W czasie wojny uratowała żydowskie kobiety i dzieci. Dziś sama potrzebuje pomocy

6

Karty w jej życiorysie naznaczone są niezwykłym heroizmem. Z narażeniem własnego życia w czasie II wojny światowej pomagała ukrywać żydowskie kobiety z dziećmi, którym groziła śmierć z rąk hitlerowców. Dziś Zofia Berej sama potrzebuje wsparcia. Pomoc organizuje Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

W czasie wojny Zofia Berej była młodą dziewczyną. Razem z rodziną mieszkała w Niwce – obecnie dzielnicy Sosnowca. Schroniły się u nich dwie kobiety z dwójka dzieci, które uciekły z getta. Udało im się dotrwać do końca wojny. Za swój heroizm rodzina pani Zofii została uhonorowana medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, w zeszłym roku prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Dzisiaj na oddziale geriatrycznym kędzierzyńskiego szpitala wręczył jej go wojewoda Adrian Czubak.

Bohaterską mieszkanką Koźla opiekują się córki. Pani Zofia ze względu na stan zdrowia potrzebuje stałej opieki, co jest kosztowne i bardzo absorbujące. Gdy Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle poznało sytuację seniorki, postanowiło zorganizować pomoc. Obecnie Zofia Berej przebywa na oddziale geriatrii kędzierzyńskiego szpitala. Więcej w materiale wideo:

6 KOMENTARZE

  1. No cóż.
    Ważne że ta Pani medale otrzymała od osób dbających o PR.
    Przy okaji fotka, flesz,błysk ząbków do kamerki.
    Reszta się nie liczy.

  2. A kretyni jak widać nie odpoczywają, tylko piszą te głupie komentarze, a potem będą 3 maja coś wrzeszczeć o bohaterach i chwale.

Skomentuj