Ukraińska dziennikarka z naszego reportażu będzie przygotowywać materiały dla rodaków w Kędzierzynie-Koźlu

11

Viktoria Komendant jest dziennikarką z Ukrainy, która trafiła do Kędzierzyna-Koźla. Jej losy opisaliśmy kilka dni temu w reportażu „W ostatniej chwili zdecydowała się na ucieczkę z córką. Dziennikarka z Ukrainy znalazła schronienie w naszym mieście”. Historia ma już ciąg dalszy. W ramach projektu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Viktoria będzie realizować materiały dziennikarskie dla swoich rodaków.

Viktoria jest autorką filmów dokumentalnych, prowadziła programy w kijowskiej telewizji. Gdy nad ranem usłyszała wybuchy bomb, spakowała córkę i wyjechała. Znalazła się w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Będzie realizować materiały wideo, opowiadać historie ludzi, którzy do nas trafili, ale będzie też praktycznym przewodnikiem dla Ukraińców, którzy uciekając przez wojną znaleźli się w Kędzierzynie-Koźlu. Zobaczycie ją w różnych częściach miasta i powiatu, wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego, coś o czym jej rodacy koniecznie powinni usłyszeć. Materiały realizowane są w języku ukraińskim, ale są też tłumaczone na język polski.

Pierwsze odcinki wystartowały na powiatowej przystani „Szkwał” w Koźlu, gdzie przebywa kilka rodzin z Ukrainy. Będziecie mogli posłuchać ich dramatycznych historii. Tam mieści się też magazyn dla uchodźców.

Jak sama powiedziała, jej jedyną bronią w obronie ojczyzny było słowo. Opuszczając Ukrainę straciła nawet to. Teraz wraca do zawodu i tego, co potrafi robić najlepiej.

– To tu w województwie opolskim znalazłam schronienie, herb waszego województwa jest bardzo podobny do flagi ukraińskiej, herb waszego powiatu to również żółte i niebieskie barwy, a to jak bardzo bliscy jesteśmy sobie mentalnie i duchowo mogą teraz odczuć tysiące ludzi przyjeżdżających na teren Polski – mówi w pierwszym odcinku.

Materiały wideo znajdziecie wkrótce na Facebooku, wpisując #VictoriaForUkrainians. Realizowane są w ramach kampanii społecznej Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem starosty Pawła Masełki.

11 KOMENTARZE

  1. Czy Powiat przygotowuje budynek i internat po szkole w Komornie na mieszkania dla Ukraińców?
    Za chwilę będą jak bezdomni koczować na ulicach!

      • Sądzę że władze Kędzierzyna i Powiatu muszą się liczyć z koniecznością zakwaterowania co najmniej 2000 przybyszów z Ukrainy. Nie ma co @Malina ironizować tylko trzeba coś robić w sposób zorganizowany pod nadzorem władzy lokalnej. Pospolite ruszenie części mieszkańców jest dobre na początek. Ale musimy tym ludziom zorganizować życie na dziś i na jutro. Trzeba zapewnić dach nad głową, pracę na stałe, opiekę lekarską i miejsca dla Ich dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Musimy tak myśleć jakby mieli tu zostać na stałe.

  2. Przebudowanie węzłów sanitarnych w szkołach jest najtańszą opcją na pozyskanie dużej ilości miejsc gdzie można by przygotować miejsca dla uciekających ukraincow, wielkość klas to jak mieszkanie, duże kuchnie ze stołówkami nic tylko pomóżmy im się zaaklimatyzować w tych budynkach płacąc za prąd, ogrzewanie czy jedzenie, jak patrzyłem teraz jakie i ile mebli ludzie wystawiają na śmieci jestem w szoku, cała pustą szkoła była by umeblowana.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj