W całym mieście stan powietrza zły lub bardzo zły. Razem z mgłą pojawił się smog

7

Niestety, to, co widać za oknami, jest nie tylko mgłą. Wieczorem w sobotę stan powietrza w Kędzierzynie-Koźlu na wszystkich osiedlach jest zły lub bardzo zły.

Bieżące wyniki pomiarów pod kątem pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 z czujników rozlokowanych na wszystkich osiedlach mieszkańcy mogą śledzić na stronie powietrze.kedzierzynkozle.pl.

Wieczorem w sobotę większość „buziek” ma kolor bordowy, co oznacza bardzo zły stan powietrza, pozostałe są czerwone, a więc powietrze jest złe.

Najgorsza sytuacja panuje w częściach miasta, których mieszkańcy korzystają z indywidualnych źródeł ogrzewania, emitując przy tym dymy do powietrza. W sobotę wieczorem największy smog odnotowano na osiedlu Południe, gdzie stężenie pyłu PM10 wyniosło 286.3 µg/m3, zaś pyłu PM2,5 251.6 µg/m3.

Z kolei stacja pomiarowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów o godz. 23 wskazywała stężenie pyłów PM10 na poziomie 176 µg/m3, pyłu PM2,5 154 µg/m3.

Norma dobowa pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, norma pyłu PM 2,5 określona jest na poziomie średniorocznym i wynosi 25 µg/m3.

7 KOMENTARZE

  1. To czy ktoś może wytłumaczyć ten fenomen, że ludzie narzekają na pyły, smród itp A tak chętnie kupują domy i mieszkania na tym terenie np. osiedle domków po byłym basenie w Blachowni i podobne okolice. To może byłoby lepiej na samych zakładach budować domy ?

  2. A dodatkowo od kilku dni jest wiatr wschodni i w związku z tym i na Piastach i w Zdzieszowicach, całą dobę jest benzenu 10-15 [µg/m3].
    Namawiam mieszkańców dzielnic pozbawionych stacji pomiarowych do wykorzystania budżetów obywatelskich do postawienia nowych stacji.
    Stacje dotychczas funkcjonujące stoją na zachód od głównych trucicieli a więc, ponieważ głównie wieją wiatry zachodnie, zaniżają średnioroczne stężenie benzenu.

  3. Może straż miejska weźmie się za, co najmniej obserwację dymów wychodzących z kominów prywatnych domów. Szczególnie po zmroku.

Skomentuj