W Kędzierzynie-Koźlu powstaje lista osób, które są gotowe przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy

14

Oddolna inicjatywa mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Przygotowywana jest lista osób, które są gotowe przyjąć pod swój dach rodziny uciekające przed wojną na Ukrainie.

Akcję koordynuje radna miejska Katarzyna Dysarz, która sama w swoim domu przygotowała pięć miejsc dla uchodźców.

– Na prośbę Prezydenta Zamościa podjęłam się sporządzenia listy osób prywatnie chcących pomóc poprzez zaoferowanie dachu nad głową dla uchodźców z Ukrainy. Lista ta zostanie wywieszona w urzędzie w Zamościu oraz przy punktach granicznych. Inicjatywa absolutnie prywatna, poza polityczną, bez jakiegokolwiek wsparcia rządowego – informuje Katarzyna Dysarz.

Przyjęcie uchodźców to trudna decyzja, wymagająca poświęcenia, dlatego należy skonsultować ją z rodziną i dobrze przemyśleć. Jeśli zadeklarujemy, że jesteśmy na to gotowi, zmiana zdania mocno utrudni pomoc.

Osoby, które chcą przyjąć uchodźców, na poniższe dane kontaktowe powinny przekazać: imię i nazwisko do kontaktu, nr telefonu, krótki opis warunków mieszkaniowych, np. pokój, mieszkanie, ile osób są gotowe przyjąć i na jaki czas. Te informacje trafią do osób poszukujących pomocy w celu bezpośredniego kontaktu.

E-mail: [email protected]
Tel. 604131473

Wpis osób chętnych na listę, którą opublikuje Urząd Miasta Zamość, jest całkowicie anonimowy, nie zostaną opublikowane dokładne adresy, a wyłącznie kontakt do osoby deklarującej taką pomoc, aby rodzina sama zdecydowała i mogła się skontaktować osobiście.

Dobrze także zastanowić się, czy własnymi środkami transportu jesteśmy w stanie przewieźć rodzinę z miejsca, w którym aktualnie się ona znajduje.

Na zgłoszenia Katarzyna Dysarz czeka do wieczora, jutro zamierza przesłać listę Prezydentowi Zamościa. Także po tym terminie lista będzie na bieżąco aktualizowana.

14 KOMENTARZE

  1. Zgłaszam dwóch Panów: Jakub Mączyński i Marcin Tumulka
    Nie będą musieli się tarabanić z „pomocą” na granicę.

  2. Coś wspaniałego po prostu i szkoda tylko że Polak Polakowi nie pomaga tak szybko i nie dzieli sie tak wszystkim a na ulicy czy za ścianą udaje że nic nie widział nic nie słyszał!

  3. Mam prośbę by Masalskiego, Ryska lepszego usunąć i zablokować dożywotnio z wpisywania durnych komentarzy z naciskiem na p. Masalskiego

  4. Pod dach? Chyba kogoś poniosło. Mają do dyspozycji hotele i prowizoryczne miejsca na wschodzie kraju, opłacane przez nasze państwo. Po co kazać im jechać przez całą Polskę do Kędzierzyna????

  5. Nie można tych szlachetnych ludzi pozostawić bez wsparcia. Danie dachu nad głową to jedno a comiesięczne koszty utrzymania to drugie. Gmina już powinna zadeklarować jakiej pomocy udzieli uchodźcom tak aby nie wyszło na to, że ludzie przyjmujący ich pod swój dach z dnia na dzień będą musieli znaleźć 1000 zł miesięcznie na każdego nowego domownika.

  6. No to terz ci którzy tak bardzo popierali wpuszczanie do Polski beżowych – otwierać swoje domy. Macie szansę realnie pomóc sąsiadom ktorzy naprawdę tego potrzebują.

  7. Kto chce niech pomaga uchodźcom,jego sprawa,tylko niech nie prosi gminy o pieniądze na ich utrzymanie,bo już są takie pomysły,Polak to zaradna istota,na wszystkim potrafi zarobić.

  8. Szukają miejsc…. Czemu stoi pusty budynek należący do Caritas przy ulicy G.Piramowicza (skrzyżowanie z Planetorza) ? Czemu kosciół milczy ? A inne kraje U.E. jakioś nie kwapią się do pomocy choćiaż są bogatrze.. Jakieś to wszystko dziwne.

  9. Przy kościołach jest tyle miejsc że można ulokować ludzi, coś nic nie słyszę aby polski kościół wychodził z incjatywą, samą modlitwą człowiek nie żyje i nie ogrzeje się, a z innej beczki „widziałem młodych ukraincow w Kędzierzynie, oni nie wracają?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj