Umowa na remont drogi z Kędzierzyna do Brzeziec podpisana. Na Gliwickiej powstanie nowe rondo

13

Droga wojewódzka nr  408 z Kędzierzyna-Koźla do miejscowości Brzeźce będzie przebudowana. Właśnie podpisano umowę na tę inwestycję o wartości ponad 11 milionów złotych.

Jak podkreśla członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, podpisanie tej umowy ma symboliczne znaczenie. – Bo to pierwsza umowa realizowana z nowego programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021 – 2027. Na razie postanowiliśmy prefinansować ją z budżetu regionu. Mamy jednak nadzieję, że te pieniądze wkrótce się w regionie pojawią. Ale najpierw rząd musi podpisać Umowę Partnerstwa z Komisją Europejską – mówi Szymon Ogłaza.

Sama inwestycja jest niezwykle istotna nie tylko dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Radny województwa Robert Węgrzyn zaznacza, że droga 408 jest kluczowa dla układu komunikacyjnego tego miasta przemysłowego. – Ale to droga ważna nie tylko dla ciężkiego transportu. Przecież to część tzw. trasy sudeckiej, z której korzystają także turyści jadący ze Śląska w góry – dodaje. Radna Brygida Kolenda-Łabuś przypomina, że razem z radnym Węgrzynem wnioskowali o przebudowę tej trasy już dwa lata temu. – Cieszę się, że ta inwestycja będzie teraz zrealizowana – mówi.

– Przebudowa dotyczy drogi wojewódzkiej nr 408 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Brzeźce w ciągu ul. Gliwickiej od skrzyżowania z ul. Kozielską do granic miasta. Dziś podpisaliśmy umowę, a firma Remost ma zakończyć prace do kwietnia przyszłego roku – informuje dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bartłomiej Horaczuk.

Przebudowa będzie kosztowała 11 milinów 260 tysięcy złotych. – Prace dotyczą półtorakilometrowego odcinka drogi, która będzie wzmocniona i otrzyma nową nawierzchnię. Na całej długości będzie też ścieżka pieszo-rowerowa, będą też nowe zatoki autobusowe, chodnik dla pieszych, przebudowane zostaną cztery skrzyżowania, w tym powstanie jedno rondo (na skrzyżowaniu z ulicą Krokusów – red.) – dodaje dyrektor ZDW. Wraz z pracami drogowymi kompleksowej przebudowy doczekają  się elementy infrastruktury – kanalizacja wodociągowa, sanitarna i teletechniczna, przebudowane będą sieci gazowa oraz elektroenergetyczna.

Jak przypomina Szymon Ogłaza, jest to kontynuacja inwestycji zrealizowanej na drodze 408 w 2017 roku – wtedy rozbudowano ponad dwukilometrowy odcinek tej drogi z Kędzierzyna-Koźla do  Starego Koźla. – Ale na rozstrzygnięcie przetargu czeka już przebudowa odcinka DW 408 w Ortowicach, a lada chwila podpiszemy umowę na koncepcję przebudowy tzw. ronda milenijnego w ciągu tej drogi w Kędzierzynie-Koźlu – informuje. To „wąskie gardło” miasta, w którym w godzinach szczytu tworzą się największe korki. Ta umowa to także efekt wniosku obydwojga radnych z Kędzierzyna-Koźla.

Źródło: Urząd Marszałkowski

13 KOMENTARZE

 1. Cytat:
  „lada chwila podpiszemy umowę na koncepcję przebudowy tzw. ronda milenijnego w ciągu tej drogi w Kędzierzynie-Koźlu – informuje. To „wąskie gardło” miasta, w którym w godzinach szczytu tworzą się największe korki.”
  No nie może być, co któryś z radnych postał w korku i nagle dostał olśnienia ?

  Odkąd powstało to „debilnie” zaprojektowane rondo, nie raz i nie dwa wskazywałem na potrzebę bezkolizyjnych prawo skrętów z dodatkowego pasa ruchu.
  Niestety, jak widać po ostatnim remoncie mostu i kawałeczka drogi do oś. Kłodnica, miastowi „projektanci” tego „miasta możliwości” – to raczej 5-kolumna putlera aniżeli ktoś zdroworozsądkowo myślący!

 2. Wstyd,, żal i kompromitacja, jak mozna chwalić się podpisaniem tak beznadziejnej umowy na tak krótki odcinek drogi i długi czas pracy. Strabag w tym czasie zrobił 20 km. obwodnicy czy ktoś w tym mieście umie liczyć? W tym tępię najlepszy dojazd na Śląsk nigdy nie powstanie.

  • W tym czasie Chińczycy wybudowali tysiące km autostrad, szybkich kolei. W Polsce za to mamy więcej kościołów.

 3. Strasznie długo to trwa… ukończenia remontu na całej długości trasy z Kędzierzyna do granicy z woj. śląskim to chyba i za 10 lat jeszcze się nie doczekamy ps. co tu zresztą się dziwić, jak np. kawałek ulicy obok dworca PKP w Kędzierzynie jest już z rok rozgrzebany :(

 4. Nie wiem @Rysieńku czy wiesz, ale kościołów NIGDY nie budowały samorządy.😕
  Szczególnie takie jak w CUDOWNYM mieście pod tytułem Matolkowo, czy podobnie zarządzanym powiatem – przez PełO 😉
  Tak tylko przypominam w kwestii formalnej. 🤭

  Ewentualnie mogę Ci coś doradzić Rysieńku – chociaż to nie moja sprawa😁
  Ale jeżeli już chcesz silić się na jakąś odkrywczą mądrość czy dowcip, to SPYTAJ kogoś mądrzejszego jak to zrobić.🤭 I budiet charaszo.😆
  W końcu w Blachowni mieszka sporo kumatych i dowcipnych osób. Nawet w Twoim sąsiedztwie.🤔 Na pewno Ci pomogą🙄
  Ale rozumiem, że każdy orze jak może😄

  Zdrówka życzę – szczególnie w tak trudnych dla Ciebie czasach 😎

Skomentuj