Umowa na przebudowę „Szkwału” podpisana! Powiat rusza z dwoma dużymi inwestycjami

2

W siedzibie starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu podpisano dziś umowy na realizację dwóch dużych projektów inwestycyjnych. Do końca września w górnych kondygnacjach Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej powstanie internat, w którym znajdzie się miejsce dla 64 uczniów szkoły. Metamorfozę przejdzie też teren kozielskiej przystani „Szkwał”. W tym przypadku prace potrwają 12 miesięcy, a ich efektem będzie remont zabytkowych budynków, utworzenie piaszczystej plaży i kompleksu sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców.

Łączna wartość obu zadań przekracza pięć milionów złotych. Inwestycje zostały wpisane do Programu Rewitalizacji Miasta, dzięki czemu możliwe było sięgnięcie po środki unijne w kwocie ponad trzech milionów złotych.

– Od trzech lat zabiegaliśmy o przejęciu części terenu Wyspy, który należał do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Udało się rzutem na taśmę, a następnie w ekspresowym tempie procedowaliśmy cały proces inwestycyjny. Widzimy, że mieszkańcy są zainteresowani „Szkwałem”, mam nadzieję, że po przebudowie miejsce to przyciągnie jeszcze więcej ludzi – mówiła starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Na wyspie ma powstać przyjazna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców: piaszczysta plaża i miejsce do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Jeden z pozyskanych budynków ma zostać przeznaczony do użytku dla organizacji pozarządowych. Przy drugim powstanie stała scena oraz magazyn, w którym przechowywany będzie m.in. sprzęt niezbędny do organizacji imprez. Na budowę stałego pomostu zgody nie wyraziły Wody Polskie, zamiast niego rozważane jest czasowe tworzenie konstrukcji pontonowej.

– Z nabrzeża zniknie blaszana wiata, która obecnie służy za magazyn dla kajaków. W jej miejscu powstanie plaża piaszczysta, w innym miejscu postawimy natomiast dwie wiaty: jedną dla Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, a drugą pod wypożyczalnię kajaków. Na nabrzeżu znajdą się ławeczki, miejsce na ognisko, za rok to miejsce będzie nie do poznania – opowiada Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu, które zarządza „Szkwałem”.

Przebudowa przystani będzie kosztowała niespełna 2,6 miliona złotych. Inwestycję zrealizuje firma K+D Budownictwo z Kędzierzyna-Koźla, która będzie miała 12 miesięcy na wykonanie robót: – Największą niewiadomą będzie przebudowa budynków, które znajdują się pod ochroną konserwatora. Ich stan jest dosyć kiepski i możemy spodziewać się tam wielu niespodzianek. Pozostałe elementy to rzeczy nowe do zbudowania, więc tu nie powinno być wielkich problemów – mówił prezes firmy Adam Kerner.

W pierwszej kolejności prowadzone mają być prace przy zabytkowych budynkach, dzięki czemu nabrzeże i przystań będą dostępne dla mieszkańców w zbliżającym się okresie letnim. Prace budowlane w tym miejscu rozpoczną się przed zimą.

Druga umowa podpisana dziś w starostwie dotyczy adaptacji górnych kondygnacji Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej na potrzeby utworzenia w nim internatu dla uczniów szkoły. Inwestycję wartą ponad 2,7 miliona złotych zrealizuje firma Rajbud.

– W nowym internacie znajdą się 32 dwuosobowe pokoje dla uczniów, którzy będą mieszkali w bardzo dobrych warunkach. Uruchomienie internatu w „Żegludze” pozwoli nam na odciążenie bursy. W przyszłości obecne pokoje czteroosobowe zostaną przebudowane na pokoje 2-3 osobowe o zupełnie innym standardzie – poinformował wicestarosta Józef Gisman.

Prace w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej rozpoczną się na dniach i mogą potrwać do końca września obecnego roku.

2 KOMENTARZE

  1. Fajnisty pomysł, ekstra.

    Potem jeszcze poprosimy rodaków i braci Czechów, o taką czystą wodę w Odrze.

  2. Pomysł może i niezły. No! Może oprócz piaszczystej plaży. Gwarantowany wzrost pacjentów poradni dermatologicznych… ;/

Skomentuj