Unia Europejska daje ponad 18 milionów euro na remont linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza

9

Wśród siedmiu projektów, które uzyskały wsparcie z unijnego projektu „Łącząc Europę” znajduje się rewitalizacja trasy kolejowej łączącej Kędzierzyn-Koźle z Raciborzem. Na opracowanie dokumentacji inwestycji Unia wyłoży aż 18,2 miliona euro.

Tym samym dobiegający końca remont linii kolejowej E30 na odcinku z Opola do Kędzierzyna-Koźla będzie kontynuowany w kierunku województwa śląskiego. Zarówno trasa do Opola, jak i Raciborza, stanowią część międzynarodowego korytarza łączącego Skandynawię z Wiedniem, Budapesztem i Pragą.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało o uzyskaniu wsparcia z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Siedem polskich projektów otrzymało łącznie ponad 47 milionów euro dofinansowania. Sześć z nich dotyczy połączeń kolejowych, siódmy to rozbudowa infrastruktury w Porcie Gdynia. Najwięcej środków unia przeznaczy na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej E59 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Racibórz. To aż 18,2 miliona euro, co ma stanowić 85 proc. wartości całej inwestycji. Jej realizacją zajmie się PKP PLK S.A.

9 KOMENTARZE

  1. Ta Unia jest szalona, dawanie pieniędzy na PKPiS, chyba już wiedzą, że kukła długo już nie pociągnie

  2. Dokladnie rok temu zostalo wykonane studium za 7 milionow zlotych dla rewitalizacji Lini Kolejowej nr 137 Kedzierzyn Kozle- Nysa, I docelowo Kamieniec Zabkowicki, planowano zelektryfikowac ten odcinek Podsudeckiej Magistrali w latach 2021-2027 I co? W glowkach sie poprzewracalo rzadzacym? Wiadomo pieniadze podatnikow poszly do archiwum!!

  3. Nie dawno remontowali linie na Racibórz, zaś będą remontować? Kędzierzyna do Opola juz pociągi jeżdżą 120 km/h, no i faktycznie tak jeżdżą 😊

Skomentuj