Uroczystość pod pomnikiem powstańców z udziałem wojewody Kłosowskiego i poseł Czochary. ZDJĘCIA

25

W piątek 7 maja, dokładnie w setną rocznicę pomordowania na Pogorzelcu schwytanych powstańców śląskich przez oddziały niemieckie, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary odbyła się uroczystość z udziałem wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego oraz poseł Katarzyny Czochary.

7 maja 1921 roku, po wybuchu III powstania śląskiego, oddziały niemieckie schwytały i rozstrzelały na dzisiejszym Pogorzelcu pięciu polskich bojowników. Pół wieku później upamiętniono ofiary, odsłaniając pomnik znajdujący się na placu Pamięci Rodła. Dziś, w setną rocznicę, odbyła się tam upamiętniająca uroczystość. Udział wzięli w niej m.in. wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, poseł Katarzyna Czochara oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych. Przemówienia poprzedziło odegranie hymnu państwowego oraz modlitwa.

– Pamiętamy i czcimy tych bohaterów, bojowników o polskość Śląska, którzy tutaj, na skutek haniebnego czynu, stracili swoje życie. To, że trzecie powstanie śląskie zakończyło się sukcesem i przyłączeniem znaczącej części Górnego Śląska, tej bogatszej i uprzemysłowionej, to zasługa takich właśnie bohaterów. Chwała im i cześć. Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują tę pamięć – mówił Sławomir Kłosowski.

Poseł Katarzyna Czochara przypomniała niedzielną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Górze św. Anny, gdzie odbyły się główne obchody setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

– Prezydent mówił o tym, co tak naprawdę sprawiało, że pomimo tego, iż Polski nie było ponad 100 lat na mapie Europy i świata, mieszkańcy tych ziem, także dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla, mieli w sercach Polskę i gotowi byli oddać za nią życie – powiedziała Katarzyna Czochara.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i wykonanie „Roty”.

Była to druga tego dnia uroczystość pod pomnikiem. Wcześniej władze miasta odsłoniły tablicę upamiętniającą stulecie wybuchu III powstania śląskiego.

 

25 KOMENTARZE

 1. Dlaczego władze miasta nie zaprosiły wojewody i parlamentarzystów na tak ważna wydarzenie? Może chciały zawłaszczyć setną rocznicę tylko dla siebie? Warszawka zabroniła? Naśladujcie dalej „dudkowców”, a następne wybory samorządowe przegracie z kretesem. PiS zaprosiło, pięknie to wyszło i jeszcze bardziej zyskali w moich oczach.

  • Zaproszenie było dla wszystkich kto chciał to przyszedł. A że PiS musi być zawsze osobno i nie umie z nikim współpracować to inna baja. Poza tym jedna frakcja PiSu była o 12 z prezydentową a druga o 18 z wojewodą hahahahaha

 2. Jutro czyli 9 maja jest święto Unii Europejskiej. Wywieśmy flagi na naszych domach i balkonach. POkażmy POKOnanym, że zrobili błąd nie głosując ostatnio w sejmie z nami i komuchami oraz ludowcami za przyjęciem FO.

  • Mam nadzieję że masz na myśli podszywaczu flagi biało-czerwone
   Jest tyle kotletów ale sznycel jet tylko jeden!

   • To ty się POdszywasz pode mnie. Na dodatek jesteś ( z definicji) megaloman i faszysta. Podpisujesz się z dużej litery a faszyzm prezentujesz, sugerując wywieszanie flag polskich w dniu święta UE.

 3. Co tam prezydentowa? liczy się, że Newada był na uroczystości o 12-tej i był też na popołudniowej 0 18-tej. Podziwiać jaki Newada pracowity, żadnej okazji nie przepuści stara się jak może, ale bez cebulowej ostatnio się z nim nie pokazuje. Widocznie jest już niepotrzebny. Cyklopa też nie widać nigdzie. Mówią, że zniechęcony do polityki i do cebulowej.

 4. Rozumiem uczczenie Powstania ….. Ale dlaczego całe ceremonie tylko tam ? Czemu nie złożyli również wieńców w Koźlu – pomnik poświęcony „Powstańcom Bojownikom o Społeczne i Narodowe Wyzwolenie Śląska” znajduje się obok mostu Długosza nad Odrą. O tym pomniku przypominają sobie w święta jak 3 Maja czy 11 Listopada ? W pozostałe dni pomnik jest zaniedbany ,walają się butelki i inne artykuły po działalności miejscowych lumpów ? Może p. Nowosielska wraz z Radnymi by coś w tej sprawie w końcu zrobili a nie tylko celebrować w mediach. Już takich w TV jest wielu i wystarczy.
  À propos setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Powstał na początku 80-tych lat ubiegłego stulecia serial pt. „Blisko coraz bliżej” w którym pokazano życie i losy Ślązaków w tym również wojenne. Był także poruszony temat właśnie tego powstania. Kręcono owe sceny m.in. w Koźlu na wyspie. Czemu nie ma śladu jakiejś skromnej tabliczki informującej o tym zdarzeniu ?

  • Przestań wklejać ten sam kłamliwy tekst w każdym wątku. Pomnik w Koźlu został posprzątany a działacze PO złożyli pod nim kwiaty.

 5. Ten z parasolem to faktycznie miszczu drugiego planu. Niby przypadkiem jest na co drugim zdjęciu i to w jakim towarzystwie. Na tej imprezie o 12 nie było księdza, bo Ci od BabciSabci wyzywali niedawno duchownych kloacznie więc nie mają co liczyć na wsparcie. Żołnierzy pod bronią o 12 też przy pomniku też nie było, bo w naszym mieście możliwości czegoś takiego nikt nie potrafi załatwić.

Skomentuj