Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu. FOTOREPORTAŻ

88

Od mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w kościele pw. św Zygmunta i Jadwigi Śląskiej rozpoczęły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod kozielską bursę, gdzie przed laty więziono żołnierzy niezłomnych, mieściła się tam katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Na miejscu odśpiewano hymn państwowy, a także przypomniano historię ludzi, którzy na naszym terenie zdecydowali się walczyć z powojennym reżimem.

W uroczystościach wzięli udział m.in. senator RP Beniamin Godyla, starosta Małgorzata Tudaj i wicestarosta Józef Gisman, sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz, a także radni, przedstawiciele jednostek samorządowych, służb mundurowych, szkół i organizacji społecznych oraz zwykli mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla.

Pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych działających na naszym terenie złożono wieńce i znicze.

88 KOMENTARZE

  • „ipn” ludobójcami byli ubeccy i sowieccy mordercy tych żołnierzy, którzy strzelali im po kryjomu i po tchórzowsku w tył głowy. A takie wypowiedzi, jak twoja pokazują jak długo może trwać stalinowska narracja.

   • bawi mnie, jak taki typek pisze o sobie Patriota. Poczytaj wyprany mózgu:

    W 1990 nowotarski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wydał oświadczenie w którym czytamy: Nie mamy nic wspólnego z „Ogniem” i jego pogrobowcami. Uważamy, że zamiast uczestniczyć w uroczystościach ku czci „Ognia” należałoby odprawić żałobne nabożeństwo w intencji jego ofiar, a jest ich 430.

  • To teoria twojego komunistycznego tatusia czy mamusi? A może oboje byli zdrajcami za radzieckie monety?

 1. To ci co zabijali Polaków po wojnie, Polaków co chcieli spokojnie w swoich wioskach żyć ze swoimi rodzinami. Zabijali Polaków bo ktoś krzywo popatrzył, nie dał jedzenia przeklętym bandytom z lasu.
  Teraz mamy takich bohaterów, chwała takim „Polakom”, brawo Wy.

  • Chciałbyś być na jego miejscu. Zawiść zżera. Idź do roboty. Pokaż swe zdjęcie to skomentuje się twój wygląd zgodnie z „europejskimi standardami.” :)))

    • Sam sobie zrób „coming out.” Termin ten oznacza proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi.” Znowu piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia :)))

 2. Czytając komentarze, widać iż niektórym bardzo się nie podoba pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Nawet i dziś chcieliby zohydzić ich imię…

 3. Wstyd i hańba dla państwa, że dziś czci się pospolitych bandytów i morderców. Owszem, nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, byli wśród nich także ludzie przyzwoici. Jednakże na transparentach niesione są wizerunki ludzi, którzy dopuszczali się zabójstw na miarę czystek etnicznych! To nie są moi bohaterowie!
  Cześć i chwała pomordowanym przez obecnie uznanych za „bohaterów”

  • Wymień te „zabójstw na miarę czystek etnicznych.” Chciałbyś widzieć transparenty takich „wielkich” jak Bandera, A.Hitler, Himmler, J.Stalin itd. ? :))

   • W latach 1944-1949, nieważne, czy nazwiemy ten czas wojną domową czy inaczej, „wyklęci” zabili ponad 5 tys. cywilów, w tym 187 dzieci do lat 14. Ale o tym się nie mówi, bo dla prawicy byli to komunistyczni pachołkowie i donosiciele do UB. Bezkrytyczne gloryfikowanie tzw. żołnierzy wyklętych

    • Miałeś wymienić te „zabójstw na miarę czystek etnicznych.” Teraz podajesz „wyklęci” zabili ponad 5 tys. cywilów, w tym 187 dzieci do lat 14.” Podaj źródła na których opierasz swoje zdanie. Masz problem z tym ?

 4. Czy to ci sami ŻOŁNIERZE WYKLĘCI,co zarzynali dzieci i niemowlęta na wsiach obok Hajnówki?Czy to ci sami ŻOŁNIERZE WYKLĘCI co gwałcili i zabijali kobiety i młode dziewczyny?Jeżeli tak,6 to już wiem dlaczego ludzie co przeżyli to piekło nazywali ich ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI!!!

   • 6 czerwca 1945 – Wierzchowiny: Oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” zamordował 194 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Doszło również do rabowania mienia i gwałtów. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie. (Mariusz Zajączkowski „Spór o Wierzchowiny.

    29 stycznia 1946 roku oddział NZW Romualda Rajsa ps. „Bury” zamordował 16 osób we wsi Zaleszany. Ofiary zostały spędzone do chaty rodziny Niczyporuków, którą partyzanci podpalili. W płomieniach zginęli: Stefan Weremczuk, Jan Niczyporuk, jego żona Natalia i troje małych dzieci, Aleksy, Michał i Piotr Niczyporukowie (w wieku 3, 5 i 7 lat) oraz niemowlę: Nadzieja Leończuk. Podczas próby ucieczki z płonącego domu zastrzelono: Grzegorza Leończuka i jego synów: 3-letniego Konstantego i pół-rocznego Sergiusza. Partyzanci zabili też Teodora Sacharczuka za odmowę oddania owsa, Aleksandra Zielinkę z Wólki Wygonowskiej i 16-letniego Piotra Demianiuka – syna sołtysa. Uprowadzono też Michała Niczyporuka. Tego samego dnia oddział odwiedził Wólkę Wygonowską, gdzie zamordował Stefana Babulewicza i Jana Ziemkiewicza.

 5. Zamiast pamiętać o wyklętych uczcijmy lepiej pamięć „Niezłomnych” W jakim celu przy oficjalnych uroczystościach zezwala się na obecność
  „kibolskiego” towarzystwa? Kiedy „opalony goryl” zniknie ze sceny i przestanie odgrywać ten żałosny teatrzyk?

 6. Zaprzańcy odważni, bo anonimowi. Potomkowie sowieckiego okupanta i czworacznych parobków. Wy możecie obrażać, to i o was prawdę trzeba pisać. Poczytajcie sobie w necie o mordercach, przywleczonych przez sowietów, którzy po wojnie zasiadali w sądach, prokuraturze czy MBP.
  Przypominam, że Żydzi w kierownictwie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zajmowali niemal połowę stanowisk. A w jednostkach wojskowych oficerami politycznymi byli wyłącznie sowieci.

  • Czysta manipulacja, morderca Polak jest lepszy od mordercy sowiety, morderca ale swój. Czysta hipokryzja, a Żydzi po wojnie wzięli odwet za okazaną „pomocna dłoń” z czasów okupacji.

   • Którzy Żydzi? Ci z USA?
    Żydem można zostać, dokonując konwersji na judaizm. Więc ile jest żyda w żydzie?
    I gdzie manipulacja?
    „Prokurator Wacław Krzyżanowski, który dla 17-letniej dziewczyny zażądał kary śmierci, był oskarżany przez Instytut Pamięci Narodowej o udział w zbrodniach komunistycznych, został jednak uniewinniony przez sąd.
    Danutę Siedzikównę zabił 28 sierpnia 1946 r. o godz. 6.15 strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. Wcześniejsza egzekucja z udziałem żołnierzy nie udała się. Żaden nie chciał zabić „Inki”, choć strzelali z odległości trzech kroków. Według relacji obecnego w czasie egzekucji księdza Mariana Prusaka „Inka” krzyknęła przed śmiercią: „Niech żyje Polska”.”

    • Według relacji obecnego w czasie egzekucji księdza Mariana Prusaka „Inka” krzyknęła przed śmiercią: „Niech żyje Polska”.”
     A co krzyknęły dzieci i kobiety zabijane przez żołnierzy – nomen est omen – wyklętych. Powiedz nam @jaka szkoda, co krzyknęły.

     • @Pietia powiedz, co krzyczeli radzieccy, niemieccy i ukraińscy tzw. „żołnierze,” zabijając polskie dzieci i kobiety ?

    • Wspomniana Inka, na Mazurach za puszkę oddawała się lokalnemu chłopstwu, bohaterstwo pełną gębą. Wyobraź sobie, że żyją tego świadkowie, z którymi miałem okazję rozmawiać, a stawiają jej pomniki. TO JEST ŚMIECH NA SALI !
     Miejcie swoje 5 minut, miejcie, bo nigdy nie mieliście w zasranym życiu niczego. Fajnie z boku śmiać mi się półgębkiem, bo mi po prostu Was żal, ulegliście masowej manipulacji.

     • Przedstaw tych świadków z imienia, nazwiska i adresem zamieszkania twierdzącymi że „Wspomniana Inka, na Mazurach za puszkę oddawała się lokalnemu chłopstwu.”

   • Morderca polak nie jest lepszy od mordercy sowiety zabijający polaków. Jest jeszcze gorszy, bo zabija swoich.

  • Wypierdek jaśnie oświeconego pana czuje wstręt do potomków czworacznych parobków?! A może hitlerowski okupant był dla ciebie lepszy niż sowiecki? Trudno się tym parobkom dziwić, bo musieli jakoś odreagować za krzywdy i poniżenia, których im nie skąpiliście. Bliższa wam była ziemia i majątki, które rozparcelowano i rozdano ,a wy nie mogliście tego znieść więc dlatego mordowaliście się wzajemnie. I jeszcze jedno ”jaka szkoda”, krzyk rozpaczy po rosyjsku lub niemiecku nie rozpozna tylko zwyrodniły morderca, których dzisiaj uznajecie za bohaterów.

   • Za to potomkowie czworacznych parobków będą mogli pokazać się pełną gębą w pochodzie z okazji 1 maja. W oddziałach podziemia po 1945 r byli również „potomkowie czworacznych porobków.”

    • 31 stycznia 1946 oddział Romualda Rajsa ps. „Bury” rozstrzelał 31 furmanów, których wcześniej uprowadzono.

     • Zgadza się. Furmani deklarujący narodowość polską zostali wypuszczeni, a prawosławni białorusini nie. Potem zostali oni pozbawieni życia po dowiezieniu w pobliże stacjonowania oddziału. W takich przypadkach było to podyktowanie ujawnieniem tego i zniszczeniem oddziału. „Sam „Bury” zeznawał w późniejszym procesie, iż furmanów rozstrzelano za „złe ustosunkowanie się do nielegalnych organizacji.” Mord w Puchałach Starych https://pl.wikipedia.org/wiki/Mord_w_Puchałach_Starych

 7. Jednym z takich morderców był Henryk Świątkowski – stalinowski prokurator, który wydał śmierci m.in. na rotm. Pileckiego. Czy o nim pisać nie wolno, bo to wujcio Kaczyńskiego?

  • Nie, Diana, Walczyłem po Grunwaldem po stronie Krzyżaków. Potem przeprowadziłem się do Sztokholmu i znów mnie przywiodły losy pod Częstochowę. Potem już nie walczyłem z bronią. Po nastaniu epoki elektryczności mieszkam w Dreźnie. Pokonałem kilka razy Polaków w wyścigu pokoju, bo jechałem w zespole NRD. Wspominam to z rozrzewnieniem. Na rowerze już nie jeżdżę. Teraz już mam więcej czasu dla siebie i mogę pośmiać się z takich tępot jak ty, co do niczego nie doszłaś nic w życiu nie osiągnęłaś, ale z flagą po mieście umiesz biegać.

  • Jednym słowem ……………….”Precz,” z takimi jak @czerpak twierdzącymi coś co nie mogą potem swojej racji mającymi jedynie wizje. :))

    • :)) Dzięki za diagnozę. Czapa dalej boli ? Jesteś w trakcie leczenia i nie bierzesz leków przypisanych przez lekarza ? Ach te psychotropy. Nie dobrze :))

     • 12 listopada 1946 Niedzica – partyzanci Józefa Kurasia ps. „Ogień” zamordowali i obrabowali Słowaka, Michała Kuźla – ojca sześciorga dzieci. Tego samego dnia nieznani sprawcy zabili członków PPR: Biegańskiego, Jana Zawadzkiego, Jana Pałkę i funkcjonariusza UB Ciesielskiego. Zginęli też: Józefa Janocka i Józef Szeliga (brak informacji o członkostwie w partii.

     • „Tego samego dnia nieznani sprawcy zabili członków PPR: Biegańskiego, Jana Zawadzkiego, Jana Pałkę i funkcjonariusza UB Ciesielskiego.” w tamtym czasie członków PPR i funkcjonariuszy UB rozstrzeliwano od razu. Odnośnie wypadów na terytorium Słowacji i słowaków było podejście, że jako sojusznik III Rzeszy Niemieckiej który zaatakował w wrześniu 1939r i przyłączył część terytorium Polski było podejście jak do najeźdźcy i okupanta.

 8. Widać że to święto wyjątkowo rozwścieczyło BOLSZEWIĘ oraz jej pomiot. 😉

  Rzeczywiście w Matołkowie jakby szczególnie, III pokolenie UB zwalcza III pokolenie AK.

  Pozdrowionka dla Pieti – podszywacza. Siemanko 😀

  • I co z tego. Widać pasujesz do nich. Ty nie na temat, ponieważ artykuł jest o uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcesz się wykazać to zrób coś pożytecznego dla tego miasta i państwa.

   • Właśnie dorzuciłem plastiku do kopciucha, fajnie się dymek ściele, ja nie wdycham, to jest mój wkład dla miasta i państwa, by żyło się lepiej, czekam na dotację na docieplenie i wymianę pieca inaczej sam w swój dom nie będę inwestował, czekam aż da mi państwo z podatków wszystkich obywateli. Mają kasę na szlachetna misje TVP, więc mam nadzieję, że taki truciciel jak ja otrzyma wsparcie bo mi się należy

 9. „Pietia” przykra jest lokalna ZMOWA MILCZENIA wszechobecna w publikacjach, reportażach dotycząca kozielskich ludobójczych zbrodniarzy(UB-owców, SB-owców, milicjantów i donosicieli TW) działających w kozielskich kazamatach UB. Za represje, życiowe tragedie, łamanie sumień w tamtych latach nie odpowiada system.
  ODPOWIADAJĄ konkretni ludzie z imienia i nazwiska, których powinniśmy poznać.
  ODPOWIEDZIALNOŚĆ ludzi bezpieki za przeszłość nie budzi żadnych wątpliwości.
  Ofiarom, które gnębili i szykanowali, należy się moralne zadośćuczynienie, choćby nawet w formie symbolicznego potępienia ich prześladowców. Może się okazać, że będzie to jedyny sposób wymierzenia sprawiedliwości.

 10. A nie byłoby lepiej tych ŻW po prostu nie ruszać, nie nagłaśniać, nie ustanawiać NDPŻW, nie organizować mszy i spęów? Ale pewnie nie. Przecież cechą dobrej zmiany jest skłócanie Polaków, poprzez rozszarpywanie ran.

 11. Szkoda mi tej młodzieży co ma teraz takich bohaterów, kiedyś wciskali zbrodniarza Lenina, a teraz znów pranie mózgów na podobnym poziomie.

  Jak to ma się do bezmiaru wszechświata te wasze powyższe tworzenie niepotrzebnych nikomu zapisów bitowych?

   • Wszyscy chcą podwyżek zarobków, ale nie biorą pod uwagę faktu, że odbywa się to kosztem konsumentów. Prywatni pracodawcy, a jest ich zdecydowana większość, nie dadzą podwyżki swoim pracownikom z własnej kieszeni, obniżając swój zysk, tylko rekompensują to podwyższając ceny wyrobów lub usług.
    Duży udział w podwyżkach mają także pośrednicy. Jeżeli każdy na poszczególnym etapie (od producenta przez kilku pośredników, do sprzedawcy) zastosuje marżę od 50 do nawet 100%, to mamy „wolny handel”, jak wolną amerykankę.

   • @wyklnięty, wyjaśniam. Wyższe ceny, bo -susza, wadliwa wcześniejsza, przed 2015 rokiem polityka rolna i nie tylko. Pomyśl, jakie byłyby ceny, gdyby rządziła poorzednia opcja. Pewnie mielibyśmy teraz 0,5 biliona dziurę VAT i dyskusję o wydłużeniu wieku emerytalnego do 70 lat. Życzę dobrego samopoczucia.

