W długi weekend więcej policyjnych kontroli na drogach. Przed nami akcja „alkohol i narkotyki”

4
Foto: archiwum

Zbliża się kolejny długi weekend. Na drogach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego pojawi się więcej niż zwykle funkcjonariuszy ruchu drogowego. Kędzierzyńscy policjanci przeprowadzą działania pn. „Alkohol i narkotyki” mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiego Wydziału Ruchu Drogowego w dniach od 3 do 6 czerwca przeprowadzą wzmożone działania pn. „Alkohol i narkotyki”. Celem akcji jest wykluczenie z dróg tych, którzy usiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierowców podczas rutynowych kontroli, wykorzystają również narkotestery które pozwolą błyskawicznie rozpoznać objawy zażycia narkotyków. Szczególną uwagę zwrócą również na przekraczanie dopuszczalnej prędkości, stan techniczny pojazdów oraz prawidłowość przewożenia pasażerów – zwłaszcza tych najmłodszych.

Na drogach wraz ze sprzyjającą pogodą pojawi się także więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, a kask i odzież ochronna tylko do pewnego stopnia zapobiegną obrażeniom. Dlatego funkcjonariusze będą kontrolować przede wszystkim prędkość, posiadane uprawnienia oraz zwracać uwagę na prawidłowość wykonywanych manewrów przez motocyklistów.

Policja przypomina również użytkownikom urządzeń wspomagających ruch, urządzeń transportu osobistego oraz hulajnóg elektrycznych, że od 20 maja 2021 roku weszła w życie ustawa regulująca status prawny wyżej wymienionych urządzeń. W związku z tym osoby je użytkujące również mają obowiązek przestrzegania przepisów, które tak jak w przypadku innych pojazdów będą egzekwowane przez funkcjonariuszy. Warto więc przypomnieć sobie prawa jak i obowiązki dotyczące UWR, UTO oraz hulajnogi elektrycznej, które możemy znaleźć na stronie KPP:

http://kedzierzyn-kozle.policja.gov.pl/ok/kpp-kedzierzyn-kozle/aktualnosci/39874,UTO-i-Hulajnogi-elektryczne-nowe-przepisy.html – UTO, hulajnogi elektryczne.
http://kedzierzyn-kozle.policja.gov.pl/ok/kpp-kedzierzyn-kozle/aktualnosci/39873,Hulajnogi-tradycyjne-rolki-deskorolki-nowe-przepisy-od-20-maja.html – UWR.

Celem działań Policji jest eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie stwarzają niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego a zwłaszcza osób poruszających się po drogach pieszo. 1 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa, która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, określa dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym a także reguluje kwestię zachowania minimalnego odstępu między pojazdami  na drogach ekspresowych i autostradach. Zachęcamy do zapoznania z nowymi przepisami wszystkich uczestników ruchu drogowego (kliknij, aby przejść).

Z całą pewnością, zgodnie z dewizą, będziemy pomagać i chronić, ale również karać tych, którzy nie dbają o bezpieczeństwo innych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, a tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Życzymy przyjemnego, pogodnego i bezpiecznego weekendu!

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

4 KOMENTARZE

  1. Po co się nagłaśnia takie akcje? Żeby wszyscy zaczęli uważać.
    Powinni bez żadnego ostrzegania wziąć się za kontrolę a nie tylko wielkie halo.
    Znów staną w stałych miejscówkach gdzie już każdy wie, że trzeba uważać.

  2. Tak, tak budżet trzeba reperować, jak słyszę ze ktoś pędzi 100 km/h i stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia podróżnych to szlag mnie trafia. A ile ma jechać? 40 to kiedy dojedzie nad morze. Po to się buduję i remontuje drogi aby można było szybciej i wygodniej jeździć, a jak się nie podoba to na rower górski i do lasu.

Skomentuj