.
  Ale. Co tam. Ważne że melony pozyskane i będą wydane.

   • Ty, max, jesteś jak dziecko specjalnej troski. Polot, takiego dziecka, czyli na dzisiejsze standardy IQ, charakteryzuje np. tym że z każdego dowcipu śmieje się trzy razy.
    Pierwszy raz gdy dowcip usłyszy,
    Drugi raz gdy mu wytłumaczą,
    Trzeci raz gdy zrozumie.
    W związku z tym nie będę tłumaczył czy jestem za, czy przeciw wydawaniu pieniędzy na coś, co i tak będzie zniszczone, jeśli nie będzie w odpowiedni sposób chronione.

 2. Czyli los tych drzew w tle koparki przesądzony, a parkowanie pod „zielonym dachem” dla starego samochodu ludowego z pięcioma warstwami lakieru to zabójstwo ptasie odchody oraz kapiąca spadź i nie widać jak kradną rzadko używane lusterka z ukochanego już prawie zabytkowego BMW.

 3. Miał być zrobiony park kozielski w końcu magistrat otrzymał na ten cel ponad 6 mln. zł. O czym wówczas chwaliła się p. prezydent w wywiadzie przeprowadzonym przez p. Szopińskiego TVM K-Koźle pt.”Zielono mi” na tle ohydnego placu zabaw. Coś tam zrobiono – t.z. ścieżki i parę ławek (mniej niż było) które zostały zniszczone. Ale plac zabaw nadal zamiast bawić to straszy. Jakiś czas temu redakcja KK24 informowała że podjęto decyzje o wymianie uszkodzonych ławek. Jak na razie nic w tej kwestii nie poczyniono. Podobnie jak z obiecankami p. prezydent z ubiegłego roku – a mianowicie zasadzenia roślinności. W Azotach obok OKKa zrobiono skalniaki, nasadzono roślinność, zrobiono ścieżki i sporą ilość ławek wręcz jedna obok drugiej. Teraz te podwórka. A zabytkowy park jedyny taki na skalę europejską jakby piąte koło u wozu. Pieniądze wzięto prawie nic nie zrobiono. Czy p. prezydent nie jest wstyd ? Chyba trzeba będzie zgłosić do NIKu że przepultali pieniądze i nic prawie nie zrobili niech się za nich wezmą.

 4. Betonowa pustynia, czyli rynek to koczowisko dla 5 zmiany i ciapatych. Ktoś zapomniał o drogach dojazdowych, chyba że wielbłądy mają mieszkańców zawozić na tzw. rynek? Ulica Sybiraków to dziura na dziurze, a urzędasy podwórka w Kędzierzynie będą urządzać. Śmietniki im jeszcze wymalujcie. Najlepiej, jak Koźle znowu będzie oddzielone od K-rzyna.

 5. Czy w tym naszym burdlu można otrzymać mandat za oddawanie moczu w miejscu… To ja się pytam: gdzie Pani Prezydent zrobi TO podczas spaceru „na mieście” ??
  Czy doczekamy się wreszcie jakiegoś przybytku na miarę czasów ? Proponuję podglądnąć np. Zakopane – równajmy do lepszych !

 6. Noooooo!!! KURDE, jak władczyni POleci i się rozhuśta z taką samą BETONOWĄ ekologią jak na kozielskim Ryneczku😨👎👎👎, to Matołkowianie ze Śródmieścia mają PRZERĄBANE😕

 7. A ja proszę o usunięcie asfaltu pod oknami i balkonami bloków na ul.Kosmonautow.Jak można asfalt kłaść w takim miejscu.Za to ten kto to wprowadził w życie powinien iść siedzieć,nie dość że gorąco to jeszcze smierdzi!!!

 8. Widzieliście Rynek kozielski?Żadnego cienia dającego cień.Beton,Pustynia.To obraz pomysłów Sabci.Teraz łąki kwietne ,które zdechną z braku wody.Kto i ile bierze za te projekty?A sprawa szaletów?To chyba wazniejsze niż artystyczne wizje niespelnionych ogrodnikow.W Kozlu w parku z Twierdzą jest jeszcze parę drzew do wycięcia.Do dzieła Sabcia.Mniejszość romska na ciebie czeka.

 9. Jak na razie na „podwórku” przy Lompy jeszcze nie zaczęli budować tych przecudnych ogrodów Semiramidy.
  Ale za to już od trzech miesięcy zablokowany jest plac zabaw dla najmłodszych.
  Zamknięty i basta.
  Jedyną atrakcję jaką zapewnia tubylcom, jest mieszkaniec sławnego bloku przy Lompy, który ponownie starał się podpalić mieszkanie podgrzewając potrawę do stanu rozkładu termicznego.

Skomentuj