    • dlaczego nikt nie został z tego rzekomego złodziejstwa PO rozliczony, pytam dlaczego? Podobnie jak wrak, świadczy to o indolencji i głupocie Antka, Adriana, Beaty, Klempy i mojego ulubieńca Suskiego, który przebija Matołusza

     • Spytaj o to czerwony gamoniu swoich, czyli waszych POpapranych i nieuczciwych tzw. prokuratorów i sędziów.

    • czemu nie pracujesz jeszcze w ministerstwie gospodarki, klimatu albo w wodociągach? marnujesz się ekspercie pisowski. A co z waszym ekspertem miejskim od strzelnic?

  • Był też jego brat Wilhelm……………… też oprawca Stalinowski. I wiele ofiar na koncie. I jest bardzo podobny do Jarka na zdjęciach . Wikipedia podaje listę jego ofiar.

 12. Plany III Rzeszy Niemieckiej wobec ludności polskiej, żydowskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, czeskiej i innych narodów podbitych to Generalny Plan Wschodni (Generalplan Ost), plan osadnictwa germańskiego na terenach położonych na wschód od granicy Niemiec sprzed 1939; oprac. 1941 w Gł. Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy. Generalny Plan Wschodni zakładał, że w ciągu 20 lat z 45–60 mln mieszk. tych terenów (5–6 mln Żydów) będzie wyniszczonych i wysiedlonych 30–50 mln osób (w tym 85% wszystkich Polaków — 20 mln), pozostałe osoby planowano przeznaczyć do niewolniczej pracy, niewielka zaś liczba osób podlegałaby germanizacji. Na terenach kolonizowanych planowano osiedlenie w pierwszych 10 latach 4 mln kolonistów niem., później jeszcze 6 mln. Na ziemiach pol. władze III Rzeszy już od 1939 prowadziły akcję kolonizacyjno-germanizacyjną na tzw. obszarach wcielonych do Rzeszy, gł. w Wielkopolsce i na Pomorzu, 1942–43 na Zamojszczyźnie. Generalny Plan Wschodni (wersja rozszerzona) https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni ; Łódź: ważne miejsce w nazistowskich planach przesiedleńczych https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1634503,1,lodz-wazne-miejsce-w-nazistowskich-planach-przesiedlenczych.read ; Szokujące dokumenty! Plan Hitlera dla Polski wciąż aktualny https://www.pch24.pl/szokujace-dokumenty–plan-hitlera-dla-polski-wciaz-aktualny,45601,i.html

   • No cóż @Szymon. Trzeba niektórych douczyć. Wypowiadają się o sprawach nie mając pojęcia o tym lub koniecznie nie chcą o tym wiedzieć. Wiesz taka amnezja, gdy prawda jest bardzo niewygodna. :)))

 13. Poczet sztandarowy ze szkoły nr 10 mógłby się nauczyć noszenia szarf. Jako jedyny ma nieprawidłowo założone i jeszcze pani nauczycielka w nim idzie. Mieli mnóstwo czasu żeby zauważyć błąd. Wstyd dla młodzieży.

 14. Tadek36 A jak się ma takie zgromadzenie w czasie pandemii do bezpieczeństwa przed zakażeniem wirusem. Zgromadzenie znacznej liczby osób, przebywających blisko siebie bez masek i rękawiczek. To jawna kpina z zarządzeń władz. Czy należy to traktować jako nieposłuszeństwo obywatelskie?

 15. I swietnie w imieniu Inki. I ludziom wykletym kto wie kto to. bo wiekszosc to debile ktore gowno wiedza takich zolnierzy powino byc mnostwo

 16. Epidemie to wy macie w glowie niema wirusa.dla czego nazywa sie korono wirus tych co was okradaja wbijajac wam nazywa sie korona krol a wy biedaki szaraki to wirus co trzeba sie go pozbyc debile wbijcie se to do glowy ze oni z was robia glupkow

Skomentuj