Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

26

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. 

W Kędzierzynie-Koźlu także uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z uwagi na pandemię wydarzenie miało charakter symboliczny – bez udziału orkiestry, pocztów sztandarowych oraz bez wystąpień okolicznościowych. Odśpiewano hymn Polski oraz złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych znajdującej się na budynku Bursy Szkolnej przy ulicy Piastowskiej, gdzie mieścił się Urząd Bezpieczeństwa i przetrzymywano członków podziemia.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Katarzyna Czochara, przedstawiciele samorządów powiatowego i miejskiego oraz służb mundurowych.

26 KOMENTARZE

 1. Definicja :[ Żołnierze wyklęci vel żołnierze niezłomni – polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.] Często też napadali na Polaków ze względu na nie pogodzenie się z nacjonalizacją która po wojnie nastąpiła (np. pseudo”Ogień”). W Polsce dziwnie wyznaje się rzekomy patriotyzm. Wymyśla się bohaterów których mamy czcić (m.in. żołnierzy wyklętych) – a przecież największymi bohaterami walk o Polskę byli zwykli ludzie…. A o wolność w trakcie stanu wojennego kto walczył ? Też ludzie, ludzie pracy…
  Teraz im kolejne rządy za to dziękują…
  Społeczeństwo też zapomina historię. Kto oddał nas w ręce sowieckie czyli ZSRR ? Sojusznicy jak: Anglicy, Amerykanie… To oni decydowali o losie Państw i ich granic. Jak i po I W.Ś. oraz po II W.Ś. Polacy walczyli na różnych frontach nie tylko za Polskę i tak się odwdzięczono. Polak zrobił swoje, Polak już nie potrzebny…
  Współczesny patriotyzm czy ma polegać na czczeniu bohaterów którzy tak naprawdę nimi nie są ? Czy bieganie z flagami, mordobicie i inne zachowania kiboli to też patriotyzm ? A może patriotyzmem jest działanie władzy przeciw społeczeństwu polskiemu, zabieranie im praw do godności jak kobietom, możliwości leczenia – centralizacja szpitali, prawdziwej informacji – zamordyzm mediów ? Czy zabranie 1,5 mln dawek szczepionki narodowi polskiemu na rzecz Ukrainy też możemy nazwać patriotyzmem ? Ludzie otwórzcie oczy i spójrzcie na teraźniejszość… i pomyślcie o przyszłości Was i Waszych bliskich

 2. A gdzie oddani miastu i wyborcom, na zawsze z Kędzierzynem:

  Rada Nadzorcza Peczkis,
  Wstęga Czochara,
  Nożyczki Porowska,
  Smog Kowalski

  tak bez żadnego trybu pytam, bo ja byłem ależ oczywiście byłem.
  Bo na Tłuska (siedział w tefałen) i Czosnowskiego (łatał rurę) nie liczyłem.

 3. Do @sznycel – Stefan Michnik na pewno nie. Ale taki dr Tomasz Greniuch, odznaczony przez prezydenta Brązowym Krzyżem Zasługi, będzie miał pomnik jako „zamęczony” przez TVN.

  • Facet jesteś głupszy niż ustawa przewiduje. W UB rzeczywiście nie było patriotów ale tych których nazywasz bohaterami – czyli żołnierzami wyklętymi też nie znajdziesz patriotów czy bohaterów. Mało tego dziś też ich nie ma. Patriotyzm to puste słowa. Jesteś urobionym robocikiem rządzącego obozu. Takim ja ty wcisnęli swą ideologię. Ideologia polega na tym że : Polacy jako społeczeństwo sami nie myślą to wódz ma za nich decydować dlatego od początku pierwej kadencji kazano zarejestrować imiennie ludziom telefony komórkowe. Następnie wgląd do kont bankowych, dalej to media, zabranie praw kobietom i nie tylko (nie chodzi o homoseksualistów). Centralizacja służby zdrowia w tym szpitali… Czy to jest jeszcze wolny kraj ? A czy nazwiesz to co już przetaczałem wyżej patriotyzmem że 1,5 mln. dawek dla Polskiego społeczeństwa daje się Ukraińcom ? Czy rozmowy z Chińczykami w sprawie nie sprawdzonej szczepionki dla Polskiego obywatela też jest O.K. ? A jeśli chodzi o bohaterów to już pisałem że są to zwykli ludzie i żołnierze którzy walczyli z okupantem w trakcie I i II W.Ś. Część z nich jak tzw. A.K.-owców ilu z nich aresztowano i wywieziono na Sybir. Także nie mów o patriotyźmie czy bohaterstwie…

 4. Amerykanie i Anglicy nie sfałszowali pierwszych po wojnie wyborów w Polsce a zrobili to nasze rodzime sprzedawczyki , pod dyktando sowieckich komunistów pod wodzą niejakiego Stalina,który pamiętał nam 1920 rok,bo to był mściwy Gruzin. Żołnierze tzw.wyklęci ,jako jedyni stanęli do nierównej walki z sowietyzacją naszej ojczyzny.Cześć ich pamięci !

 5. Podsumowując wypociny, jedyna prawda, moja prawda jest najmojsza:

  Wspaniała uroczystość ku chwale Ojczyzny i jej oręża. To dzięki takim bohaterom pochowanym po lasach lokalna ludność czuła się bezpieczna, a ich plony spokojnie oczekiwały na sprzedaż bądź konsumpcję, wszystkim żyło się dostatnio. Bohaterskie działania żołnierzy wyklętych zapisały się na kartach historii chlubą i chwałą. Piszą to nich poematy i elegie ludy na stepach Afryki i Mongolii.
  Do dziś starzy obywatele naszego powiatu pamiętają jak na tym terenie działali lokalni partyzanci wyklęci Werwolf.

  To dzięki obecnej władzy: koledze Jarosławowi i przyjacielowi Antoniemu Ci Wielcy Żołnierze odzyskali godność. To dzięki takim bohaterom Polska przechowywała godność w czasach wolności PO okupacji faszystowskiej. Pamięć o bohaterach w narodzie nie zginie.

  Władze Centralne PiS dziękują za okazanie pamięci!

 6. Widać że brak argumentów powoduje wściekłość w czerwonych ludzikach. Gdyby nie AK to z pewnością bylibyśmy 16 republiką ukochanego przez Waszych rodziców ZSRR.

  • Nadal głupcze bredzisz. Widać że PIS zaślepił i zakuł ci w łeb te głupoty. Nie masz pojęcia o czy bazgrzesz. AK-owcy to nie to samo co żołnierze wyklęci i nie myl pojęć skoro nie wiesz. A Polskę w łapy rusków to ukochane USA i brytole oddali także nie przekręcaj historii jak nie wiesz.

   • Widać to jedyne co potrafisz obrażać tych którzy się z Tobą nie zgadzają.
    Nawiasem mówiąc to Komorowski podpisał uchwałę o w/w święcie w 2011r więc PIS nie ma z tym nic wspólnego „pasikoniku”.

Skomentuj