Upamiętnili 29. rocznicę wielkiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej

2

W czwartek w lasach Nadleśnictwa Rudy Raciborskie odbyły się uroczystości upamiętniające tragedię, jaka miała miejsce w 1992 roku. Pożar lasu w Kuźni Raciborskiej był największym pożarem w Polsce i Europie Środkowej po II wojnie światowej.

26 sierpnia 1992 r. w Kuźni Raciborskiej rozpętało się prawdziwe piekło. Ogień pochłonął trzy ofiary, kilkaset osób było rannych. Spłonęło 9 tysięcy hektarów lasu, a z żywiołem walczyło ponad 10 tysięcy ludzi.

W dniu 26 sierpnia 1992 r. około godz. 13.50 z dwóch wież obserwacyjnych napłynęły jednocześnie meldunki o pojawiającym się dymie wzdłuż torów kolejowych PKP linii Racibórz – Kędzierzyn-Koźle, przebiegających zachodnim krańcem dużego kompleksu leśnego. Prawdopodobną przyczyną zapłonu była iskra spod kół hamującego pociągu.

Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września. Wśród ofiar pożaru znalazło się dwóch strażaków: aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana i druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica.

Władze samorządowe, strażacy i leśnicy spotkali się w miejscu tragicznej śmierci mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh Andrzeja Malinowskiego, by oddać cześć poległym podczas działań gaśniczych pożaru lasu, a także wyrazić szacunek ich rodzinom i wszystkim tym, którzy dla dobra swojego narodu oddali życie. Po wspomnieniu poległych i modlitwie w ich intencji, złożone zostały wiązanki kwiatów i znicze pod pamiątkowym krzyżem oraz na symbolicznych mogiłach.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Doradca Wojewody Śląskiego Czesław Sobierajski, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha, Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Wojciech Nawara, Komendant Powiatowy PSP w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu mł. bryg. Marek Kocielski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Witold Witosza, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu

2 KOMENTARZE

  1. Zastanawia mnie tylko jaki wkład w gaszenie tego i innych pożarów mieli Ci strażacy z koloratkami i fioletowymi szalikami byłem w Kotlarni gdzie był sztab dowodzenia widziałem jednostki z całej Polski z Czech, a jednostki w koloratkach nie spotkałem. Chętnie zapoznał bym się z materiałem opisującym dzielnych strażaków z kropidłami jak gaszą las.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj