Urząd miasta otworzył przetarg na elektryczne autobusy. Będą kursować w obszarze Śródmieścia

40

Urząd miasta otworzył oferty na dostawę dwóch autobusów elektrycznych wraz z mobilną ładowarką. Zainteresowane dostawą pojazdów są cztery firmy. Najniższa złożona oferta wyniosła 5,53 miliona złotych, najdroższa opiewa na kwotę 6,74 miliona.

To będą pierwsze autobusy elektryczne w Kędzierzynie-Koźle, których zakup jest dalszym działaniem gminy w kierunku ograniczenia niskiej emisji na terenie miasta. Kędzierzyn-Koźle jako jedna z 13 gmin w Polsce zdobył na zakup autobusów dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Nowe autobusy mają mieć długość od 11,8 do 12,2 metra, każdy z nich będzie mógł zabrać na pokład 55 pasażerów (oferując przy tym co najmniej 28 miejsc siedzących). Na zakup nowych pojazdów miasto zarezerwowało w budżecie kwotę 6,76 miliona złotych, z czego blisko 4,7 miliona złotych wynosi dofinansowanie ze środków europejskich.

Zainteresowane dostarczeniem pojazdów były cztery firmy. Wszystkie oferty zmieściły się w zaplanowanej do wydania kwocie. Najtańszą propozycję złożył MAN, który dostawę autobusów wraz z mobilną ładowarką wycenił na 5,53 miliona. Kolejne oferty złożył Solaris (5,99 mln zł), SOR Libchavy (6,65 mln zł) i Busnex Poland oferujący pojazdy chińskiej marki Yutong (6,74 mln zł).

Po rozstrzygnięciu przetargu, zwycięska firma będzie miała 365 dni na realizację zamówienia. Wiadomo, że elektryczne autobusy będą jeździły w obszarze Śródmieścia – zostaną skierowane do obsługi pasażerów na linii nr 3.

40 KOMENTARZE

 1. To cieszy niesamowicie, PO cichu dojadę na cmentarz.

  A jak tam 1mln samochodów elektrycznych produkowanych w Polsce, czy są już plany lokalizacji fabryki? Był ciepły czerwiec 2016, Mateusz zapowiedział o takich planach. Po 4 latach wytężonej pracy umysłów w rządzie Beaty a teraz Mateusza jestem przekonany, że ta fabryka już stoi. Nie oglądam od kilku lat TVP i nie jestem na bieżąco.

  Jest coś na rzeczy bo Elon Musk był w Polsce kilka dni temu, ok jego prywatny samolot, nie wiadomo czy on był osobiście. Nieważne, czy to może mieć jakiś związek z naszą narodową fabryką samochodów elektrycznych? Czy rząd planuje wsparcie firmy Tesla w naszych planach?

  Czy fabryka baterii Mercedesa budowana na Śląsku zostanie przejęta od Daimlera tak jak lokalne czasoPiSma, np NTO przez Orlen? To byłby dobry ruch dla rozwoju polskich elektryków. Kluczowe są bowiem baterie, podaż nie nadąża za wzrostem popytu, dowiedziałem się o tym na konferencji jaka w mieście KK była rok temu. Nawet Tesla ma zarezerwowane wszystkie moce produkcyjne Panasonica na poczet własnych samochodów.

  Pozostaje jeszcze kwestia ładowania elektryków, z tym nie widzę na horyzoncie problemu bo mamy węgla na 200lat, a Rosjanie chętnie dowiozą każdą ilość. Z tym nie ma kłopotu. Wiemy, że elektryki ładuje się ładowarkami, przecież każdy elektryk to wie, a ładowarki PO Nokii 3210 każdy Janusz ma jeszcze w domu, więc to jest sprawa rozwiązana. Zostaje jeszcze tylko zrobić te auta i każdy Polak będzie mógł na prądzie śmigać.

  • Znowu nie łyknąłeś tabletek i dlatego pieprzysz nie solisz. Zapisz się na wizytę do psychiatry on czeka na ciebie. Przyjmie cie z otwartymi ramionami i rękoma, nawet bez kolejki. Ciepłem łóżeczko w Branicach też już przygotowane. Chopie zrób że porządek ze sobą i lecz się. NFZ pokryje wszelkie koszta.

   • Jak zwykle orzeł PISu ośmiesza sie na forum. Rychu podaje fakty, liczby, statystyki, przytacza wypowiedzi polityków sprzed kilku lat. Niczym rasowy dziennikarz śledczy. A po nim wchodzi wyprany mózg pisiorka – zero merytorycznych odniesień do wypowiedzi, tylko oszczerstwa i jad. Taki właśnie wasz obraz wyborcy pisu- niewyedukowane wieśniaki które liczą na socjal i myślą że jak w TVP powiedzą że jest dobrze to w rzeczywistości tak właśnie jest.

     • A ty nieokrzesanym mieszcuchem z jakiejś ziemianki w centrum tego pierdziszewa, udającym elitę jakąś. Jeszcze będzie bisował karwasz twarz.

     • Czyżby maślakowi znowu się jaźnie rozjechały? Podobne epitety w obu „wypowiedziach”.

  • Zaraz będziesz bisował jak cię odgrzybię truflu. Ty masz za to pełny łeb aż ci uszami te ścieki lecą. Bądź bardziej kreatywny jak ci pomysłów brak wydmuszko.

 2. Ewidentnie miales zwarcie w inkubatorze dlatego prąd ci we łbie spustoszenie porobil ale nie martw sie skoro jeździsz na cmentarz PO cichu to na pewno wiesz, że ziemia wyciąga każdą glupote z człowieka…

  • Kolejny pisowiec podkreśla to co napisałem powyżej – brak podstaw logicznego myślenia i zwykłe chamstwo to domena wyborców PISu

   • Kejny platfusowiec z zielonej wyspy czyli raju jakim był kraj za platfantastów. Znalazł się inteligent, który do każdego o innych poglądach się przypierdyla a opowiada im o jakimś chamstwie.

 3. Dwa autobusy za 5,5 mln. Albo ktoś stracił rozsądek, albo nie ma pojęcia o rzeczywistym świecie i cenach za tabor transportu publicznego. Po jakim czasie nastąpi zwrot z inwestycji po obecnej cenie biletów? Ile pierdylionów lat musiało by minąć? Jaki sens ma kupowania takiego taboru do miasta, w którym w powietrzu wisi syf przy którym spaliny z rury to sanatorium? A z jakiego to bez emisyjnego źródła zamierzacie ładować autobusy? Bo w naszym regionie prąd w znaczącej większości pochodzi wciąż ze spalania węgla z którego do otoczenia idzie więcej CO2 niż ze spalania benzyny.

  • Bo tu przecież o to chodzi by ludziom zabełtać w głowach, udając działania proekologiczne. Wydać miliony i odtrąbić sukces, podobnie jak w przypadku wydawanej kasy na remonty dróg, których jakości wykonania nikt w prawidłowy sposób nie kontroluje i nie wymaga skutecznej poprawy w razie wyprodukowania gniota.

 4. W U.M. zwariowali. Kupować dwa autobusy, które i tak nie uratują zanieczyszczonego powietrza, gdyż energię ładowanie pobierać będą z sieci, a w tej z elektrowni konwencjonalnych węglowych. A więc czysta hipokryzja Pani Prezydent. Do tego jeszcze tylko po Śródmieściu ? To po co kupować takie autobusy ? MZK w końcu ma w statucie obowiązek obsługiwać całe miasto , a nie tylko jego część… Szanowni Włodarze ruszcie umysłami i zaskoczcie mądrymi i przemyślanymi pomysłami i je przekuwajcie w inwestycje czy zakupy. Bo tu nie popisaliście się mądrością !

 5. Skoro ma być ekologicznie i za razem zdrowo jak to władzunia propaguje … To proponuje kupić autobus bez podłogi na wzór Flinstonów. Kasujesz bilet siadasz na zamontowany fotel a nogami przebierasz by rozpędzić ten pojazd kierowany oczywiście przez uprawnionego kierowcę. Im więcej pasażerów tym można częściej dokonywać zmian pasażerów napędzających, no bo jednak to męczące. Urząd i MZK zaoszczędzą bo nie trzeba będzie paliwa, brak silnika to też brak spalin oraz drogich napraw. Po prostu same zalety.

 6. Taki pokaz bezsensu w pełnej okazałości. Za tą kasę byłoby chyba 6-7 autobusów z wyśrubowanymi normami spalin. Wy sobie zobaczcie czym w Afryce się jeździ i ludzie sobie chwalą. Elektryki to niech matousz daje ze swoich, bo już dosyć naobiecywał.

 7. Szczyt hipokryzji,nie wspominając o tym że można by kupić 6 zarąbistych autobusów to można za tą kasę naprawić, wyremontować 6 a może i więcej km dróg, może czas aby wszystkie drogi wjazdowe do miasta miały porządną nawierzchnię.przejazd przez Kłodnice zaczyna przypominać tor przeszkód.

  • Tak dla twojej i innych co podobnie piszą informacji. Każdy kto ma prawko i prowadzi pojazd powinien wiedzieć że są różni zarządcy dróg i tak:
   – autostrady, drogi ekspresowe i krajowe zarządza nimi GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad)
   – drogi wojewódzkie – ZDW (Zarząd Dróg Wojewódzkich)
   – drogi powiatowe – ZDP (Zarząd Dróg Powiatowych) – u nas zlikwidowany w zamian Starostwo
   – drogi gminne – Urząd Gminy
   – drogi miejskie – ZDM (Zarząd Dróg Miejskich) u nas wydział w Urzędzie Miasta
   – drogi osiedlowe – spółdzielnie lub rady osiedla
   – drogi wewnętrzne – właściciel
   Więc proszę kierować pod odpowiedni adres swoje uwagi wobec stanu nawierzchni. Tu mogę dodać że przysługuje odszkodowanie jeśli udowodnimy uszkodzenie pojazdu wynikające ze stanu nawierzchni jezdni.

 8. Zaścianek pełną gębą !!!
  Jest coś takiego jak postęp, on musi w jakiś sposób się odbywać. Na chwilę obecną już wiadomo, że pojazdy o napędzie bateryjnym to ślepa uliczka (okres przejściowy). Już jest praktycznie oczywiste, że przejdziemy na wodór czyli ogniwa paliwowe. Niestety trzeba przejść przez okres przejściowy, baterie pozostaną jako uzupełnienie systemu napędowego. Wiem to doskonale bo tym zajmuję się w pracy u Niemca ewangelika, a nie produkcją medalików, pomników.

  Planem matołusza był rozwój i popchanie zaścianka do przodu. Polki i Polacy nie wykorzystali tej szansy, którą nakreślił premier. Zmarnowane 5 lat, a można było wstać z kolan, nie rozdawać miliardów na tanie wino oraz dotkliwą konsekwencję pięćset+ czyli inflację.
  Do niedawna polska firma założona przez małżeństwo Polaka i pani Solange (stąd nazwa firmy) była polska, a jest hiszpańska. Szkoda, życzyłbym sobie te pojazdy poruszające się po Kędzierzynie.

  A jeśli Wam szanowni oczywiście odemnie lepiej wyedukowani, poinformowani, doświadczeni przeszkadza elektryk. Już w XIXw. pierwsze pojazdy spotykały się ze sprzeciwem, podobnie jak w oświeconej Polsce Kargul psioczył na samolot. Proponuję za pośrednictwem radnych PiS zgłosić wniosek o AKT Czerwonej Flagi mówiący, że każdy drogowy pojazd pasażerski o napędzie nie diesel, nie benzyna musi mieć 2 członków załogi, przy czym jeden z nich musi iść 30m przed pojazdem, trzymając czerwoną flagę za dnia i latarnię w nocy. Tym samym cofniemy się o 155lat.

  A co z tą Polską, czy dobrowolnie zrzeknie się kasy UE na odbudowę po pandemii? Ziobro wspaniale naprawia Polskę, tak że stara zramolala unia nie dostrzega tego geniuszu reform. Dziwię się dlaczego nie chcecie tym mld €.

  • Znowu nie łyknąłeś tabletek i dlatego pieprzysz nie solisz. Zapisz się na wizytę do psychiatry on czeka na ciebie. Przyjmie cie z otwartymi ramionami i rękoma, nawet bez kolejki. Ciepłem łóżeczko w Branicach też już przygotowane. Chopie zrób że porządek ze sobą i lecz się. NFZ pokryje wszelkie koszta.

   • Ten wasz Rychu pisze rzeczowo,a przy okazji żartobliwie. Nie użył wulgaryzmów i nikogo nie obraził. A co na to Zofia-zacofajka, wali od razu nie wiedząc nawet o co chodzi, powtarza oklepane zwroty o tabletkach i psychiatrach,po to aby zwrócić uwagę na siebie i ukryć swoją niewiedzę. To typowe dla osób o niekontrolowanym chaosie umysłowym.

    • To jest ta sama osoba zmieniająca podpisy. Wydaje mi się że to opłacany „troll” PISu, za każdy propagandowy wpis dostaje pieniądze. Innej opcji nie widzę, bo z jego wypowiedzi sączy się tylko jad i ślepe uwielbienie PISu przy jednoczesnym znienawidzeniu PO. Nikt inny nie byłby na tyle głupi.

     • To ta sama osoba o tym samym podpisie. To chyba opłacany agent PlatFormy. Chyba za każdy odpis dostaje kasę. Innej opcji nie słyszę. Z jego odpowiedzi sączy się kwas i widoczne uwielbienie dla PO, przy dwuczesnej nienawiści PISU. Nikt inny nie byłby na tyle tempy.

    • Oj głąby ktoś was wrabia a wy jak dzieci łykacie. Wystarczy wpisać frazę w tekście coś o PISie lub PO do tego jakieś obraźliwe epitety i już się kłócicie.
     Mało to idiotów/ gimbazy która podpuszcza jeden przeciw drugiemu. Normalnie j…a ogolić i do przedszkola. A tak apropo wy nie umiecie pisać na temat tylko se wzajemnie chamskie teksty wypisywać ?

     • Pokazał się nauczyciel co dyskutantów od głąbów wyzywa. Dorosły się znalazł co nie łyka. Hehe. I na dodatek fryzjer. Tobie to chyba nie byłoby co golić. Wydmuszki pewnie wielkości ziarnka maku. Ty na temat smarujesz akurat.

     • Pokazał się burak co dobrze pisać nie potrafi. Dzieciuch z gimbazy się znalazł co łyka dopalacze jak dropsy. Hehe. I na dodatek fredzel. Tobie to chyba nie byłoby gdzie golić. Bo pusto tylko miejsce zopstało jak i w lebku. I dlatego pierdziochy smarujesz.😄 😆 😅 😂 🤣

     • Następny kulfon idiotę z siebie robi podszywając się pod czyjeś niki i myśli, że jest zabawny. Ja czli Koźlarz zwany podgrzybkiem nie muszę tego robić bo mi palma bije non stop i wszyscy już to wiedzą na forum.

  • A przepraszam że pytam bo nie mogę znaleźć informacji czy Kowalski żyje?miało być wolność albo śmierć , niech nie zapomni zabrać Ziobry z sobą.

 9. Nauczcie się nie czytać wypocin Rycha i koźlaka nie komentujcie ich głębokich myśli.
  Oczywiście wygrała niemiecka firma MAN i i tak właśnie pieniądze wracają do starej unii (za dwa autobusy)
  Ale IKARUS dalej jeździ i kopci.
  A co z serwisowaniem po gwarancji ile to będzie kosztować na przykład wymiana akumulatorów?
  A mobilna ładowarka czym będzie zasilana z agregatu spalinowego?

 10. MZK snuje plany i kupuje nowoczesne autobusy…
  Do władz miasta i zarządu MZK: Szanowni Państwo czy tak zwyczajnie po ludzku nie wstyd wam za Ikarusa przegubowego nr 312, który jeździ po naszym mieście ? Proszę wybrać się na przejażdżkę, tak jak nasi mieszkańcy dojeżdżają do pracy. Brudno, zimno, śmierdzi spalinami…
  Wstyd. Gratulacje dla osoby która podjęła decyzję o remoncie i wprowadzeniu ponownym do taboru.
  Jakie miasto taki autobus…

 11. Ostatnie słowo musi należeć do zwolennika PiS, ok, cenię sobie jak również wielu formumowiczów KK inteligentne uwagi i ich chęć do dyskusji. Argumenty PiSowca są zawsze trafne i mądre, bo każdy jest przecież oświetlony blaskiem Światełka Karpat, Porannej Jutrzni, Najjaśniejszej Supernowej w Drodze Mlecznej czyli tego małego z brązowymi zgliszczami zębów, sami wiecie.

  Czy Ziobro i jego giermek usłużny Janusz ( imię robi „karierę” w memach) dokonali już śmierci, czy planują ją w prezencie pod choinką dla Mateusza? Zapowiadali taką przyszłość. Do jednego jestem pewny, że rozmyślają jak tu przenieść na nas te zapowiedzi, że to przecież słuchacze źle je usłyszeli i je nadinterpretowali. Spodziewam się zwalenia na słuchającego zwrotami ojca Rydzyka : „przepraszam, że moje słowa nie zostały zrozumiane”, „przepraszam, że tak to zostało odebrane”. Przecież polityk może wszystko powiedzieć.

Skomentuj