W Kędzierzynie-Koźlu może powstać kawiarnia prowadzona przez osoby z autyzmem

11

Osoby niepełnosprawne umysłowo borykają się nie tylko ze swoją chorobą, ale też wykluczeniem społecznym. Wiele z nich marzy o podjęciu pracy, w której będą mieli bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. W Kędzierzynie-Koźlu może powstać wyjątkowe miejsce, które im to zapewni.

Starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przygotowuje się do dużej inwestycji na kozielskiej wyspie. W ramach kompleksu rekreacyjnego planowane jest także otwarcie niezwykłej kawiarni. Pracę znajdą w niej osoby zmagające się z różnymi formami autyzmu.

– Takie osoby bardzo ciężko pracują nad tym, aby w miarę możliwości jak najpełniej uczestniczyć w życiu społecznym. Wiele z nich chce podjąć pracę, ale jeśli już się to udaje, z reguły jest to rękodzieło wykonywane w gronie innych niepełnosprawnych. W kawiarni, którą chcemy otworzyć, będzie inaczej. Codzienny kontakt z klientami może okazać się świetną terapią – tłumaczy starosta Małgorzata Tudaj.

Kawiarnia oparta na podobnym pomyśle działa już Warszawie. Tam także pracę znalazły osoby zmagające się z niepełnosprawnością umysłową.

Rewitalizacja wyspy może rozpocząć się już w styczniu przyszłego roku. Wartość projektu to aż 5,7 mln zł. Więcej na ten temat: Nad Odrą powstanie plaża i miejsce przyjazne mieszkańcom. Za nami konsultacje społeczne

11 KOMENTARZE

      • Po pierwsze Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. A po drugie,co najistotniejsze ASD może w warunkach polskich zdiagnozować TYLKO lekarz psychiatra dzieci i młodzieży lub właśnie ewentualne neurolog.

  1. Super pomysł!! Wspaniale i nareszcie. Popieram taką inicjatywę i trzymam mocno kciuki za jej powodzenie. Prosimy o więcej w naszym mieście na nowopowstałych pustych placach „efektów rękodzieła” (podobnie jak przed domem kultury „CHEMIK”). Jako mieszkańcy KK czekamy:) :)

  2. Spektrum autyzmu (ASD) NIE jest niepełnosprawnością, a już na pewno intelektualną! To inny odbiór rzeczywistość generujacy nietypowe i nienormatywne reakcje i zachowanie. Generalnie pomysł jest świetny. Błędy w rozumieniu ASD w tekście niestety są szkodliwe społecznie.

  3. Pomysł dobry, ale aż się prosi o lepszą jego lokalizację. „Codzienny kontakt” z klientami na kozielskiej wyspie… może w weekendy i dni wolne, ale w zwykły dzień mało kto tam zaglądnie.

Skomentuj