W budynku po „Szóstce” powstaną mieszkania. Inwestycja będzie realizowana z Funduszy Norweskich

11

Ograniczenie niskiej emisji w mieście, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych oraz mieszkania wspomagane w budynku po Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. To plany miasta związane ze środkami finansowymi pozyskanymi w ramach Funduszy Norweskich.

Gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 3,5 mln euro w ramach Funduszy Norweskich. Miasto zgłosiło się do konkursu programu Rozwój Lokalny, prezentując projekt „Dugnad” – integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego. To właśnie dzięki temu projektowi Kędzierzyn-Koźle dołączył go grona gmin, które otrzymały wsparcie finansowe.

–  Projekt ten był bardzo skomplikowany, pracowaliśmy nad nim blisko półtora roku, a sam wniosek liczył około 800 stron. Został on bardzo wysoko oceniony przez grono ekspertów międzynarodowych i uplasował się na 11 miejscu, a swoje wnioski do konkursu składało aż 213 gmin – mówi prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Otrzymaliśmy blisko 16 milionów złotych, ale nie ukrywam, że liczyliśmy na więcej. Mieliśmy nadzieję na prawie 40 milionów złotych. Z tego co mi wiadomo, to rząd negocjował by zwiększyć liczbę samorządów, które mogły otrzymać wsparcie z Funduszy Norweskich, co spowodowało, że ta kwota jest zdecydowanie mniejsza od wcześniej zakładanej – dodaje.

Jak podkreśla prezydent Sabina Nowosielska, aby zrealizować projekt gmina musi dołożyć pieniądze ze swoich środków. Miasto zainwestuje w m.in. rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, przebudowę ulicy Głowackiego i przebudowę budynku szkolnego na mieszkalny.

Sam projekt został podzielony również na część tzw. miękką i twardą. Oznacza to, że na zadania inwestycyjne możemy przeznaczyć 60 procent dofinansowania. Na pewno chcemy utworzyć mieszkania wspomagane w budynku po Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha. Planujemy również ograniczyć niską emisję w mieście czy rozbudować sieć ścieżek rowerowych m.in. o trasę od osiedla Piastów do Blachowni wraz z kładką nad Kanałem Gliwickim. W projekcie przewidzieliśmy także przebudowę ul. Głowackiego oraz wykonanie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, tak by zmniejszyć bariery architektoniczne – informuje Sabina Nowosielska.

11 KOMENTARZE

  1. Chcieliście mieszkań w starej szkole to macie, lokalizacja dużo lepsza niż budynek po HJ.
    Lokalni eksperci/tki zaraz się wypowiedzą, że to zły pomysł i mają lepszy. Nie będą mieszkać w bloku za pieniądze Norwega, a po remoncie jedynie rodzina i znajomi zasiedlą apartamenty.

  2. [Ograniczenie niskiej emisji w mieście, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych oraz mieszkania wspomagane w budynku po Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. ] – fragment tekstu z powyższego artykułu.
    https://kk24.pl/dawna-podstawowka-przy-kozielskiej-sprzedana-w-jej-miejscu-najpewniej-powstanie-kolejny-market/ [Na sprzedaży nieruchomości i przyległej do niej działki gmina zarobi ponad 4 miliony złotych.]- to fragment treści z artykułu na temat sprzedaży budynku po byłej Sz. P. nr. 14 ul. Kozielska. Każde miasto by funkcjonowało muszą być zapewnione podstawowe dwa czynniki; praca i mieszkania dla mieszkańców. Pracy w tym mieści za wiele nie ma – przynajmniej za godne pieniądze. A z mieszkaniami też problem. To że budynek po Sz. P. nr 6 zostanie rewitalizowany na mieszkania to OK. Tylko czemu nie zrobiono tego samego z budynkiem po byłej Sz. P. 14 tylko sprzedano ? Czyżby chodziło o teren ? Tak samo na ulicy Puławskiego jest ruina wraz sporym terenem po byłej sp. inwalidów. Podobnie niszczeje teren po byłym tartaku. Tam też mogło by powstać co najmniej dwa bloki. Czemu U.M. nic z tym nie robi ? Wyburzyć i zbudować budynki mieszkaniowe. Byłyby kolejne mieszkania. Ja wiem że to są koszta. No cóż od tego jest władzunia by pozyskiwać i inwestować w tego typu sprawy. A nie w ścieżki których już jest sporo lub ograniczani niskiej emisji – nawet nie wiadomo co mają pod tym hasłem na myśli (te można później).

  3. A z budynkiem przy kozielskiej nie można było postąpić podobnie?
    Teraz go rozwalą i jakieś pierniczone Aldi postawią.

  4. Słonecznikowa brać już zaciera ciemne łapki czekając na nowe getto z dużym parkingiem na używane BMki i codzienne pikniki przed blokiem…

  5. trzeba było wykorzystać budynek po szkole przy Kozielskiej, a nie przep. grunt na kolejny market i modną ostatnio betonozę, bo nie lodźmy się, że obecne na tamtej działce drzewa pozostaną

  6. Szkoda tego budynku.Przez tyle lat była to szkoła i tak powinno pozostać koniec kropka.Co za gamoń wydaje takie decyzje?Przede wszystkim powinno się rozmawiać z mieszkańcami(pewno mają tysiąc lepszych pomysłów niż te rodem z UM Kk) Już widzę integrację sąsiedzką tam panującą.Meksykanie i podżabkowi amatorzy ławeczek już czekają na uroczyste wręczenie kluczy.Mam jedno pytanie do naszych decydentów-Dlaczego normalnie pracujący nie mają szans na własne m???

    • My rząd i premier MORAWIECKI obiecaliśmy tanie mieszkania dla Polaków, obiecaliśmy.
      Macie więc czekać i nie przeszkadzać.

  7. Mieszkania wspomagane… nie jest zbyt dobrym pomysłem, by w jednym budynku przebywali zarówno np. seniorzy i osoby schorowane, jak i bezdomni. Choć zapewne finalnie budynek zostanie przeznaczony na mieszkania tylko dla tych ostatnich, a okoliczni mieszkańcy będą go omijać szerokim łukiem. Po pewnym czasie wielu z bezdomnych i tak zapewne wybierze „wolność” nocując nadal w wieżowcach na NDM-ie i oblegając ławki na ul. W. Polskiego, oraz uprzykrzając przy tym życie okolicznym mieszkańcom. A w jeszcze dalszej (a może nie tak dalekiej) perspektywie być może w budynku zamieszkają również migranci. Szkoda tego budynku, tyle pokoleń miało tam swoją edukację. Jeśli już koniecznie chciano zrezygnować z jego edukacyjnego charakteru, można było w nim. np. urządzić całodobowy dom spokojnej starości. Seniorzy mieliby do swojej dyspozycji na zapleczu budynku piękny, zielony teren.

  8. Z funduszy norweskich obiecano nam hostele dla LGBT.Mam nadzieję ,ze będzie tak jak w Warszawie i bedziemy mogli tam zamieszkac.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj