Uczniowie z „Dziewiątki” posprzątali Góry Opawskie. Niezwykła akcja z udziałem Dominika Dobrowolskiego

3

Uczniowie z klasy 2s Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu posprzątali Biskupią Kopę w Górach Opawskich. Wysuszyli w marsz z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim po to, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów. 

Górska Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski – od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój – połączony będzie ze sprzątaniem szlaków i edukowaniem turystów. Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W wybrany weekend grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo ok. 70 km.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 wzięli udział w marszu górskimi szlakami w ramach zwycięstwa w konkursie na zbiórkę elektroodpadów, którą organizowały Asekol i Związek Międzygminny „Czysty Region”, oraz EKORUM.

Wielkie brawa dla uczennic i uczniów z klasy 2s Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 z Kędzierzyna Koźla, a także ich nauczycieli i rodziców. Nie tylko poradzili sobie ze zdobyciem i posprzątaniem Biskupiej Kopy, ale dzielnie radzą sobie każdego dnia z edukacją ekologiczną w swojej szkole – z podziwem mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, organizator Górskiej Odysei.

Ostatnio wygrali w konkursie zbiórki elektroodpadów. W nagrodę zabrałem ich na pogranicze polsko-czeskie, gdzie położone są przepiękne Góry Opawskie – dodaje.

Jestem bardzo dumny z naszych uczniów. Chcemy kontynuować współpracę z panem Dominkiem, mamy pomysł na wewnętrzny konkurs zbiórki elektrośmieci, który być może rozwiniemy jeszcze szerzej  – mówi Wojciech Czapla, dyrektor „Dziewiątki”.

Wydarzenie odbyło się tuż przed kolejnym, 6. etapem Górskiej Odysei. Już w najbliższy piątek (11 czerwca) wolontariusze razem z Dominikiem Dobrowolskim wyruszą z Węgierskiej Górki. Przejdą 45-kilometrową trasę przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, kończąc wędrówkę 12 czerwca w Skoczowie. Tego dnia odbędzie się akcja sprzątania szlaków.

Spotykamy się o godz. 10:00 na parkingu przy pętli autobusowej w Szczyrku Białej (tu można zostawić samochody). Stamtąd pójdziemy szlakiem zielonym na Klimczok, a wrócimy szlakiem czerwonym i żółtym przez przełęcz Karkoszczonka. Dystans tej pętli to ok. 6,5 km z przewyższeniem ok 460 m. Przejście całej trasy zajmie około 3,5 godziny – informuje Dominik.

Górską Odyseję organizują wspólnie Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Patronat nad akcją objął dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

 

3 KOMENTARZE

  1. A wysłać do sprzątania byczków ze straży leśnej. Zarabiają nieźle to niech coś zrobią dla lasów a nie tylko ochraniać bezmyślne wycinki. To samo gryzipiórki z biur, zarabiający po kilka tysięcy. Najprościej jednak dzieciom zrobić wodę z mózgu, że działają proekologicznie.

  2. Cytat z powyższego artykulu : ….Chcemy kontynuować współpracę z panem Dominkiem, mamy pomysł na wewnętrzny konkurs zbiórki elektrośmieci, który być może rozwiniemy jeszcze szerzej – mówi Wojciech Czapla, dyrektor „Dziewiątki”. …… To może jak po II W.Ś. zbierać : złom ,makulaturę i szkło. A jak które dziecko nie przyniesie to won bo tak było – wiem z opowieści. Wszytko to na ówczesną odbudowę Warszawy.
    A gdzie nauka w tym sprawdzian wiedzy i wystawianie ocen ? Na jakiej podstawie klasyfikacja do następnej klasy ? Ekologia rozumiem to też może czegoś nauczyć dlatego mnie dziwi czemu nie tu w mieście możliwości ?
    Czyżby było tak czysto ? Kolejny cytat : …. Górską Odyseję organizują wspólnie Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Patronat nad akcją objął dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska. ….. Ten pan na tym zarabia jak widać ma sponsorów…. chyba nic nie trzeba dodawać.

  3. A pelikany łykają pianę zadowolone ze urwały się ze szkoły, a że trzeba trochę się pochylać to tylko na zdrowie. Gorzej z pomysłami dyrekcji na zbiórki wszelkich śmieci, co z kasą?

Skomentuj