Unia Europejska dofinansuje budowę obwodnicy północnej kwotą ponad 207 milionów złotych

49
Tak ma wyglądać nowe rondo w miejscu ostrego zakrętu przed osiedlem Piastów. Zgodnie z zapowiedziami firmy realizującej inwestycję, pojedziemy nim w czerwcu 2022 roku.
Za dwa lata kierowcy pojadą nową obwodnicą Kędzierzyna-Koźla. Koszt całkowity inwestycji to 272,4 mln zł. Obwodnica powstanie przy wsparciu środków unijnych i krajowych. Dziś otrzymała 207,8 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich. W podpisaniu umowy uczestniczył wiceminister Waldemar Buda.

Obwodnica Kędzierzyna Koźla to ponad 14-kilometrowa droga, która będzie miała dwa, a na niektórych odcinkach trzy pasy ruchu. W ten sposób będzie możliwe bezpieczniejsze wyprzedzanie.– Polski rząd inwestuje w budowę obwodnic, ponieważ nie tylko skracają czas przejazdu kierowców przez miasta, ale co ważne poprawiają bezpieczeństwo i warunki życia mieszkańców. Ministerstwo Funduszu i Polityki Regionalnej dofinansowało inwestycje w Kędzierzynie-Koźlu z Funduszy Europejskich. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 207 mln zł ze środków unijnych. Pozostałą cześć kwoty uzupełnią pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

– Obwodnica umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego z miasta. Po jej oddaniu, z ulic zniknie transport niebezpiecznych materiałów z zakładów chemicznych, zlokalizowanych na terenach przemysłowych w Kędzierzynie-Koźlu – dodaje wiceminister Waldemar Buda.

Umowa o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zawarta pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowy odcinek będzie przedłużeniem istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w kierunku autostrady A4. Od ronda, jakie powstanie w ciągu DK40, trasa pobiegnie nowym śladem, omijając Sławięcice oraz Ujazd i włączając się z powrotem do DK40 tuż za granicą woj. opolskiego i śląskiego na terenie gminy Rudziniec.

Do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 426 będzie to jednojezdniowa droga z dodatkowym naprzemiennym pasem do wyprzedzania (2+1), a od tego skrzyżowania – czyli niemal połowy długości obwodnicy – o przekroju tradycyjnym w układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach.

Wybudowane zostaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

Wartość umowy z wykonawcą wynosi 220 mln zł, a planowany termin zakończenia prac to IV kwartał 2022 r. Po wydaniu w czerwcu br. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla tej inwestycji, w lipcu wykonawca przystąpił do prac w terenie. Aktualne zaawansowanie dla tego zadania wynosi około 20 proc. Prowadzone są roboty drogowe w zakresie wykonania wykopów, nasypów, podbudowy z kruszywa, podbudowy mineralno-bitumicznej, warstwy wiążącej oraz umocnieniem skarp i rowów. Na różnych etapach wykonywane są prace przy sześciu obiektach.

 • Całkowita wartość projektu: 272 424 300,00 zł
 • Wydatki kwalifikowane: 244 472 350,38 zł
 • w tym dofinansowanie unijne: 207 801 497,82 zł

49 KOMENTARZE

 1. Dynamiczne działania PiS umożliwiły pozyskanie ogromnej dotacji. Dziękujemy rządzącej partii, że skłoniła UE, tak nieprzychylną Polakom na taki akt miłosierdzia. Co więcej to teren z dala od Podkarpacia będącego centrum Polski i oczko w głowie władzy.
  Tusek nigdy by czegoś takiego nie osiągnął, a widzicie dla podwładnch JK zwanego Zbawcą to pestka. Cała inwestycja dzięki PiS, a Wy ich nie lubicie i krzyczycie podłości po nocach. Nie wspomnę już co tu wypisujecie, same nieprawdy, co bardzo smuci obrońców, wyznawców, popleczników PiS.
  A czy wybrano już kancelarię, która dokona rozliczeń tej inwestycji,? Chętnie zgłoszę taką prowadzoną przez szwagierkę brata, radną i oddaną słusznej sprawie, raz nawet zatwittała, że lubi GO.

 2. To teraz mam dylemat. Chciałabym w Polsce zmian które przeprowadza PIS. Ale UE ich nie chce. I cofnie nam kasę na inwestycje. UE narzuci nam kilka nowych praw (LGBT itp). A jak nie, to forsy nie będzie.
  Jakoś sprzedawać za kasiorę się brzydzę.
  Więc popieram ewentualne veto PIS w sprawie tzw praworządności w UE.

    • No, Alina, twoja mentalność jest wprost zadziwiająca: do tej pory nie brzydziłaś się sprzedawać za kasiorę, ale jak już w grę wchodzi praworządność, to już za kasę nie chcesz? I jak zwykle majaczysz w liczbie mnogiej. Nie umiesz wypowiadać się za siebie?

    • Masz rację Alyna! To straszne – jakaś praworządność. O fuj! Zwłaszcza w państwie rządzonym przez jedynie słuszną partię, prawą i sprawiedliwą… Jak w ogóle można czegoś takiego wymagać? Już miniony wielkiego kaczo di tutti kaczi pokażą tej Unii, gdzie pierz ro… yyyy gdzie raki zimują, okej?!

  • Znowu synku rozrabiasz ? Podwalasz się jak zwykle pod obce tobie nicki w tym mój aby nie odpowiadać za swój debilizm do tego jak zwykle wypisujesz oklepane już dyrdymały. Nie ma co na idiotę zwracać uwagi bo jest prostakiem ograniczonym umysłowo i do niego nic nie dociera od „Pancernik Potiomkin” !

   • Znowu synku rozrabiasz ? Podwalasz się jak zwykle pod obce tobie nicki w tym mój aby nie odpowiadać za swój debilizm do tego jak zwykle wypisujesz oklepane już dyrdymały. Nie ma co na idiotę zwracać uwagi bo jest prostakiem ograniczonym umysłowo i do niego nic nie dociera od „Pancernik Potiomkin” !

     • Co pajacu nudzisz się to weź się za uczciwą robotę zamiast ćpać i chlać – liście po Kędzierzynie się walają… Za ko0muny by ci blondyną te durnoty z pustego łba wybili !

 3. Zacznę od fragmentu cytatu z tekstu : ….”Polski rząd inwestuje w budowę obwodnic, ponieważ nie tylko skracają czas przejazdu kierowców przez miasta, ale co ważne poprawiają bezpieczeństwo i warunki życia mieszkańców”…… Istniejąca już część obwodnicy powinna spełniać swoje zadanie jednocześnie powinien zmniejszyć się ruch ciężkich pojazdów przez ulice Koźla dzielnicy Stare Miasto. Niestety tak nie jest. Nadal większość ciężkiego tranzytu przejeżdżą m.in. ul Racławicka ,24 kwietnia oraz Głubczycką. W niektórych budynkach zwłaszcza obok wymienionej arterii w momencie przejazdu ciężarówki wszystko się trzęsie.
  Wywrotki jadą z dosyć sporą prędkością i nadmiernie hałasują i to już przed godziną 5 rano. Pomimo zgłoszenia do Pani Prezydent, nic magistrat nie zrobił w tej sprawie. Mało tego w odpowiedzi piszą ,że miasto postara się by zwiększyć bezpieczeństwo oraz stwierdzili iż muszą tędy jeździć owe pojazdy ze względu na istniejące zakłady….
  Nie wiem jakie zakłady miała Pani Prezydent na myśli ? Bo w okolicy wymienionych powyżej ulic nic nie ma.
  Najwidoczniej Włodarze nawet nie wiedzą co się znajduje i gdzie na terenie miasta. Po prostu ręce opadają. Tylko, Pani Prezydent czemu w takim bądź razie w Kędzierzynie w Śródmieściu mogliście zabronić przejazdu ciężkiemu tranzytowi, a w Koźlu nie ? Już nie wspomnę o innych uszczerbkach o których była mowa w piśmie
  czyli brak patroli policji od godziny 22 do godziny 6. Czy za mała ilość ławek w kozielskim parku. To ja jako mieszkaniec jak to nazywacie „Miasta możliwości” mogę stwierdzić z pewnością że możliwe jest zrealizowanie tych postulatów lecz hamulcem jesteście wy Władza. Nie słuchacie społeczeństwa lokalnego….

  • Jeszcze tylko wy jaśnie : przes to że nie ma patroli policji od 22 do 6 nie czuje się bespeicznie jak śpie na ławce w parku !! A właściwie to po bełcie nawet spokojnie nie morzna spać bo nie ma ławek w parku !! Rżondam natychmiast więcej ławek !! Nie chce speac razem ze Zdziechem z Branic bo on puszcza simierdzonce bonki !!!

   • Co, śmieszą cię sprawy społeczne ? A może problemy ludzi ? To masz ze sobą problem. Dajesz tylko o sobie świadectwo, treść komentarza do tego wypisywanie tych bzdur jeszcze z błędami. Użyłeś mojej tożsamości bez mojej zgody. Normalny człowiek się tak nie zachowuje. Nie podpisuje się czyimś awatarem lub podpisem, nie wypisuje treści złośliwych ,ośmieszających do tego głupich i prymitywnych. Twoje zachowanie sugeruje ,że jesteś chorym psychicznie samolubem. Lecz się.

 4. Nie wiem czy się należy cieszyć z nowego odcinka obwodnicy , jeżeli jadąc dalej w stronę Odry będziemy stalinizmu niedługo na dwóch pasach od ronda koło Odrzańskich.Czy nikt z włodarzy naszego miasta nie jeździ tamtędy w godzinach szczytu.Inwestujemy nasze podatkowe pieniądze w „granitowe drogi i chodniki”szerokie drogi rowerowe , a wszyscy kierowcy stoją i zgrzytają zębami na drogach dojazdowych do Ronda Milenijnego.Kto bierze pieniądze za zarządzanie i projektowanie dróg w naszym mieście ? O godzinie 15.00 wszystkie dojazdy do Ronda odbywają się w mrówczym tempie .Panowie Dyrektorzy z Zarządzania Drogami w naszym mieście pytanie dlaczego Rondo Milenijne nie może mieć takiego rozwiązania jak na załączonym zdjęciu ?
  Gmina Reńska Wieś wywalczyła piękne rondo a K-Koźle stoi w korkach w newralgicznym punkcie .👍

  • 1. Co ma do tego stalinizm?
   2. Kto bierze pieniądze? Różni ludzie, czasami nawet sfrustrowani kopacze rowów.
   3. Rondo Milenijne nie może mieć takiego rozwiązania, bo krzyż milenijny się nie zmieści, a symbole religijne są ważniejsze niż jakieś rondo.

   • Na świecie są różne inne rozwiązania komunikacyjne – tunele,estakady – symbole religijne, można też przestawić w inne miejsce.

 5. Jak dobrze że wstąpiliśmy do UE za rządów tej lepszej partii. Z obecną władzą prędzej byśmy przystąpili do USA jako 51. stan.

 6. „z ulic zniknie transport niebezpiecznych materiałów z zakładów chemicznych”. NIE ZNIKNIE! Cysterny z ZAKu nadal będą jeździć ul.Wojska Polskiego i al.Lisa przez os.Piastów żeby dostać się do obwodnicy. Rozwiązaniem byłoby wybudowanie drogi przez Dąbrowę Leśną do planowanego „łącznika”.

  • Autos słów: Fryderyk Schiller
   Muzyka: Ludwig van Beethoven
   Dyrygent wersji hymnu: Herbert von Karajan

   Let say uplifting music of romantic period in classical music…

   Żaden Prawdziwy Polak nie będzie nucił hymnu napisanego przez Niemca, do niemieckiej muzykia a dyrygowanej przez Austriaka bałkańskiego pochodzenia. Nawet gdyby to byli najwięksi z największych w swoim fachu!!

 7. a ten buda jak każdy z pisu gada od rzeczy. jak on sobie wyobraża zniknięcie transportu chemicznego z ulic miasta dzięki obwodnicy. Czy jedna nitka będzie przebiegała przez Azoty?

 8. Ludzie pomyślcie,brak wjazd i zjazdu z obwodnicy do Kobylnic i tamtejszej żwirowni powoduje że wszystkie wanny jadą przez miasto we wszystkich kierunkach,skoro dostaliśmy tak duże dofinansowanie UE to dlaczego już nie buduje się tej krzyżówki jak i łącznika z azotami przez blachownie.co z tego że będzie obwodnica jak nie będzie na niego bezpośrednich wjazdów.

   • Dziwne, że wszyscy tzw. prawicowcy maja takie problemy z seksem – wszystko wam się kojarzy z onanizmem, wibratorami itp. Może jeszcze nie jest za późno – spróbuj rozładować to napięcie, które rozwala ci czachę.

   • jaki ból musiał towarzyszyć temu wpisowi, bo jak ktoś z patidiotycznego kędzierzyna musiał nazwać się „My PO-KO dumni przedstawiciele wszelkiego LEWACTWA”.
    A popieracie tam w pisie Lewego czy sugerować będziecie zmianę nazwiska na Prawandowski?

    • „patidiotycznego kędzierzyna” zatem wszyscy z tego miasta to patidiotyczni włącznie z tobą, twą rodzinką i całym lewactwem. Gratulacje za inteligencję.
     Miła dla oczu twa samoocena.

 9. Sporo pojazdów będzie jechać do zakładów Azotowych i Blachowni. Dla mieszkańców nie wiele się zmieni osiedla: Piastów, Przyjaźni, Sławięcice, Azoty. Trochę spadnie ruch i tyle.

 10. @dziwne uważa, że hetero się nie onanizują. Pewnie on jak miał ciśnienie chodził na parafie. Tam ksiądz załatwiał sprawę za niego. No cóż. Wśród prawakow to normalne.

Skomentuj