W całej szkole zostanie tylko jedna klasa. Nie udało się zebrać chętnych do nauki w Komornie

0

Przyszłość niegdyś bardzo popularnej szkoły rolniczej w Komornie rysuje się bardzo niepewnie. W niedawnym naborze chęć rozpoczęcia tu nauki zgłosiło tylko troje uczniów. W roku szkolnym 2019/2020 w całej szkole zostanie więc tylko ostatnia klasa technikum.

Już w 2012 roku starostwo powiatowe, wówczas będące organem prowadzącym szkołę, rozważało przeniesienie klas z Komorna do innych szkół na terenie miasta. Wtedy jednak zespół pod swoje skrzydła wzięła gmina Reńska Wieś. Niestety, nie udało się przywrócić dawnej świetności „rolniczaka”. Nabór kolejny raz się nie udał. Chęć rozpoczęcia nauki w Komornie wyraziło tylko troje uczniów, wskazując placówkę jako szkołę drugiego wyboru. W rezultacie nowy rok szkolny rozpocznie tylko jedna klasa – ostatni rocznik technikum.

– Uczniowie będą mogli dokończyć naukę w swojej szkole. Mamy więc trochę czasu, aby zastanowić się nad jej przyszłością. Na razie żadne wiążące decyzje nie zostały podjęte – mówi wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora. – Przez lata w szkole funkcjonowało jedno z dwóch w gminie gimnazjów. Niestety reforma szkolnictwa i likwidacja tego rodzaju szkół przypieczętowała los Zespołu Szkół w Komornie. Zawsze bowiem gimnazjum było naturalną bazą dla budowania naboru do technikum – dodaje.

Po wielu próbach kilka miesięcy temu gminie wreszcie udało się znaleźć nowego właściciela zabytkowego dworku wraz z parkiem, które niegdyś przynależały do szkoły. Inwestor przygotowuje się do rewitalizacji.

Skomentuj