Umowa na budowę obwodnicy północnej podpisana! Wizyta Ministra Infrastruktury. ZDJĘCIA

27

W kędzierzyńsko-kozielskiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano dziś umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy północnej. W wydarzeniu wziął Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda opolski Adrian Czubak i parlamentarzyści z Opolszczyzny. Długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja ma zostać zrealizowana do 2022 roku.

Podpisanie umowy na budowę blisko 15 kilometrów drogi było powodem wizyty w Kędzierzynie-Koźlu Ministra Infrastruktury.

– Nasi poprzednicy z Platformy Obywatelskiej i PSL w latach 2012-2013 wykreślili drugi etap obwodnicy Kędzierzyna-Koźla z budżetu państwa. My naprawiamy te błędy i realizujemy oczekiwania mieszkańców. Ta droga jest ważna z punktu widzenia mieszkańców, ale też z punktu widzenia gospodarki – mówił Andrzej Adamczyk.

Minister podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do podjęcia decyzji o realizacji inwestycji. Podkreślił też wkład senatora Grzegorza Peczkisa, który wielokrotnie interpelował w sprawie budowy.

– Dość trudno było przekonać poprzedników do tego, że ta obwodnica jest nam potrzebna. Łatwo znalazłem zrozumienie w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Za to chciałbym bardzo serdecznie panu podziękować – powiedział Grzegorz Peczkis.

Nowa droga ma ułatwić dojazd do autostrady A4. Na terenie Kędzierzyna-Koźla działa wiele zakładów chemicznych. Obecnie transport ich produktów odbywa się ulicami miasta. Budowa nowej trasy, która wyprowadzi ciężarówki poza tereny zabudowane, podniesie bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Podczas podpisania umowy na miejscu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Grupy Azoty ZAK S.A., którą reprezentowali prezes Sławomir Lipkowski, wiceprezes Artur Kamiński, przewodniczący rady nadzorczej Bogdan Tomaszek i Andrzej Chrzanowski, dyrektor ds. infrastruktury.

– Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to nie jest fabryka czekolady. Oprócz nawozów produkujemy również chemię, delikatnie mówiąc, nie są to produkty neutralne. Podpisanie umowy na budowę obwodnicy jest przełomową chwilą również dla naszych zakładów (…) Codziennie wozimy ponad 1500 ton produktów, w dużym stopniu korzystamy z transportu drogowego. Każdy nowy odcinek drogi przybliża nas do klientów i do sukcesu. Panie ministrze, bardzo dziękuję! – powiedział Sławomir Lipkowski.

Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla będzie realizowana w formie zaprojektuj i zbuduj. Jak poinformował Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pierwsze 15 miesięcy pochłonie projektowanie drogi, dopiero później przyjdzie czas na rozpoczęcie prac budowlanych. Nową obwodnicą mamy przejechać pod koniec 2022 roku.

W ramach inwestycji powstanie 19 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Przebudowane zostaną odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą, powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Inwestycję wartą 220,6 miliona złotych zrealizuje konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag.

27 KOMENTARZE

 1. Świetna robota Panie Senatorze. W następnej kolejności wyprowadźmy z miasta ciężki transport z portu i ZA – najlepiej nowym łącznikiem między Azotami i Blachownią no i oczywiście kanałem.

   • Przecież obwodnica całkowicie ominie Blachownię a do ZAK przejedzie się bokiem Piastów i Azotów gdzie droga nie prowadzi między chałupami. Na teren zakładów w Blachowni będzie łącznik przy moście na kanale gliwickim.
    Czemu ma służyć ten wpis???

 2. Dziękujemy Jaśnie Panującej nam Jedynej Parti – PiS !!!
  Niech nam trwa i niech wstęgi przecina za lat cztery.

  Dziękujemy Ci PiSie, to mówiłem ja

 3. Jak widać, peowskiej szaranczy,pozostała już tylko bezsilna i bezmyślna szydera..Sami latami bojkotowali i blokowali,a teraz jak się okazuje,że można to oczywiście w poprzek drogi,jak to szarancza.

 4. zgłaszam się do podpisania kolejnych dokumentów, bowiem ta obwodnica odpowiada naszym życiowym potrzebom i jest na miarę naszych możliwości, z Tą panią to ja wszystko podpiszę ale tylko z Tą Panią

 5. A co podpiszą w piątek przed wyborami, macie jakieś pomysły?
  1. otwarcie basenu?
  2. tramwaje?
  3. metro?
  4. Pendolino albo jakie TGV?
  5. Hyperloop
  6. szklanka benzenu na czczo?

 6. Przepraszam po raz kolejny, znowu zaczyna pisać bzdury i jak zwykle obrażam wszystkich. Jestem chamem niewychowanym za co nie winię moich Rodziców. Wybaczcie mi postaram się poprawić.

 7. Obojętnie, kto tą obwodnicę w końcu zbuduje, ważne, że w końcu będzie. Jednak ten artykuł to najzwyczajniej kiełbasa wyborcza. Wpisując w wyszukiwarkę „obwodnica Kędzierzyna Koźla skreślona” dowiemy się, że również PiS skreślił plany budowy tej drogi, tylko po to, aby akurat teraz wznowić jej budowę… Wychodzi na to, że przez takie gierki polityczne mamy tylko opóźnienie w budowie. Dlatego wybory powinny być częściej, aby więcej obietnic wyborczych było…

 8. 1) Popatrzcie dobrze na zdjęcia, jak liczne rzesze mieszkańców przybyły na podpisanie umowy!!!!!!
  2) Spotkanie – gdzie, na szczelnie ogrodzonym, wysokim murem placu. Tak by nie widać było z zewnątrz.
  3) Na górnym zdjęciu 20 osób – z tego 5 to towarzysze z W-wki. Czyli 15 osób to cały Kędzierzyn koźle, który dziękuje za obwodnicę. Za co dziekuję za pomysł, podpisanie listu za pomysł. Coś te podziękowania cieniutki i dziwnym trafem na fotce wyłącznie przedstawiciele panującej partii, a to przecież nie cały Kędzierzyn koźle.

Skomentuj