Uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi wzięli udział w uroczystym otwarciu sezonu nawigacyjnego. Wydarzenie jest symbolicznym zakończeniem czasu nauki w szkolnych ławach, teraz przed uczniami praktyki na wodzie.

Tradycyjnie już uroczystość odbyła się na kozielskiej przystani Szkwał. W otwarciu sezonu nawigacyjnego na Odrze wzięli udział uczniowie, samorządowcy, opolski kurator oświaty Michał Siek i inni zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się absolwent pierwszego rocznika „Żeglugi” Franciszek Bąkowski, który szkolne mury opuścił w 1954 roku. Bardzo liczną grupę stanowili absolwenci szkoły z roku 1969. W ich imieniu do uczniów i tegorocznych absolwentów „Żeglugi” zwrócił się przewodniczący klasy, która 50 lat temu zakończyła naukę w szkole.

– Wśród was też będą kapitanowie, dyrektorzy czy biznesmeni. Macie największy kapitał, to wiek(…) Jeżeli ktokolwiek z młodzieży chciałby zapytać, czym oddycha statek, ocean lub morze, to pytajcie nas w międzyczasie, kiedy będziemy się mijać – mówił Witold Stempkowski.

Przedstawiciel absolwentów sprzed pół wieku wręczył dyrektor Agnieszce Kossakowskiej model jachtu S/Y Sanada, którym w 2015 roku wraz z Bolesławem Milerem opłynął dookoła świat, pokonując wody czterech oceanów i dziesięciu mórz.

Dla młodzieży z klas żeglugowych otwarcie sezonu nawigacyjnego oznacza rozpoczęcie praktyk na jeziorach i morzach. Za ringabulinę, sznur umocowany do serca dzwonu, chwycił Kacper Wtykło, tegoroczny absolwent szkoły. Była to jedna z nagród za zwycięstwo w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Miłosz Możdżeń zajął w konkursie piąte miejsce, a Tomasz Starościak był szósty. Cała trójka okazała się bezkonkurencyjna w klasyfikacji drużynowej olimpiady.

Wicestarosta powiatu Józef Gisman przypomniał podczas uroczystości, że przy przystani Szkwał znajduje się obecnie najnowocześniejsza w Polsce pracownia nawigacyjna dla żeglugi śródlądowej. – Rozpoczęliśmy też remont kapitalny Szkwału. Za rok miejsce to zmieni się nie do poznania. Świetną informacją dla szkoły jest też remont szkolnego internatu, dzięki czemu stworzymy uczniom komfortowe warunki noclegowe – mówił wicestarosta Gisman.

Ostatnim akcentem części oficjalnej dzisiejszych uroczystości był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Po nim uczniowie Żeglugi przystąpili do rywalizacji w konkurencjach sportowo-sprawnościowych, wśród których znalazły się m.in. przeciąganie liny, strzelectwo sportowe czy też siatkówka wodna.

4 KOMENTARZE

Skomentuj