Urząd szuka projektanta łącznika z obwodnicą. Budowa drogi pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych

1

Urząd miasta ogłosił przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy łącznika ulicy Przyjaźni z obwodnicą północną. Nowa droga ma wyprowadzić ciężarówki z Blachowni i Sławięcic, zwiększając zarazem atrakcyjność Pola Południowego.

Budowa nowej trasy, która połączy planowaną obwodnicę północną z ulicą Przyjaźni będzie największą inwestycją drogową miasta w ostatnich latach. Szacuje się, że łącznik może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. Taki wydatek będzie ogromnym obciążeniem dla budżetu gminy, ale władze miasta liczą na pozyskanie środków zewnętrznych, które pozwolą w realizacji inwestycji.

Według zapewnień urzędników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla ma zostać oddana do użytku wiosną 2022 roku. Do tego czasu gotowy powinien też być łącznik, który będzie miał swój początek w ciągu ulicy Przyjaźni i Sławięcickiej. Gmina musiała czekać ze swoją inwestycją na wiadomości od GDDKiA, która wyznaczyła miejsce wpięcia się łącznika w ciąg obwodnicy.

Pierwszym etapem do budowy nowej drogi będzie przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Przetarg na zadanie został już ogłoszony, a firmy zainteresowane przygotowaniem dokumentacji mają czas na złożenie oferty do 13 maja.

W ramach dokumentacji przygotowane mają zostać niezbędne opracowania geodezyjne, geologiczne i geotechniczne, a także koncepcja programowa drogi. Zamówienie obejmuje też przedmiary robót do poszczególnych części inwestycji, projekt budowlany i dokumentację pozwalającą uzyskać decyzję środowiskową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Umowa na budowę obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla została podpisana 15 października 2018 roku. Wart ponad 220 milionów złotych kontrakt zrealizuje konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag.

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj