W Kędzierzynie-Koźlu działa już pierwszy inkubator przedsiębiorczości

0
Środowa konferencja inaugurująca działalność inkubatora przedsiębiorczości w Kędzierzynie-Koźlu.

W biznesie łatwo nie jest, szczególnie na początku, ale w inkubatorze przedsiębiorczości może być łatwiej. Takie miejsce właśnie powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Początkujący przedsiębiorcy nie tylko mogą tu preferencyjnie wynająć powierzchnie biurowe. Zostaną również objęci wsparciem administracyjno-prawnym. To wszystko ma im pozwolić na rozwinięcie skrzydeł.

Inkubator mieści się w gruntownie odnowionym budynku przy ulicy Szkolnej 17 w Blachowni. To 25 taka instytucja na Opolszczyźnie. Inwestycja pochłonęła 3,6 mln zł i była dofinasowana z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Opolszczyzny. Inkubator działa w strukturach należącej niemal w całości do gminy Kędzierzyn-Koźle spółki Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy.

Marszałek Andrzej Buła.
Marszałek Andrzej Buła.

– Kędzierzyn-Koźle dostaje ogromną szansę. Symbiozę, jaka jest u was pomiędzy parkiem przemysłowym a klasterem chemicznym, podaję jako przykład w regionie i w całej Polsce. Teraz pojawia się inkubator, czyli rzecz dla nowych przedsiębiorców, która musi napisać dla siebie nową rzeczywistość. Od was zależy, jaka ona będzie – mówił w Blachowni marszałek województwa Opolskiego Andrzej Buła. – Na pewno wiązać będzie się ona z nowymi pieniędzmi unijnymi, które nie są łatwe do wzięcia, ale nie jest to też niemożliwe. Mówimy o innowacyjności, ale nie widzianej przez pryzmat budynków, bo z tego nic nie wyjdzie. Muszą być odpowiedni ludzie, między którymi jest chemia, a tej przecież w Kędzierzynie-Koźlu nie brakuje – żartował marszałek.

Prezydent Sabina Nowosielska podkreślała, że misją inkubatora jest rozwój gminy Kędzierzyn-Koźle poprzez stwarzanie okoliczności sprzyjających przedsiębiorcom.

Prezydent Sabina Nowosielska.
Prezydent Sabina Nowosielska.

– Inkubator to pomysł dla każdego, kto myśli o rozwoju własnego biznesu. Dostaje tu wszystko, co jest potrzebne, aby przetrwać pierwszy okres funkcjonowania na rynku. Można więc skupić się tylko na swoim biznesie. Jestem przekonana, że po kilku latach wielu z tych początkujących przedsiębiorców będzie właścicielami liczących się firm, czego osiągnięcie być może nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc inkubatora – powiedziała prezydent Nowosielska.

Tworzenie inkubatora rozpoczęło się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, a zakończyło już w obecnej, co w środę podczas oficjalnego otwarcia podkreślił prezes KKPP Wiesław Skwarko. Podziękował poprzedniemu prezydentowi Kędzierzyna-Koźla Tomaszowi Wantule oraz Sabinie Nowosielskiej, która po wyborach w listopadzie zastąpiła go na tym stanowisku.

Wiesław Skwarko
Prezes Wiesław Skwarko.

– Jedną z pierwszych decyzji prezydent Sabiny Nowosielskiej było podpisanie z Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym umowy na prowadzenie inkubatora. Pani prezydent nie bała się tego zrobić, choć sprawowała urząd kilka dni, za co jestem bardzo wdzięczny – nie ukrywał Wiesław Skwarko.

Jacek Santorski.
Podczas inauguracji inkubatora wykład wygłosił m.in. Jacek Santorski, znany w Polsce psycholog biznesu.

 

 

 

W inkubatorze do dyspozycji są 24 biura o powierzchni od 12 do 40 metrów kwadratowych, wynajmowane na preferencyjnych stawkach czynszowych – w pierwszym roku to 12,80 zł za metr kwadratowy netto miesięcznie. Oferta inkubatora skierowana jest do nowo powstałych firm, których działalność nie trwa dłużej niż trzy lata.

Skomentuj