W Kędzierzynie-Koźlu nie ma oficjalnego systemu schronów, choć faktycznie pełno ich wszędzie wokół

21

Atak Rosji na Ukrainę budzi lęk również wśród Polaków. Nie ma zagrożenia dla Polski, jednak widząc ukrywających się mieszkańców miast Ukrainy, wiele osób zastanawia się, gdzie można szukać schronienia w razie zagrożenia.

Podczas II wojny światowej schrony – obiekty z tego okresu dominują w Kędzierzynie-Koźlu – musiały wytrzymać bombardowanie i ostrzał artyleryjski. Dziś nie muszą spełniać swoich funkcji. Te, które przetrwały, zamieniono w magazyny, czy muzea. Większość jednak stoi opuszczona. Schronem może być budowla lub wydzielona część budynku, przeznaczona do ochrony osób lub mienia.

Dane dotyczące stanu i liczby schronów w Kędzierzynie-Koźlu, łagodnie mówiąc, nie napawają optymizmem. Z uzyskanych w magistracie informacji wynika, że na terenie gminy nie ma budowli ochronnych, np. schronów, które spełniają warunki ochrony ludności przed skutkiem działań zbrojnych. Pomimo tego, że Polska jest daleko od konfliktu zbrojnego, obserwując wojnę za wschodnią granicą, można zadać pytanie, czy mieszkaniec miasta jest w stanie skutecznie uchronić się przed niebezpieczeństwem.

– Zaraz po wojnie armia ewidencjonowała wszystkie poniemieckie bunkry i schrony. Nigdy później nie zostały wykorzystywane, nikt o to nie dbał. Niestety, sytuacja pokazuje, że nawet te stare schrony miałyby rację bytu w dzisiejszych czasach. Warto wspomnieć o schronach wybudowanych w budynkach podczas zimnej wojny (lata 1947–1991 – red.). Takich budynków w Kędzierzynie-Koźlu jest co najmniej kilkadziesiąt – mówi Sławomir Wilkowski.

Jeden ze schronów w Blachowni po remoncie pełni rolę muzeum.

Pamiętajmy, że nie tylko konflikt zbrojny może przyczynić się do potrzeby pilnej ewakuacji. Niebezpieczne zdarzenia mogą wystąpić szybko i bez ostrzeżenia. Planowanie na wypadek jakiegokolwiek niebezpieczeństwa wymaga rozważenia wszystkich możliwych scenariuszy. Większość specjalistów od zarządzania kryzysowego sugeruje, aby zawsze w domu posiadać niezbędne artykuły, które wykorzystujemy na co dzień. Warto więc kontrolować ilość posiadanych lekarstw w domowej apteczce, jedzenie czy wodę.

– W domu powinna być gaśnica. Może się przydać gdy dojdzie do pożaru. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy posiadać, to domowa apteczka. Każdy z nas wie, jakich leków wymaga. Nie przesadzajmy z kupowaniem żywności na wiele miesięcy. Wszyscy mają telefony, w których znajduje się radio. To właśnie tam będą w pierwszej kolejności przekazywane komunikaty. Warto również zainstalować aplikację RCB – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, która to wysyła ostrzeżenia dla danego regionu – dodaje Sławomir Wilkowski, współtwórca kanału Bunker King.

Na terenie Polski funkcjonuje jednolity, krajowy system ostrzegania i alarmowania ludności. Wojsko nadzoruje i koordynuje Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Ostrzega ludzi nie tylko przed zagrożeniami podczas konfliktu zbrojnego, jak naloty bombowców czy ostrzały artyleryjskie. Urzędnicy mogą wykorzystać syreny alarmowe do ogłoszenia alarmu w przypadku wystąpienia zagrożenia „trzyminutowym sygnałem modulowanym”. Co to oznacza? Chodzi o to, że sygnał jest przerywany. Trzyminutowy alarm ciągły służy z kolei do odwoływania alarmu o zagrożeniu.

Jeśli wystąpi sytuacja zagrożenia, a nie wiemy, gdzie jest najbliższy schron, należy schronić się w obiekcie budowlanym, które może zapewnić nam osłonę.

Budynki, które mogą służyć jako tymczasowy schron:

 • garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo,
 • piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty
 • piwnice domów jednorodzinnych

21 KOMENTARZE

 1. Jesr sporo bunkrow do okola miasta o których miasto nawet niema pojęcia bo nikt się nie interesuje, zacznijmy o bunkra krory się znajduje w lasku przy jeziorku dembowa, bunkier ma podwójne zejście w dół, można powiedzieć piwnica w piwnicy z 200m2 zmienia się 600m2 wejście jest zablokowane płyta betowa zbrojona, może miasto by się tym zajęło, a największą się schronów bunkrow znajduje się w kozlu porcie przy ulicy portowej niedaleko sklepu, w. Iejscu gdzie jest degustowane napoje wyskokowe, i spokojnie schroni wszystkich mieszkańców z terenu kk bo mierzy tyle km że jest to nawet niedopomyslenia i wiedzy zamieszkałych kk a wejścia były do niego z każdego osiedla w KK a największe wejście zamurowane i zapomniane jest w kozlu przy ul planetorza i piramowicza ale co ja tam wiem panowie z bukra tv pewnie wiedzą wiecej

  • Tak, bunkrów w Koźlu Porcie jest trochę, ale czy zmieściłby się tam cały KK – tego nie wiem. I najważniejsze pytanie : w jakim są stanie ? Lata zaniedbań, braku zainteresowania od strony kogokolwiek by zrobić z tego chociaż atrakcję turystyczną – bo w końcu Koźle Port od zawsze było traktowane jako taki kędzierzyńsko-kozielski „Bronx” przez każdą ekipę włodarzy – przyczyniły się do tego, że obecnie tylko rozpacz wydziera z nich. I może te schrony nie ochronią przed poważniejszymi atakami, ale przed kulami z karabinu czy odłamkami rozpadających się budynków już tak, ale trzeba by w nie zainwestować. Cały Zachód wykorzystuje swoje nawet do celów turystycznych, jako magazyny, tereny ćwiczeń, ale są użytkowane i na bieżąco reperowane. Pozdrawiam, mieszkaniec Koźla Portu od dziecka :)

   • Nieprawda, że od zawsze Koźle Port był źle traktowany. Dopóki był częścią osiedla Kłodnica nie było tam patologii. Spędziłam tam dzieciństwo i młodość (lata sześćdziesiąte i do 1975 r.) . Były ekscesy marynarzy w Portowej, ale to taki lokalny koloryt. Po utworzeniu Kędzierzyna-Koźla zaczął sie upadek.

  • „do okola” i inne cuda w tekście. Szkoda było wysiłku twojego nauczyciela języka polskiego, jeśli teraz takie dziwy tworzysz. Ale pewnie wolałeś bunkry zwiedzać, stąd ta wiedza o nich.

 2. Ostatnio mam coś z głową i żadne środki nie działają na mnie. Chyba dopadła mnie demencja starcza. Idę ziemiankę kopać. Co mnie tam bunkry obchodzą.

   • Jakby jedna Alina na świecie była. Nie będę zmieniać imienia jak się tak nazywam. Ocknij się z letargu, zanim coś palniesz bez zastanowienia. Pewnie metkę masz wszytą na uchu. Śmiechu warte.

 3. Haha hahaha tylko weźcie pod uwagę że te schrony poniemieckie dużo nie dadzą, chociaż to kilka metrów betonu, kto wie, a to NATO i unia nam nie pomoga 😂😂

 4. Jak nie ma jak są. Jako gówniarz wiem gdzie są przejścia od dworca , na porzygalcu i jezcze przypomnę Koźle. Część mapeczek mam u siebie.

 5. Trzeba się szykować do wojny.Odkurzcie te bunkry.
  Ukraina i USA dążą do bezpośredniego zaangażowania Polski w ten konflikt.
  Dostarczamy broń,samoloty a być może niebawem polskich żołnierzy,otwarliśmy granicę.
  Jeszcze chwila i Rosja uzna że jesteśmy jedną ze stron tej wojny i zaatakuje Polskę.
  Może i NATO nam pomoże ale kraj i tak będzie zniszczony.

   • Ja jako wnuk i syn członków SB i UB, mam ciągle auto zatankowane pod korek, a jako że w Niemczech mam kolegów z pracy i „wujków” będę siał dywersje zza granicy. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że podobnie postąpi Maciarewicz by ochronić teczki na orientację seksualna Jarosława. To jedyna gwarancja jego przetrwania oraz zapis „ostatniej rozmowy” bliźniaków. Ja tam wolę być blisko PiSowskich zdrajców ojczyzny. Czy Maciarewicz z PiS już poświęcił śmigłowce bojowie, które obiecał. Przecież to on osłabił armię polska rezygnując z Caracali, nie ma nic w zamian… Wyborcy PiS to nie są Polacy!

   • Jak do tej pory to w Polsce wszechobecna jest propaganda proUkraińska.
    Jedź walczyć do Donbasu za braci ukraińców za parę hrywien,jak ich tak miłujesz.

  • Dokładnie, myślę bardzo podobnie. Jednak my Polacy żyjemy w błogim stanie wiary w to że u nas nic się nie będzie działo, oby. Jednak gdyby coś się miało zadziać, nie koniecznie nawet wojna, ale np. jakaś katastrofa w naszym zagłębiu chemicznym to nie mamy się gdzie schronić. Nawet wcześniej określana jako strefa buforowa czyli gęsty i duży obszar lasu wokół Azot mający choć trochę chronić osiedle i część Kędzierzyna bliżej Azot położoną, został przetrzebiony tak że w zasadzie go nie ma. Nie mówiąc o schronach, A po co coś budować co może dać ludności schronienie??????? lepiej udawać że tematu nie ma i dupę trzymać na wygodnych stołkach. Życzę zadowolenia z siebie i swojej pracy wszystkim rządzącym teraz i wcześniej w Kędzierzynie-Koźlu

 6. Co do komentarzy to szkoda się wypowiadać. Natomiast jeżeli chodzi i redaktorów tego portalu to stwierdzić należy, że stracili państwo dobry smak. Wielu moich znajomych jest wystraszonych tą wojną i trudno ich uspokoić. Są nerwowi, poprostu przerażeni. Wasz artykuły z gatunku szukajmy sobie schronu bo wróg u bram, bezpośrednio uderza w ich kondycję. Szanowni państwo więcej odpowiedzialności, czasami warto się powstrzymać.

 7. ’zwykły obywatelu’ niech znajomi przełączą telewizory ze stacjii TVN 24 i TVP Info na bajki jakieś albo filmy czy sport,od razu przestaną się obawiać.

Skomentuj