Ulica Przyjaźni zostanie zamknięta. Objazd do Blachowni przez Cisową i Miejsce Kłodnickie

46

Szykują się ciężkie chwile dla mieszkańców Blachowni oraz zmotoryzowanych jeżdżących drogą krajową nr 40 na odcinku z Kędzierzyna do Sławięcic. W związku z prowadzoną budową sieci kanalizacyjnej wzdłuż ulicy Przyjaźni, w grudniu droga zostanie zamknięta dla ruchu kołowego.

Ulica Przyjaźni jest jedną z ostatnich białych plam na kanalizacyjnej mapie Kędzierzynie-Koźla. Przez lata mówiło się o konieczności rozbudowy sieci w tej części miasta, ale dopiero w 2017 roku udało się rozpocząć realizację zadania. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały umowę z firmą Technical Solutions z Kędzierzyna-Koźla, która wygrała postępowanie przetargowe.

Zadanie warte 7,5 miliona złotych obejmuje budowę blisko 4 kilometrów sanitarnej kanalizacji grawitacyjnej, 2,5 kilometra sanitarnej kanalizacji ciśnieniowej oraz 6 przepompowni. Pozwoli to na podłączenie do miejskiej sieci około 120 nieruchomości w obrębie ulicy Przyjaźni oraz okolicznych dróg. Nowa sieć będzie też pełnić funkcję kanalizacji deszczowej. Po zakończeniu prac ziemnych firma realizująca roboty ma odtworzyć nawierzchnię jezdni, przy okazji powstanie długo wyczekiwany przez mieszkańców chodnik wzdłuż ulicy Przyjaźni.

Prace wprowadzą duże utrudnienia dla zmotoryzowanych. Na czas robót ulica Przyjaźni na odcinku od skrzyżowania z ulicą Nowowiejską (zjazd do Lenartowic) do skrzyżowania z ulicą Tuwima zostanie wyłączona z ruchu. Tranzyt zostanie skierowany przez Kotlarnię i Sławięcice, natomiast osobówki będą mogły skorzystać z objazdu przez Cisową, Miejsce Kłodnickie i Sławięcice.

– Przybliżony termin zamknięcia ulicy Przyjaźni to pierwszy lub drugi tydzień grudnia. Na pewno wcześniej poprowadzimy szeroko zakrojoną kampanię informacyjną wśród mieszkańców miasta, aby oswoić ich z tą sytuacją. Informacja o dokładnym terminie zamknięcia zostanie podana około dwóch tygodni wcześniej – opowiada Norbert Adamkiewicz, dyrektor Techniczny MWiK.

Z zamkniętego odcinka drogi korzystać będą mogli mieszkańcy budynków znajdujących się przy ulicy oraz służby ratunkowe. Przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego chcieliby, aby na czas remontu droga była otwarta dla miejskich autobusów, ale nie wiadomo, czy takie rozwiązanie uda się wcielić w życie. Roboty w zależności od warunków pogodowych mogą potrwać od 3 do 4 miesięcy.

46 KOMENTARZE

 1. Jak może być objazd do Blachowni skoro mają rozkopać niepełne 4 kilometry ul. Przyjaźni a od śluzy Nowa Wieś do końca ul. Przyjaźni to jest 3,5km więc proszę mi powiedzieć którędy będzie ten objazd?? Kanałem Gliwickim??

 2. U nas też budowano kanalizację. Nikt nie zamykał z tego powodu głównej drogi wojewódzkiej. Co to za firma, która nie poradzi sobie z przekopem pod asfaltem? Co za kretynizm w tym mieście!

 3. Niech to szlag… Chyba zwariowali… Niech to robią wiosną, albo latem, kiedy ludzie będą mogli skorzystać z rowerów i motorowerów.

  • A no właśnie!!
   Przychylam się też do pytania Aliny: od strony południowej osiedla Blachownia, jest droga terenowa za działkami. Wychodzi dokładnie na zjazd do Lenartowic. Czy Naprawdę nie można by jej udostępnić mieszkańcom osiedla Blachownia?! Bezmyślność, czy kompletny brak dobrej woli, na zasadzie „pokażemy kto tu rządzi”!?

 4. Do wszystkich urzędników miejskich czytających komentarze! Czy ktos to może jeszcze przemyśleć?!?! Remont drogi z całkowitym jej zamknieciem w ZIMIE!!! Kiedy z racji pogody prace będą się wydłużały, kiedy nie można przesiąć się na rowery? Czemu nie przenieść tego na okres letni?? I jescze zamknąc ruch dla MZK?!?! Na kilka miesięcy! Czy ktoś na głowe upadł. Czy ktoś z urzędników widział jaki tam jest ruch kiedy ludzie jadą do pracy i z pracy? Jeśli objazd będzie przez obwodnicę (światła, rondo) to ze śródmieści do zakładów blachowiańskich i w godzinę nie dojedziemy. Musi byc ruch wahadłowy. Zamknąć cała jezdnię można na jakiś krótki okres, ale nie na 4 (z których penie w zimie się zrobi 6) MIESIĘCY! Co na to władze miasta? Przecież wodociągi to spółka miejska.

 5. Objazd przez Lenartowice??? To z tej drogi już nic nie zostanie !!! A i z naszy samochodòw niewiele !!! Osiedlowy sklep Biedronka przeżyje oblężenie, może w końcu dokończą ul .Juliana Tuwima? Chodnik ? Rewelacja.Nadal bolączką jest przejechać rowerem z oś.Piastòw w kierunku Blachowni.Kto nie ma roweru …nawet niech nie komentuje.

 6. Niech wszystkie ulice pozamykaja ciekawe jak ludzie będą dojeżdżać do pracy na blachownie autobusem i dzieci dojezdzajace do szkół w Kędzierzynie. Dlaczego nie wprowadza ruchu wachadlowego? ??????

 7. brawo!!!!!!!
  idzie zima !!! zacznijcie to w marcu/kwietniu i skończcie w trzy miesiące bo jak zaczniecie teraz i zima was zaskoczy (w naszym kraju zima zaskakuje co roku wszystkich choć od setek lat zaczyna się w listopadzie i kończy w marcu) to skończycie to w maju

 8. Dlaczego w zimę, a nie na wiosne/lato wtedy gdy będzie cieplej. Kto pomyślał o uczniach slawięcickiej szkoły, o pracownikach na terenie „Blachowni”, że to zdarzenie zupełnie pozmieniają ich rozkład dnia. Co na to zakłady , czy akceptują ciągłe spóźnienia swoich pracowników ? Nie czarujmy się na trasie objazdu przez Cisową będą działy się dantejskie sceny, nadmierna szybkość a więc bardzo duża możliwość do wystąpienia zdarzeń drogowych. Czy na pewno nie można na zamykanym odcinku zrobić „wahadła” dla ruchu osobowego ? To rozwiązanie byłoby bardziej przychylne dla mieszkańców miasta i ludzi dojeżdżających do pracy/szkoły.
  Proszę inne osoby o napisanie swoich Komentarzy w tym temacie. Zobowiązuję włodarzy miasta, osoby decyzyjne, radnych o pochylenie się nad takim rozwiązaniem „problemu” aby było ono najmniej uciążliwe dla nas, aby nie zmuszały do wprowadzenia zamętu do naszego harmonogramu dnia.

 9. Juz teraz droga Sławięcice – Miejsce Kłodnickie przypomina bardziej tor crosowy niż jezdnię a po objezdzie będzie jeszcze weselej. I teraz mieszkańcy Blachownia aby dojechać na Piasty zamiast 1 km będą robić w korkach 10

 10. Debilizm do potęgi. Trzeba być niespełna rozumu żeby to wymyśleć. Skąd się bierze taka głupota w głowach decydentów? Zimą, w okresie świątecznym. I co jeszcze wymyślicie? A może tak cały Kędzierzyn odciąć od reszty kraju?

 11. W Cisowej pojedziemy ul. Fredry na której nawet nie ma chodnika, drzewa po obu stronach jezdni, nie daj Boże jak będzie kolizja ulicę zamkną to zostaną już tylko helikoptery! Zgroza! Prosimy to jeszcze przemyśleć i zrobić ruch wahadłowy w Blachowni, bo będzie strasznie!

 12. Mądry pomysł zamykać drogę w zimie gdzie już wróżą już od niedzieli mrozy Brawo. Druga rzecz może osobówką za działkami będzie dało się przejechać ale znając policję bardzo szybko się tam ustawią. Trzecia rzecz jeżeli miasto wyznaczy taki objazd to znaczy, że jest gotowe do finansować koszty paliwa i zużycia aut mieszkańców na tych pięknych dogach ze Slawięcic do Cisowej lub z Lenartowic do Cisowej….?

 13. Jedyną inwestują w kk oddają w terminie a nawet przed była ścieżka od kładki na Kłodnicy do Zabienca Może się mylę? Sami sobie zostawili furtkę „Jak pogoda pozwoli” Liczą na wiosenną pogodę od grudnia do marca?

 14. Lubię takie akcje, one podnoszą mi zawsze poziom adrenaliny i zmuszają do pracy szare komórki. Pomagają zrozumieć, że nie ma problemów nie do rozwiązania, a dróg do objazdu…

 15. Polak zawsze wychodzi na + …. jak tylko drogę zamkną na wysokości przystanku …zawsze można skręcić w kierunku hurtowni WIB i wyjedziemy na osiedlu obok „Boninów” he he ,ale… nawierzchnia jest masakryczna.

 16. Hahahaha macie, banda debili i matołów z Kędzierzyna, macie swoja władzę i Panią prezydent buahahahahahha a teraz narzekacie, typowi Polacy, narzekaja a co wybory to samo i teraz płacz, buahahahahahhaha podziekujcie sami sobie i waszym przyjaciołom. Ja oddałem głos nieważny, bo nie bylo kandydata, ale jak widac dla was był bezproblemowy, to teraz macie. Od 4 lat ta pani robi nas w wala, a wy nadal sie dajecie… i w sumie dobrze może się czegos nauczycie

 17. Niestety nie, ponieważ pracuję za miastem, i nie w stronę Sławęcic lub Ujazdu. Ale moja żona niestety już pracuję na blachowni, jest masakrycznie wkurzona, no ale cóż, Polacy to głąby jak widać, kolejni raz wyrolowani po wyborach, bo przed wyborami ktoś im coś obiecał, parę dróg zrobił i basen obiecał :D Ale co tam najważniejsze że drogi są i wreszcie ktoś coś robi :D Basenu jak nie było tak nie ma, drogi rozwalone na czas wyborów(obiecanki były inne), a po wyborach bomba! Zamykamy drogę na Blachwonię i objazdy przez cisową i miejsce kłodnickie :D No parodia, a to wszystko dzięki nam, głupim Polakom. Nic się nie nauczyliśmy i pewnie nie nauczymy. Plus sprawa Benzenu której oficjalnie nie ma, bo ktoś musi sponsorować panią prezydent lub jej ekipę?

  • A weź się wyprowadź do Mińska, tam jest czysto i spokojnie, daj nam spokojnie benzenem oddychać. Z głupimi polakami nie będziesz musiał obcować. A u Baćki Olka nie ma objazdów.

 18. A dojazd zestawami mega oraz kontenerami do ZAK tylko drogą 408 od Gliwic! Między Sławięcicami a Kotlarnią jest wiadukt, który zgodnie z przepisami nie zezwala na przejazd takich pojazdów! Nawiasem wspominam fakt iż droga do pracy mojej żony, która dojeżdża prywatnym autem (konieczność) zwiększy się każdego dnia 3-krotnie czyli dziennie więcej o 32 km! Brawo WY!!! Będą pozwy!!!!!

 19. po pierwsze – jak zamyka się drogę to robi się objazd niewiele dłuższy . po drugie – czemu kanalizacja musi być układana pod asfaltem?na całej Przyjaźni jest dość miejsca na kanalizację poza drogą. po trzecie – firma wykonująca nie musi nieć komfortu wynikającego z zamknięcia drogi. w cywilizowanych miastach dróg nie zamyka się , robi się krótkie objazdy – dodatkowa ścieżka poboczem, lub wahadło, i będzie to robić tak jak i inne inwestycje – , nawet gdy wymienia się całą jezdnię – do głębokości powyżej metra. po n-te normalna firma zrobiłaby to w miesiąc – ale ta potrzebuje zajęcia na zimę , i będzie to robić miesiącami. tak jak i inne inwestycje w tym mieście, a my będziemy cierpieć i kląć. to jest dziwne miasto, kto by nie rządził , rządzi ten sam układ.

 20. Mieszkam w Zalesiu Śl. (droga zamknięta przez Cisową), pracuję w Blachowni, a dziecko uczęszcza do szkoły na Gagarina. Po przeczytaniu informacji o całkowitym zamknięciu w grudniu drogi w Blachowni, pomyślałam, że to kiepski żart. O której mam wyjechać z domu, aby zawieźć dziecko do szkoły na Gagarina, a następnie dostać się do pracy na Blachowni ? Od jakiegoś czasu są prowadzone prace przy kanalizacji na Blachowni na innym odcinku i jest ruch wahadłowy (ruchome światła), są wprawdzie korki, utrudnienia, ale jest przejazd. Termin zimowy jest również niefortunny. Wierzę, że GDDKiA nie dopuści do całkowitego zamknięcia drogi i do paraliżu i tak zakorkowanego miasta. Nie można aż tak nie liczyć się z ludźmi, narażać rzesze mieszkańców K-Koźla na straty czasu i koszty.

 21. Niechaj „fachofcy” urzędnicy z Kędzierzyna skontaktują się z urzędnikami z Raciborza i sprawdzą jak została wykonana prawie nowa droga nr 416 z Raciborza do Żerdzin bez zatrzymania ruchu prace prowadzono etapami przy ruchu wahadłowym.

 22. mam nadzieję, że miasto skorzysta z okazji i zwęzi ul. Przyjaźni, tak jak ulice w centrum i po obu stronach tej ulicy zrobione zostaną chodniki o szerokości 5m każdy i ścieżki rowerowe o szerokości 3m każda

 23. nooo miasto stanęło na wysokości zadania odcinając mieszkańców osiedla od miasta – objazd wzdłuż działek graniczy z cudem i wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia ( pomijam korki i błoto po kolana ) dziury są takie , że strach jechać , ciężko było przed remontem drogi przygotować logistycznie ludziom dojazd do pracy szkól czy na zakupy , ilość autobusów tez powala na kolana – włodarze nie zdali tego egzaminu. Termin też cały czas się wydłuża jak skończą do wakacji to będzie dobrze

Skomentuj